Wskaźnik Dobrobytu spadł w lutym - BIEC

19-02-2013 08:36
19.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, spadł w lutym o 0,7 pkt do poziomu 92 pkt - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Dokładnie dwa lata temu - w lutym 2011 roku wskaźnik osiągnął swój ostatni szczyt. Od tego czasu dominują tendencje świadczące o pogarszaniu się kondycji ekonomicznej Polaków. Przyczyniają się do tego wolniej rosnące wynagrodzenia. Ich realna wartość spadła w ciągu ostatniego roku o blisko 1,5 procent. Nie jest to dużo, zważywszy skalę załamania gospodarczego i redukcje wynagrodzeń, jakie mają miejsce w innych gospodarkach europejskich. Jednak spadek lub nawet wolniejszy od oczekiwanego wzrost wynagrodzeń zwykle odczuwalny jest bardzo dotkliwie przez konsumentów i na ogół bezpośrednio i negatywnie przekłada się na decyzje o najbliższych wydatkach" - napisano w komentarzu do badania.

Zdaniem analityków BIEC kolejnym czynnikiem wpływającym na spadek wskaźnika jest zmniejszanie się liczby zatrudnionych.

"Co prawda zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu nieznacznie było wyższe od tego z końca ubiegłego roku, jednak w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy skurczyło się o 0,8 proc." - napisano.

"Jedynym czynnikiem, który w ostatnim czasie stabilizuje ekonomiczną kondycję Polaków jest wolniejszy wzrost cen, choć w najmniejszym stopniu dotyczy to cen artykułów żywnościowych, a więc tych, które kupujemy najczęściej" - dodali autorzy badania. (PAP)

bg/ jtt/