Zmiany w OFE muszą brać pod uwagę stabilność systemu finansowego - prezes NBP

04-09-2013 17:00
04.09. Warszawa (PAP) - Zmiany w systemie OFE muszą brać pod uwagę stabilność systemu finansowego, w tym rynku kapitałowego i rynku długu - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

W ocenie prezesa NBP wpływ zmian zapowiedzianych przez premiera, o ile zostaną utrzymane w trakcie konsultacji społecznych, może być istotny, ale dużo zależy od szczegółów.

"W związku z tym wypowiadaliśmy się już i będziemy przypominać premierowi, ministrowi finansów, rządowi, iż wybór konkretnych rozwiązań musi brać pod uwagę stabilność systemu finansowanego oraz rynku kapitałowego jak i SPW" - powiedział prezes NBP podczas środowej konferencji prasowej.

Belka zaznaczył, że na obecnym etapie nie zna szczegółów proponowanych zmian i nie jest w stanie ich głębiej ocenić.

Zdaniem Belki czwartkowy przetarg obligacji może być istotną informacją na temat stanu polskiego rynku długu.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział, że w ramach reformy systemu emerytalnego część obligacyjna OFE będzie przekazana do ZUS, a Otwarte Fundusze Emerytalne nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa bądź obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Rząd proponuje dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS.(PAP)

fdu/ nik/ ana/