Zdaniem BofA/ML w '13 RPP obetnie stopy o dalsze 75 pb, wg RBS o 50 pb (opinia)

12-04-2013 11:47
12.04. Warszawa (PAP) - Bank of America/Merrill Lynch obniżył prognozę ostatecznego poziomu głównej stopy NBP do 2,5 proc. Z kolei Royal Bank of Scotland ocenia, że w 2013 r. główna stopa NBP spadnie do 2,75 proc., a bank Nomura nie wyklucza jednej obniżki w czerwcu i sygnalizuje możliwość podwyżki w II kw. 2014 r.

"Ożywienie w strefie euro nie postępuje, pokaźna globalna płynność zwiększa zaangażowanie nierezydentów w polskie obligacje, a inflacja jest poniżej celu. Dlatego obniżamy prognozę poziomu głównej stopy procentowej na koniec roku do 2,5 proc. z 3,0 proc. prognozowanych poprzednio" - napisano w piątkowym raporcie.

"RPP wielokrotnie powtarzała, że nie wierzy w zalety zbyt niskich stóp procentowych. Jednak przedłużający się okres naprawy strefy euro stawia pytanie, czy NBP w 2013/14 nie zostanie zmuszony wpłynąć na nieznane wody" - dodano.

BofA/ML nie wyklucza, że w określonych okolicznościach, przy przedłużającym się okresie słabego wzrostu w strefie euro, cięcia stóp w Polsce mogłyby być jeszcze głębsze.

Z kolei Royal Bank of Scotland prognozuje, że w 2013 r. główna stopa procentowa NBP spadnie do 2,75 proc.

"Stopy procentowe w drugiej połowie roku zapewne spadną" - napisano w raporcie RBS.

RBS argumentuje to słabymi danymi z gospodarki, niską trajektorią inflacji i wciąż relatywnie wysokim poziomem realnych stóp procentowych w porównaniu z innymi krajami regionu, jak i strefą euro, i USA.

Bank Nomura nie wyklucza jednej obniżki w tym roku i sygnalizuje możliwość podwyżki w II kw. 2014 r.

"O ile sądzimy, że jastrzębia cześć RPP nie pozwoli na kolejną obniżkę, to jednak ryzyko obniżki w lipcu, po nowej projekcji, jest duże. W końcu marcowe posiedzenie RPP pokazało, że wszystko jest możliwe" - napisano w piątkowym raporcie Nomury.

Nomura zaznacza, że "rynek może niedoszacowywać prawdopodobieństwa podwyżek przed połową 2014 r.".

"Historia sygnalizuje możliwość gwałtownej zmiany dynamiki cyklu gospodarczego, szczególnie gwałtownego przyspieszenia CPI w 2013 r. i wzrostu w II połowie tego roku. Dlatego naszym zdaniem w czerwcu może być obniżka, tak jak może być podwyżka w II kwartale przyszłego roku" - dodano w raporcie japońskiego banku.

W kwietniu RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, główna stopa jest na poziomie 3,25 proc. (PAP)

fdu/ ana/