Jesteś w centrum świata inwestycji

Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 3 czerwca 03-06-2013 07:39

03-06-2013 07:39
03.06. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 3 czerwca.

RZECZPOSPOLITA

Należący do portugalskiej grupy koncern EDP rozważa rezygnację z budowy morskich farm wiatrowych w Polsce z ok. 5,5 mld zł - ustaliła "Rz". (s.B1)

Dynamicznie rośnie w Polsce odsetek wejść do internetu przy użyciu komórek i tabletów. Do końca roku może się nawet podwoić. (s.B2)

Najem mieszkań jest nawet o 30 proc. tańszy niż kilka lat temu. (s.B13)

Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, oczekuje, że przy pomocy Orlenu, Lotosu i PGNiG zostaną rzetelnie zbadane złoża gazu łupkowego. "Są na to pieniądze, ale musimy namacalnie stwierdzić, ile jest tego gazu" - powiedział. Zapytany o decyzję PGE ws. budowy bloku w Opolu odpowiedział, że źle się stało, iż zawieszenie realizacji projektu "zostało zakomunikowane tak, jak zostało". "Nie będę przymuszał, bo zarząd nie może podjąć decyzji o nierentownej inwestycji, ale czekam na odpowiedź, dlaczego gdzie indziej to wygląda inaczej" - powiedział. "Myślę, że niektórzy menadżerowie spółek Skarbu Państwa mają po prostu problem z pogodzeniem odpowiedzialności przed akcjonariuszami i realizacją polityki państwa (...). To się zmieni!" - dodał. (s.B16)

PARKIET

Na parkiecie jest aż 81 spółek, których akcje kosztują mniej niż 1 zł. Teoretycznie można na nich osiągnąć niezłą stopę zwrotu. Najpierw jednak trzeba wyłowić ewidentnych bankrutów i omijać ich z daleka. (s.4)

Uboat-Line, notowana na NewConnect firma logistyczna, chce przejść na rynek główny w I połowie 2014 r. (s.5)

Zdaniem Jarosława Lisa, zastępcy dyrektora departamentu zarządzania aktywami BPH TFI, ostatnie wzrosty na GPW to efekt nadrabiania zaległości naszej giełdy względem reszty świata. "Przez miesiące nasza giełda byłą znacznie słabsza ze względu na negatywne postrzeganie wszystkich rynków wschodzących, zamieszanie wokół funduszy emerytalnych i - co moim zdaniem jest najważniejsze - podaż akcji bankowych na początku roku" - powiedział Lis. (s.11)

PULS BIZNESU

Resort finansów stara się jak może utrudnić życie unikającym płacenia podatków, ale z opodatkowaniem dochodów zagranicznych spółek zależnych przesadził. Suchej nitki na projekcie zmian nie pozostawiają: Kancelaria Premiera RP, Rządowe Centrum Legislacji, Prokuratoria Generalna, przedsiębiorcy i eksperci. (s.1,4)

Łupkowe prawo rodzi się w bólach. Choć prace nad przepisami przyspieszyły, droga przed nimi wyboista. Będzie jeszcze walka o państwowego operatora. "Przypuszczam, że na etapie parlamentarnym dyskusje nad zmianami w Prawie geologicznym i górniczym nadal będą burzliwe" - ocenia Piotr Woźniak, wiceminister środowiska i główny geolog kraju. (s.5)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Koniec marzeń o tanich urlopach. Oferta last minute jest już droższa. (s.A9)

Jakub Karnowski, prezes PKP, poinformował, że TK Telekom powinna zostać sprywatyzowana w 2014 r. Obecnie trwają prace koncepcyjne nad wydzieleniem ze spółki części budowlanej. Z kolei debiut giełdowy PKP Cargo planowany jest na IV kw. tego roku, ale - jak informuje prezes - termin ten może ulec zmianie. Docelowo ścieżka prywatyzacyjna z PKP Cargo powinna zostać skopiowana w PKP IC. (s.A10) (PAP)

morb/