W VII możliwe kolejne cięcie stóp, jeśli PKB i CPI będą na niskim poziomie - Glapiński

15-04-2013 08:00
15.04. Warszawa (PAP) - Z oceną sytuacji gospodarczej należy poczekać przynajmniej kwartał od ostatniej obniżki stóp. Kluczowy będzie lipiec z uwagi na publikację nowej projekcji NBP. Nie można wykluczyć kolejnego cięcia stóp, jeśli tempo wzrostu PKB pozostanie niskie, a inflacja będzie się obniżać - ocenia Adam Glapiński z Rady Polityki Pieniężnej.

"Wstrzymałbym się obecnie z oceną sytuacji przynajmniej kwartał od ostatniej obniżki stóp. Dane miesięczne to za mało. Kluczowy będzie lipiec z uwagi na projekcję. Jeżeli tempo wzrostu PKB będzie na tak niskim poziomie jak obecnie, a inflacja będzie się obniżać, to można usiąść i zastanowić się na ewentualną, kolejną obniżką stóp" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Glapiński.

"Obowiązuje nas cel inflacyjny z odchyleniami w obie strony. Jak odchylenie utrzymuje się zbyt długo, wtedy trzeba zastanowić się nad podjęciem działań" - dodał.

Na kwietniowym posiedzeniu RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uzależniając kolejne decyzje od oceny napływających danych z punktu widzenia prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w średnim okresie wyraźnie poniżej celu NBP oraz sytuacji w sferze realnej gospodarki.

W marcu RPP obniżyła stopy o 50 pb, a w komunikacie uzasadniającym decyzję Rada napisała wówczas, że obniżka ta stanowi dopełnienie rozpoczętego w listopadzie 2012 roku cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Począwszy od listopada ubiegłego roku do marca tego roku Rada obniżyła stopy łącznie o 150 pb. Obecnie referencyjna stopa procentowa NBP wynosi 3,25 proc. w skali rocznej.(PAP)

jba/ ana/