Indeks cen mieszkań w III ponownie wzrósł, w tym razem o 1,2 proc. mdm - Open Finance, Home Broker

08-04-2013 15:22
08.04. Warszawa (PAP) - Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w marcu trzeci miesiąc z rzędu, tym razem o 1,2 proc. mdm do 775,30 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. W kolejnych miesiącach powinien nastąpić dalszy wzrost indeksu cen transakcyjnych.

"Trzeci miesiąc z rzędu rosną jak na drożdżach ceny, po jakich klienci Open Finance i Home Broker dokonują transakcji na rynku mieszkaniowym. Obliczany na ich podstawie indeks cen transakcyjnych, po wzroście o 1,18 proc. w marcu, zakończył pierwszy kwartał na 6,8-proc. plusie. To najlepsze trzy kolejne miesiące w jego ponad pięcioletniej historii. Tym samym w ekspresowym tempie odrobił już niemal połowę straty odnotowanej w całym ubiegłym roku, wynoszącej 13,3 proc." - napisano w informacji prasowej.

Zdaniem autorów raportu, w kolejnych miesiącach powinien nastąpić dalszy wzrost indeksu cen transakcyjnych.

"Dynamiczny wzrost cen transakcyjnych mieszkań od początku roku sugeruje, że rynek ten nie jest w tak słabej kondycji, jak mogło się wydawać. Ubiegłoroczne spadki cen w dużej mierze były konsekwencją działań deweloperów, dążących do sprzedania jak największej liczby lokali osobom chcącym skorzystać z wygasającego programu Rodzina na Swoim" - napisano.

"Dołek cenowy najprawdopodobniej już za nami, oferta rynkowa spora, a pozostający pod presją sprzedający skłonni do negocjacji. Jeśli tak jest w istocie, to kolejne miesiące powinny przynieść dalszy wzrost indeksu cen transakcyjnych, a przynajmniej jego ustabilizowanie" - dodano. (PAP)

nik/ asa/