Wnioski z przeglądu systemu emerytalnego na początku marca - MPiPS

08-02-2013 09:49
08.02. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do połowy lutego czeka na opinie poszczególnych ministerstw i na początku marca przedstawi wnioski z przeglądu systemu emerytalnego - poinformował PAP wiceminister pracy Marek Bucior.

"Przegląd OFE właściwie już się rozpoczął. Do połowy lutego czekamy na opinie poszczególnych resortów w ramach przeglądu systemu emerytalnego. Na początku marca powinien mieć miejsce sam przegląd. Wydaje się też, że wtedy zostaną przedstawione jakieś propozycje m.in. odnośnie systemu wypłat emerytur z OFE" - powiedział PAP Bucior.

Dodał, że obecnie nie można jeszcze określić czy i ewentualnie jakie zmiany mogą mieć miejsce w ramach systemu emerytalnego.

W połowie stycznia Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów informował, że w ramach przeglądu planowane jest rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z OFE oraz kwestii zabezpieczenia aktywów zarządzanych przez OFE kapitałami własnymi PTE.

Dodał, że być może powróci kwestia stworzenia tzw. subfunduszy bezpiecznych, w których na ileś lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki na emerytury będą inwestowane tylko w bardzo bezpieczne instrumenty.

Wcześniej minister finansów Jacek Rostowski uważał, że emerytury ze środków z OFE powinien wypłacać ZUS. (PAP)

bg/ osz/