Kondycja finansów publ. w '15-'16 pozwoli realistycznie rozpocząć drogę do EMU - premier

20-02-2013 14:14
20.02. Warszawa (PAP) - W latach 2015-2016 polskie finanse publiczne powinny być w takiej kondycji, żeby można było realistycznie planować rozpoczęcie drogi wejścia do strefy euro, nie oznacza to jednak, że automatycznie wówczas takie działania się rozpoczną - poinformował w środę premier Donald Tusk.

"Jesteśmy przekonani, że sposób postępowania jaki przyjęliśmy powinien w ciągu kilku lat, powiedzmy rok 2015 czy 2016, wydają się bardzo realistyczną perspektywą jeśli chodzi o taką kondycję polskich finansów publicznych, która pozwalałaby nam na rozpoczęcie drogi do euro i bezpieczne traktowanie Polski przez różne przepisy paktu fiskalnego" - powiedział na konferencji prasowej premier.

"Nie jest to zapowiedź, że w roku 2015 czy 2016 zaczniemy, bo czasami w ten sposób są tłumaczone nasze deklaracje o przekonaniu, że Polska w tym czasie 2015-2016 powinna być gotowa jeśli chodzi o główne kryteria. Co wcale nie znaczy, żeby sytuacja makroekonomiczna w wymiarze europejskim kazała nam wówczas wstępować do strefy euro. Nie tylko kryteria z Maastricht będą rozstrzygały o tym czy będziemy uznawali za bezpieczne wejście do strefy euro, wiele innych kryteriów będzie o tym decydowało" - dodał.

"Kluczowe zadanie rządu to nie wskazanie daty, ale takie prowadzenie spraw, żeby możliwie szybko Polska była w takiej kondycji, że jeśli uznamy to za stosowne będziemy gotowi do podjęcia tego wyzwania" - zaznaczył szef rządu. (PAP)

bg/ jtt/