Przegląd prasy gospodarczej, piątek, 5 kwietnia

05-04-2013 07:31
05.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w piątek, 5 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Prywatyzacja i dywidendy podreperują budżet. Skarb Państwa liczy na to, że zyski ze spółek poprawią sytuację finansów publicznych. (s.B1)

Ożywienie na rynku motoryzacyjnym w Europie zaczyna się od Niemiec. Dilerzy, chcąc zwiększyć sprzedaż, prześcigają się w promocjach. Nowe samochody można kupić nawet o kilkadziesiąt procent taniej. (s.B2)

Allegro zmaga się z atakami hakerów. W ostatnich dniach kilka razy próbowali oni zablokować dostęp do serwisu. (s.B4)

Batalia o to, kto kupi Wirtualną Polskę, nabiera rumieńców. Jak podała w czwartek agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne informacje, do pojedynku o drugi najpopularniejszy portal ogólnotematyczny w naszym kraju włączył się Cyfrowy Polsat. Jednym z kontrkandydatów ma być Bauer Media, który jest właścicielem Interii.pl i radia RMF FM. (s.B5)

PARKIET

PC Guard jest w trakcie plasowania emisji obligacji serii B. Chce z tego źródła pozyskać do 20 mln zł. Firma prowadzi rozmowy o przejęciu dwóch spółek. Pierwsza działa w branży teleinformatycznej, druga zajmuje się produkcją gier. Jest notowana we Frankfurcie. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Narodowy Bank Węgier sięgnie do swoich rezerw walutowych, by pobudzić kredyty dla firm. Czy kolejne kontrowersyjne posunięcie węgierskich władz pomoże wyciągnąć kraj z recesji? (s.16)

Od początku roku WIG 20 traci na wartości, podczas gdy w Europie i USA dominują zwyżki. To efekt słabnięcia naszej gospodarki i spodziewanego pogorszenia wyników kluczowych spółek. (s.17)

PULS BIZNESU

UOKiK zbada, czy Philips łamie prawo, żądając prowizji od polskich producentów lamp. Chodzi o praktyki dotyczące tzw. programu licencyjnego. (s.2)

Resort zdrowia przepłaca za sprzęt do radioterapii. Największy jego dostawca w 8 lat zarobił na czysto 169 mln zł. (s.4)

NASK, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, notuje rekordowe zyski. Wykłada więc pieniądze na holding mający komercjalizować wyniki badań naukowych. (s.8)

Teraz albo nigdy. MasterCard i Visa mają czas do dziś na dobrowolne uregulowanie kwestii interchange i przyjęcie wspólnej ścieżki schodzenia z prowizjami do 2017 r. Termin wyznaczył Związek Banków Polskich. (s.10)

Na NWZ firmy odzieżowej Solar większościowi akcjonariusze zgodzili się, by do rady nadzorczej wszedł Paweł Kapłon. Zabiegali o to inwestorzy instytucjonalni, reprezentujący w akcjonariacie ponad 20 proc. "Zależy mi na tym, by sytuacja w sposób przejrzysty została wyjaśniona" - powiedział Kapłon. (s.11)

Koniec wiary w sprzedaż mieszkań. Sprzedaż deweloperów spada, ale mniej niż wieszczono. Klienci zaczynają kupować, bo widzą rynkowe dno. (s.11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

"Integracja europejska to kierunek strategiczny. Stąd moje zaangażowanie w odejście od polityki łatwych deklaracji dotyczących daty wejścia do strefy euro na rzecz polityki twardego i konsekwentnego wykonywania przygotowań" - powiedział w wywiadzie dla "DGP" prezydent Bronisław Komorowski. "2015 to rok wyborów. Zaproponowałem, by samą decyzję podjąć po wyborach, dysponując wiedzą, czy spełniamy kryteria, czy nie. Jeśli nie, to raczej nie będzie mowy o podejmowaniu jakiejkolwiek decyzji" - dodał. Komorowski dopuszcza możliwość przeprowadzenia referendum ws. euro, ale zaznacza, że barierą są zapisy konstytucji. "Referenda w Polsce nie mają mocy wiążącej" - dodaje. (s.A11) (PAP)

morb/