Przegląd prasy gospodarczej, czwartek, 18 kwietnia

18-04-2013 07:23
18.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w czwartek, 18 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Prawnicy silni w kryzysie. Kancelarie zarabiają dziś na energetyce, infrastrukturze i mediach. Mniej jest fuzji i przejęć. (s. A1)

NBP wprowadzi nowe zabezpieczenia banknotów. Pierwsze pieniądze z nowymi elementami trafią do naszych portfeli w kwietniu 2014 roku. (s. B1)

Polskie mięso podbija Azję. Producenci wieprzowiny są o krok od wejścia na Tajwan. Eksportują już do Chin, Japonii i Korei Płd. (s. B5)

Na rynku widać duże programy emisji obligacji. Firmy i bani wyemitowały w pierwszym kwartale obligacje o wartości prawie 3 mld zł. (s. B9)

Sam nowy system notowań nie zwiększy płynności na GPW - mówi prezes giełdy, Adam Maciejewski. Prezes potwierdza również, że rozmowy z giełdą w Wiedniu są na bardzo wstępnym etapie. (s. B16)

PARKIET

Akcjonariusze CEDC mogą zostać z niczym. Prawnicy są podzieleni w kwestii ewentualnego wezwania do sprzedaży akcji spółki. (s. 1)

Analitycy spodziewają się, że ten rok dla producentów żywności będzie lepszy od ubiegłego. Na razie ceny surowców utrzymują się na stabilnym poziomie, a zbiory zapowiadają się nieźle. (s. 3)

GAZETA WYBORCZA

Koncerny samochodowe w Europie daremnie wypatrują światełka zwiastującego koniec kryzysu w motoryzacji. W USA i Chinach sprzedaż kwitnie. (s.21)

Sprzedając polską filię wydawnictwa Gruner+Jahr niemiecka firma Bertelsmann praktycznie wycofała się z polskiego rynku mediów. Kupcem jest Burda Media Polska. (s. 23)

PULS BIZNESU

Prezes giełdy Adam Maciejewski proponuje, by OFE mogły pożyczać akcje. Zwiększy to jego zdaniem płynność na rynku. Zyskać mają instytucje finansowe, budżet państwa oraz przyszli emeryci. (s. 1)

Firmom przestało ubywać klientów. Przedsiębiorcy coraz mniej narzekają na problem z popytem. Nadal jednak właśnie słaby popyt jest najczęściej wymieniany jako główne zmartwienie przedsiębiorców. (s. 2)

Getin Noble Bank jako pierwszy w kraju może zaoferować klientom mobilne płatności zbliżeniowe i zdalne. (s. 7)

Na rynku stali widać spowolnienie. Hutnictwo wyraźnie zwalnia. Światowa produkcja stali w minionym roku wzrosła zaledwie o 1,2 proc. (PB+)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Wolny wybór i zamrożenie składki. Takie propozycje znajdą się w konkluzjach przeglądu emerytalnego, do którego dotarł dziennik. (s. A3)

Polscy eurodeputowani chcą, by programy ratowania banków dotyczyły nie tylko państw trefy euro. W razie kłopotów z płynnością kraje spoza unii walutowej powinny mieć możliwość uzyskania pomocy z Brukseli - uważają. (s. A6)

PERN w ciągu pięciu lat chce wydać na inwestycje 2,5 mld zł. Głównymi celami mają być wykup udziałów w Naftoporcie, budowa nowej nitki Przyjaźni, terminalu morskiego i rurociągu Gdańsk-Płock. (s. A9)

Ceny drewna duszą branżę meblarską. Producenci mówią o groźbie upadku kilkuset małych zakładów. (s. A10)

W I kwartale bankierzy inwestycyjni i prawnicy pracującymi przy transakcjach M&A obsłużyli 27 transakcji o wartości 701 mln euro. Pod względem liczby to wynik podobny do ubiegłorocznego, ale wartość transakcji była na początku tego roku o ponad połowę niższa rdr. (s. A13) (PAP)

kuc/