
MICROSFT
Microsoft Corporation to jedno z największych na świecie przedsiębiorstw z branży informatycznej. Najbardziej znane jako producent systemów operacyjnych MS-DOS, Microsoft Windows i oprogramowania biurowego Microsoft Office. Najsłynniejsze produkty Microsoft to Microsort Word, czy Microsoft Outlook. Inne można znaleźć w Microsoft Store. Zobacz jak inwestować w kontrakty CFD na akcje Microsoft.
Specyfikacja instrumentu w TMS Brokers
Czytaj w TMS NonStop
Microsoft
Czy wiesz, że jeden z założycieli Microsoftu Bill Gates został miliarderem już w wieku 31 lat? Swoim wykładowcom na uniwersytecie mówił, że w wieku 30 lat chciałby zostać „milionerem”. Microsoft w okresie swojego istnienia kupił około 150 firm, m.in. Skype oraz Hotmail? Microsoft należy do grupy największych przedsiębiorstw z branży IT na świecie. Siedziba spółki mieści się w Redmond (Waszyngton). Firma zasłynęła przede wszystkim jako producent systemów operacyjnych MS-DOS oraz Windows, jak również oprogramowania biurowego Microsoft Office. Duża część produktów firmy jest dystrybuowana wraz z systemem operacyjnym Windows, np. przeglądarka Internet Explorer, Windows Media Player czy edytor grafiki Paint. Założycielami firmy są Paul Allen oraz Bill Gates, który stał się w efekcie jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W 2012 roku firma miała w swoim posiadaniu blisko 10 000 patentów. Microsoft zatrudnia 128 tys. pracowników, a przeciętne roczne wynagrodzenie wynosi aż 106 tys. USD. Microsoft jest notowany na giełdzie NASDAQ. Na koniec października 2019 r. Microsoft zwyżkował po tym jak amerykański Pentagon przyznał firmie Microsoft kontrakt dotyczący systemu przechowywania i przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej. Wartość umowy to 10 mld dolarów. Media podają, że były sekretarz ds. obrony James Mattis w swojej zapowiedzianej książce napisał, że latem 2018 r. prezydent USA Donald Trump nakazał mu, by "wygryźć" Amazona z wyścigu o kontrakt. Media spekulują, że miałby to być odwet Trumpa wobec CEO Amazona i najbogatszego człowieka świata Jeffa Bezosa, który jest także właścicielem dziennika "The Washington Post", regularnie krytykującego poczynania Białego Domu. Notowania Amazona tracą 1,1 proc. w notowaniach pozagiełdowych. W strukturze przychodów Microsoftu możemy wyróżnić aż trzy równorzędne działy, które działają w ujęciu strategicznym niezależnie od siebie. Te działy to Produktywność i procesy biznesowe (między innymi Office, LinkedIn czy Dynamics), Inteligentna chmura (produkty i usługi serwerowe) oraz Informatyka osobista (między innymi Windows, Surface, Xbox, Bing). Zapewniły one Microsoftowi, odpowiednio, 11,1 mld, 10,8 mld i 11,1 mld dol.10,8 mld dol. przychodu dla działu inteligentnej chmury oznacza 27-procentowy wzrost rok do roku. Przychody z Azure’a odnotowały 59-procentowy wzrost, co przełożyło się na 30-procentowy wzrost produktów serwerowych i usług chmurowych. Microsoft pochwalił się też, że jego Enterprise Mobility cały czas rośnie: 36-procentowy wzrost instalacji oznacza, że usługa jest już obecna na 120 mln urządzeń. Zakończenie wsparcia dla Windows Server 2008 i SQL Server 2008 zapewniło też 12-procentowy wzrost odpowiadającego za nie działu.
Firma została założona w 1975 r. w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Billa Gatesa i Paula Allena. W 1981 roku Microsoft otrzymał zamówienie na oprogramowanie do zastosowania w komputerach IBM PC. W 1985 r. Microsoft i IBM współpracowały nad stworzeniem systemu operacyjnego OS2, a w listopadzie tego samego roku odbyła się premiera Windows 1.0, czyli graficznej nakładki na system MS-DOS. W 1989 doszło do wprowadzenia pakietu biurowego Microsoft Office. Microsoft zdecydował się także wejść na rynek konsol do gier ze swoim produktem Xbox, który szybko zyskał wielu sympatyków. We wrześniu 2013 r. Microsoft ogłosił przejęcie od Nokii działu urządzeń oraz usług za 5,44 mld euro. Zobacz jak inwestować w kontrakty CFD na akcje Microsoftu. Sprawdź rachunek maklerski w TMS Brokers
Zobacz jakie to proste, bądź o krok przed innymi.
otwórz konto w 8 minut i rozpocznij handel!
Otwórz konto
Załóż konto
Jesteś już klientem TMS Brokers? Zaloguj się »
Otwarcie rachunku jest szybkie i proste.
Wybierz rachunek real lub demo i zacznij inwestycje
w kilka minut.