W II wzrost bezrobocia nie wyższy niż o 0,4 pkt. proc. - Męcina, MPiPS

08-02-2013 10:51
08.02. Warszawa (PAP) - W lutym wzrost stopy bezrobocia będzie nie wyższy niż o 0,4 pkt. proc. - ocenił w rozmowie z PAP Jacek Męcina, wiceminister pracy. Jego zdaniem, w lutym i marcu bezrobocie nie przekroczy poziomu 15 proc., zaś od kwietnia stopa bezrobocia będzie się obniżała.

"Twierdzę, że dynamika wzrostu bezrobocia w lutym będzie przynajmniej o połowę niższa niż 0,8 pkt. proc. w styczniu" - powiedział w piątek PAP Męcina.

"Liczę na to, i myślę, że tak będzie, że ani w lutym, ani w marcu bezrobocie nie przekroczy poziomu 15 proc. Od kwietnia bezrobocie natomiast na pewno będzie spadało" - dodał.

W piątek resort pracy podał, że stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu wzrosła do 14,2 proc. wobec 13,4 proc. w grudniu 2012 r.

"Jeśli ten wzrost o 0,8 pkt. proc. porównamy do wzrostów z poprzednich lat to widać, że jest on dość +szokowy+, ale jednak w poprzednim latach dynamiki były podobne" - powiedział Męcina.

"Częściowo złagodziliśmy ten wzrost dzięki interwencji środków z Funduszu Pracy. To widać, bo wzrosła liczba ofert pracy, co jest zasługą przede wszystkim tych środków, ale również przedsiębiorców, którzy z naszej pomocy korzystają" - dodał.

W 2012. Fundusz Pracy dysponował środkami w wysokości 3,9 mld zł, zaś w 2013 r. planowany jest wzrost środków do 4,6 mld zł.

Nikodem Chinowski (PAP)

nik/ osz/