W miesiącach letnich stopa bezrobocia może spaść do 13 proc. - Męcina, MPiPS

11-03-2013 08:39
11.03. Warszawa (PAP) - Jeśli ożywienie w gospodarce będzie postępować, a działanie interwencyjne na rynku pracy odnosić będą pożądany skutek, to stopa bezrobocia może w miesiącach letnich spaść do 13 proc. - uważa Jacek Męcina, wiceminister ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Resort pracy szacuje, że w lutym stopa bezrobocia spadła do 14,4 proc. z 14,6 proc. w styczniu.

"To pokazuje, że jednak ożywienie sezonowe będzie i będzie miało wpływ na spadek bezrobocia, ale musimy przypatrywać się, jak gospodarka będzie reagować na oznaki ożywienia i bezrobocie na koniec roku prognozować będzie w II połowie roku" - powiedział w radiu TOK FM wiceminister.

Dodał jednak, że przy realizacji optymistycznego scenariusza w gospodarce stopa bezrobocia może w miesiącach letnich wynieść 13 proc.

"Jeżeli uda się nam się korekta zimowo-jesienna - w miesiącach letnich możemy dotrzeć do poziomu 13 proc. - później następna interwencja powinna dać dobry wynik. Dobry wynik to byłyby okolice 13,5 proc., ale to zależy bardzo od tego, na ile gospodarka się ożywi. Widać te elementy ożywienia. Najbardziej niepokojący okres to był III i IV kwartał 2012 roku, zapowiedzi zwolnień grupowych" - powiedział Męcina.(PAP)

kba/ asa/