Analiza i założenia makroekonomiczne - III kwartał 2018 02-08-2018 13:01

02-08-2018 13:01
Zgodnie z prognozami, szczyt kilkuletniego cyklu wzrostu gospodarczego przypadł w II kw., co korelowało z wysokimi poziomami wskaźników aktywności w przemyśle, konsumpcji oraz historycznie niskim bezrobociem. W tle natomiast obserwowaliśmy rosnącą inflację bazową (core CPE na poziomie celu inflacyjnego Fed) oraz rosnącą presję inflacyjną.
Analiza i założenia makroekonomiczne - III kwartał 2018

Oczywiście, głównym ryzykiem jest eskalacja protekcjonizmu ze strony administracji Trumpa. Nałożenie ceł i taryf importowych na chińskie i europejskie produkty z pewnością przyczyni się do zwiększenia dynamiki inflacji w USA, gdyż część wytwórców nie jest w stanie efektywnie zmienić łańcucha dostaw, a ponadto niepewność może przyczynić się do spadku prognozowanych inwestycji w USA.

Z rynkowego punktu widzenia, dotychczasowe działania nie są w stanie wybić gospodarki USA z wzrostowej ścieżki, lecz należy zauważyć, iż taka sytuacja wręcz może zachęcać Trumpa do eskalacji protekcjonizmu. Wpływy z ceł i taryf importowych są użytecznym narzędziem zwiększania dochodów budżetu, a w tle jest rozdęty reformą podatkową deficyt fiskalny. Ponadto, Chiny jako tradycyjny chłopiec do bicia są dobrym elementem gry politycznej i zwiększania poparcia wyborców. Podsumowując, wydaje się że negatywnym scenariuszem byłoby „zaatakowanie" sektora motoryzacyjnego, który silnie zglobalizowany i uzależniony od zagranicznych dostawców...

Pełna analiza i założenia makroekonomiczne - III kwartał 2018 znajdują się w pliku PDF.

 Powiadomienia przeglądarkowe są włączone.

Powiadomienia przeglądarkowe są wyłączone, włącz je ponownie w ustawieniach swojej przeglądarki.