PMI sugeruje, że dołek cyklu koniunkturalnego w przemyśle jest blisko - Reluga, RG

04-03-2013 10:56
04.03. Warszawa (PAP) - Stopniowy wzrost indeksu PMI dla Polski może sugerować, że dołek cyklu koniunkturalnego w przemyśle jest blisko i można oczekiwać ożywienia gospodarczego w dalszej części roku - uważa Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

Jego zdaniem dane o produkcji przemysłowej za luty i marzec będą jednak wciąż słabe, a tempo wzrostu PKB w I kwartale może być poniżej 1 proc. rdr.

"Choć wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wciąż jest poniżej poziomu 50 pkt., to piąty z rzędu stopniowy wzrost indeksu sugerować może, że zbliżamy się do dołka cyklu koniunkturalnego w przemyśle. Co prawda wciąż mają miejsce: spadek produkcji, redukcja zatrudnienia, spadek zamówień. Jednakże warto zwrócić uwagę, że tempo redukcji zatrudnienia było najsłabsze w obecnym okresie spadków, a zamówienia eksportowe notują spadek minimalny i ten wskaźnik znajduje się na poziomie ok. 50 pkt." - napisał Reluga w poniedziałkowym biuletynie Rady.

"Wspiera to oczekiwania na ożywienie gospodarcze w dalszej części roku, wzmacniane głównie przez eksport, szczególnie w kontekście poprawy aktywności w niemieckim przemyśle (PMI na poziomie 50,3 pkt). Nie zmienia to faktu, że dane o produkcji przemysłowej za luty i marzec wciąż będą dosyć kiepskie, a tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale obniży się prawdopodobnie poniżej 1 proc. rdr" - dodał.

Wskaźnik PMI dla Polski w lutym 2013 roku wyniósł 48,9 pkt. wobec 48,6 pkt. w styczniu. (PAP)

jba/ asa/