Z funduszy długu rynków wschodzących w ciągu tygodnia wycofano 5,6 mld USD - EPFR

28-06-2013 16:18
28.06. Warszawa (PAP) - W tygodniu kończącym się w środę 26 czerwca z funduszy obligacji rynków wschodzących wycofano 5,6 mld USD, a z funduszy akcji rynków wschodzących 5,8 mld USD, co daje odpowiednio 2,4 i 0,8 proc. wartości aktywów netto - wynika z przytoczonych w piątkowych raportach danych EPFR.

"Po komentarzach Fed o możliwym ograniczeniu QE, globalni inwestorzy w tygodniu kończącym się w środę przyspieszyli tempo wycofywania środków z rynków wschodzących" - napisano w piątkowym komentarzu Wood&Company do danych EPFR.

"Odpływy z funduszy obligacji rynków wschodzących były największe w historii badania (drugi największy odpływ miał miejsce we wrześniu 2011 r., kiedy wycofano 3,2 mld USD" - zaznaczono.

"Sądzimy, że najgorsze w odpływach środków ze wschodzących rynków długu już minęło, gdyż inwestorzy zaczynają sobie naszym zdaniem uświadamiać, że światowa gospodarka nie jest na tyle silna, by uzasadnić wycofanie się z QE przez globalne banki centralne, i że nie ma obecnie atrakcyjnych alternatyw dla akcji" - napisano.

UniCredit zwraca uwagę, że to piąty z kolei tydzień wycofywania środków z funduszy długu rynków wschodzących. W poprzednim tygodniu wycofano 2,6 mld USD.

"Ważne, by widzieć ostatnie duże odpływy w szerszej perspektywie. 12,5 mld USD odpływu w ostatnich pięciu tygodniach obniżyło o połowę napływy od początku roku na poziomie 22,8 mld USD, czyli napływy netto od początku roku to 10,3 mld USD" - zaznaczono w komentarzu UniCredit.

"W ciągu ostatnich 52 tygodni napływy netto wyniosły 35 mld USD, a odkąd zaczęto zbierać dane pod koniec 2006 r. wyniosły one 91,2 mld USD" - dodano.

Royal Bank of Scotland ocenia, że fundusze akcji rynków wschodzących mogą mieć trudności z pozyskiwaniem środków.

"Spodziewamy się, że wschodzące rynki kapitałowe, przy słabym globalnym wzroście, będą miały trudności z przyciąganiem pieniędzy" - napisano w komentarzu RBS do danych EPFR.

Z danych EPFR przytaczanych w raporcie Wood&Co. wynika, że w ubiegłym tygodniu do funduszy akcji rynków rozwiniętych napłynęło 7 mld USD (0,2 proc. wartości aktywów netto), a z funduszy obligacji rynków wschodzących wycofano 17,7 mld USD (0,7 proc. wartości aktywów netto), co było najwyższą wartością w historii badania (od 2005 r.).(PAP)

fdu/ ana/