Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 8 lutego

08-02-2013 07:27
08.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 8 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Kolej może stracić 1,3 mld zł unijnych dotacji. Opóźnione są trzy projekty realizowane przez PKP PLK warte łącznie ponad 4 mld zł. (s. B1)

Polkomtel wprowadził smartfony z LTE. Po cichu zdobywa rynek operatorów stacjonarnych. (s. B4)

Firmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich rozważają zaangażowanie w Polsce, przede wszystkim w energetyce.(s. B6)

Globalizacja rynków finansowych potrafi być także siłą stabilizującą - mówi dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP Andrzej Sławiński. Ocenia, że w tym roku nie będzie w Polsce recesji, a spowolnienie. (s. B16)

PARKIET

Obrona Tarnowa przed przejęciem przez rosyjski Acron opłaciła się udziałowcom. Doradcy Azotów Tarnów w obronie przed Acronem liczą na awans Tarnowa do WIG20 pod koniec tego roku. Zdaniem analityków bardziej realna jest wiosenna rewizja indeksu w 2014 roku. (s. 01, 06-07)

Miesiąc temu wśród analityków przeważali optymiści. Wystarczyło kilka dni większej zmienności na rynkach akcji i sytuacja diametralnie się zmieniła. Inwestorzy głowią się, co dalej. Korekta na giełdach potrwa przynajmniej do marca? (s. 01, 03)

J.W. Construction liczy na wzrost sprzedaży mieszkań w tym roku. Wyniki finansowe powinny być w tym roku lepsze - mówi "Parkietowi" Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego spółki. (s. 04)

EBC nie idzie na wojnę walutową. Prezes EBC Mario Draghi bardzo ostrożnie skomentował aprecjację euro, na którą skarżą się europejskie spółki i politycy. (s. 18)

GAZETA WYBORCZA

Europejski Urząd Statystyczny podał, że bezrobocie wśród młodych Polaków na koniec 2012 roku wyniosło aż 28,4 proc. Komentatorzy mówią o straconym pokoleniu. Czy naprawdę jest tak źle? (s. 16)

Spada produkcja aut w Niemczech. Ucierpią dostawcy w Polsce. (s. 16)

Komisja Europejska pracuje nad zaostrzeniem przepisów o eksploatacji gazu z łupków. Ale nie zamierza przy tym skorzystać z doświadczeń Polski. (s. 17)

OFE bronią się przed rządem. W tym roku rząd przeprowadzi przegląd funkcjonowania drugiego filaru systemu emerytalnego. OFE będą oceniane w szczególności pod kątem ochrony interesów uczestników funduszy, wpływu na gospodarkę i rynek finansowy oraz - czego fundusze boją się szczególnie - na przyrost długu publicznego. (s. 20)

PULS BIZNESU

Producent odzieży dziecięcej, 5.10.15, zaczyna ekspansję w Rosji, a potencjalni inwestorzy patrzą, czy mu się uda. (s. 8-9)

Fundusz ukryty w Ipopemie ruszył na polowanie. Akwizycja niemieckiej grupy Impress to początek przejęć funduszu, który upodobał sobie średnie spółki z naszego regionu. (s. 10)

W styczniu bloki reklamowe głównych stacji nie świeciły pustkami. To efekt m.in. kolejnej fali obniżki cen. (s. 10)

Kwartet z branży elektromaszynowej: Zetkama, ZPUE, Amica i Relpol powinien zdecydowanie wyróżnić się w rozpoczętym sezonie wyników. (s. 16)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Po boomie w kredytach konsumpcyjnych przyszło kilka chudych lat, w których trudniej było o pożyczkę w banku. Skorzystały na tym firmy pożyczkowe. Wkrótce trend może sie jednak odwrócić. (s. A26)

(PAP)

pel/