Skrót wiadomości - wtorek, 26 marca, 17.00

26-03-2013 17:00
26.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Obniżka stawki VAT od 2014 roku mogłaby mieć miejsce w przypadku "radykalnej" poprawy sytuacji gospodarczej w drugiej połowie bieżącego roku, co jest mało prawdopodobne - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Premier Donald Tusk rozważa konsultacje z klubami parlamentarnymi w sprawie dostowania konstytucji do przyjęcia euro, deklaruje jednak, że samo wejście do strefy euro byłoby możliwe dopiero po uzyskaniu zgody obywateli w referendum, tak jak chce tego Prawo i Sprawiedliwość.

Zapowiedziany we wtorek przez premiera Donalda Tuska brak obniżki stawki VAT do poziomu 22 proc. od 2014 roku był jednym z czynników ryzyka w marcowej projekcji NBP dla ukształtowania się inflacji powyżej ścieżki centralnej.

W ocenie Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, jeżeli ożywienie gospodarcze będzie się oddalało w czasie, to istnieje jeszcze przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych. Wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść 1-2 proc. PKB.

Aktywnymi programami rynku pracy w lutym objęto 39,5 tys. osób, czyli o 19,7 tys. osób więcej niż przed rokiem - podał resort pracy w komunikacie.

Ze względu na warunki pogodowe, nie należy oczekiwać spadku stopy bezrobocia w marcu, spadek możliwy jest od kwietnia - powiedział dziennikarzom Jacek Męcina, wiceminister ministerstwa pracy i polityki społecznej.

Liczba emerytów i rencistów na koniec lutego 2013 r. wzrosła do 7.337,8 tys. osób z 7.333,5 tys. osób w styczniu - podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Liczba emerytów kapitałowych na koniec lutego 2013 roku wyniosła 2,8 tys. osób, wobec 2,6 tys. osób miesiąc wcześniej i 1,5 tys. w lutym 2012 roku - podał ZUS w komunikacie.

Wartość nowych kredytów konsumpcyjnych udzielonych przez banki i SKOK-i w 2012 r. wzrosła o 0,7 proc. rdr, a ich liczba spadła o 21 proc. - wynika z kwartalnego raportu "Kredyt Trendy" Biura Informacji Kredytowej. Liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych w 2012 r. spadła o 12,5 proc. rdr.

W minionym roku liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 12,5 proc., do 217 tys., z czego tylko dziewięć procent było nominowanych w walutach obcych - wynika z raportu Kredyt Trendy, przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej.

Sytuacja Cypru jest specyficzna, nie ma jednego modelu postępowania wobec krajów objętych pomocą - zapewnił szef eurogrupy. Na wcześniejszą sugestię Jereona Dijsselbloema, że straty inwestorów na Cyprze mogą stać się normą przy ratowaniu banków, negatywnie zareagowały rynki.

Zniesienie ograniczeń w przepływach kapitałowych jest kwestią tygodni - powiedział minister finansów Cypru Michalis Sarris. Limity dotyczące przesyłania pieniędzy wprowadzono na Cyprze, by zapobiec odpływowi kapitału po planowanym na czwartek otwarciu banków.

Rezygnację ze stanowiska złożył prezes Bank of Cyprus, największego komercyjnego banku cypryjskiego, Andreas Artemis - poinformowało we wtorek cypryjskie radio RIK. Specjalnym administratorem Bank of Cyprus został Dinos Christofides.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w marcu 2013 roku do 59,7 pkt. z 68,0 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed spadł w marcu i wyniósł 3 pkt., wobec 6 pkt. zanotowanych w lutym - poinformował oddział Fed w Richmond.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lutym 2013 r. wzrosły o 5,7 proc. mdm wobec spadku w styczniu o 3,8 proc. mdm po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

Sprzedaż nowych domów w USA spadła w lutym do 411 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w styczniu o 8,08 proc. rdr i wyniósł 146,14 punktów.

We Francji nastroje konsumentów pogorszyły się - w marcu 2013 r. indeks zaufania wyniósł 84 pkt. wobec 86 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian. Wynosi ona nadal 5,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

BUDŻET, DŁUG

Łączne potencjalne dochody budżetowe z wydobycia węglowodorów ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych w latach 2015-2029 mogą wynieść 17,6-20,8 mld zł - wynika z projektu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 90,50 punktów bazowych, wobec 89,23 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,60 proc. i wyniósł 12.471,62 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,2 proc. i wyniósł 2.297,67 pkt.

SPÓŁKI

Trzech kandydatów znajduje się obecnie na tzw. krótkiej liście na stanowisko prezesa Polimeksu. Rada nadzorcza będzie chciała powołać nowego szefa spółki w czwartek. Jeśli to się nie uda, do zarządu będzie oddelegowany jeden z członków rady - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

Siedmiu wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do przetargu na rozbudowę Elektronicznej Platformy Wymiany Danych (EPWD) oraz budowę i utrzymanie Centralnego Rejestru Klientów ZUS. Wśród wykonawców są Asseco Poland, Batacom, Comarch, Infovide-Matrix i Sygnity - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Giełda Papierów Wartościowych potwierdziła termin uruchomienia nowej platformy transakcyjnej 15 kwietnia tego roku - poinformowała GPW po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami domów maklerskich.

PGE rozmawia z rządem o rozbudowie Elektrowni Opole i jej opłacalności w świetle niskich obecnie cen energii - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Zarząd NTT Systems zarekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę 3 grosze dywidendy na akcję z zeszłorocznego zysku - poinformowała spółka w komunikacie.

W przetargu na dokończenie budowy autostrady A4 na odcinku Tarnów (węzeł Krzyż) - Dębica (węzeł Dębica Pustynia) jako najkorzystniejszą wybrano ofertę konsorcjum, którego liderem jest firma Heilit + Woerner Budowlana, a partnerem Budimex - podała GDDKiA. Wartość oferty złożonej przez to konsorcjum to 981,5 mln zł brutto.

Dahliamatic, spółka z grupy giełdowego Infovide-Matrix, podpisała kontrakt z ZUS na opiekę serwisową nad oprogramowaniem Oracle. Wartość zlecenia to 15 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska - Oliwa przekonywała we wtorek w Brukseli komisarza ds. środowiska Janeza Potocznika do wydobycia gazu z łupków. Zaprosiła komisarza do Polski, by zobaczył, jak robi to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

FAM Grupa Kapitałowa przewiduje na 2013 rok wzrost przychodów, chce też poprawić rentowność. Zarząd spółki będzie dążył do wykonania w tym roku założeń programu motywacyjnego, które zakładają wypracowanie przez grupę co najmniej 5,7 mln zł zysku netto - poinformował na konferencji prezes spółki Jarosław Litwiński.

Zarząd 4fun Media rekomenduje wypłatę z zeszłorocznego zysku ok. 6,1 mln zł dywidendy, czyli 1,5 zł na akcję - podała spółka w treści uchwał podjętych przez radę nadzorczą.

Rada nadzorcza 4fun Media zaakceptowała strategię spółki zakładającą m.in. umocnienie pozycji kanałów tematycznych, dywersyfikację przychodów i poszukiwanie dla firmy partnerów lub inwestora - poinformowała spółka w komunikacie.

Rada nadzorcza Getin Noble Banku zatwierdziła program emisji obligacji do kwoty 750 mln zł - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Zarząd Śnieżki rekomenduje wypłatę 2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Zarząd ES-System rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę trafiło 2,14 mln zł, co da 0,05 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Grupa International Personal Finance, właściciel spółki Provident Polska, zadebiutuje na GPW na zasadach dual listingu w środę, 27 marca - poinformowała giełda w komunikacie.

WALUTY

Na rynku walutowym inwestorzy są już w przedświątecznym nastroju, stąd też kwotowania powinny odbywać się przy coraz niższej płynności. Sentyment wśród inwestorów nie jest najlepszy za sprawą Cypru i możliwego rozciągnięcia rozwiązań pomocowych dla tego kraju na inne gospodarki strefy euro w przypadku ich problemów finansowych.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2427, a kurs złotego do euro na 4,1723 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2861 USD i 121,25 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 9,8 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 6,4 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną i są blisko 5-tygodniowego maksimum. Rosną zapasy tego surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 94,85 USD, po wzroście o 4 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,18-108,20 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną z powodu strajku w głównym terminalu eksportowym w Chile - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.655,00 USD za tonę, po wzroście o 0,5 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Na wtorkowej sesji na GPW dominowały lekkie wzrosty cen, indeksy poruszały się jednak w ograniczonym zakresie. Zdaniem analityków relatywna słabość polskiego parkietu do innych rynków może być utrzymana także na kolejnych sesjach.

Danske Bank, podobnie jak w poprzednim miesiącu, zaleca niedoważanie polskich papierów w portfelu obligacji rynków wschodzących - wynika z marcowego raportu banku Danske.

Brak obniżki stawki VAT od 2014 roku może podnieść średnioroczny CPI o 0,4-0,5 pkt. proc. wobec ścieżki centralnej marcowej projekcji NBP, powstałej przy założeniu obniżki VAT - szacują ekonomiści. Sygnalizują oni, że może to mieć wpływ na politykę pieniężną RPP.

Mimo tymczasowych zawirowań w Europie, zarządzający Union Investment TFI są zdania, że fundamenty są niezmiennie pozytywne, zaś obecna sytuacja sprzyja zakupom akcji po niższych cenach. W ich opinii, wyceny polskich spółek są atrakcyjne, a niskie stopy procentowe sprzyjają hossie na giełdzie.

Gospodarka strefy euro może w 2013 roku zmniejszyć się o 0,5 proc., natomiast w 2014 jest szansa na wzrost na poziomie 0,8 proc. - prognozuje agencja ratingowa Standard & Poor's.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rząd za tydzień przedstawi stanowisko w sprawie tzw. "trójpaku", czyli projektów ustaw Prawo energetyczne, Prawo gazowe oraz Ustawy o odnawialnych źródłach energii - poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Dodał, że celem jest zapewnienie odbiorcom możliwie najtańszej energii.

Większość śląskich kopalń węgla kamiennego rozpoczęła we wtorek wydobycie węgla z sięgającym maksymalnie dwóch godzin opóźnieniem, spowodowanym strajkiem generalnym w regionie. Przedstawiciele górniczych spółek oceniają jednak, że nie spowodowało to strat.

Spółki kapitałowe na koniec '12 miały 13,2 proc. liczby firmowych rachunków kredytowych oraz 37 proc. łącznej wartości zadłużenia przedsiębiorstw - wynika z kwartalnego raportu "Kredyt Trendy" Biura Informacji Kredytowej. Dla osób fizycznych było to: 75 proc. rachunków i 42,6 proc. zadłużenia.

Szczecińska Stocznia Remontowa realizuje zlecenia dla światowego koncernu FMC Technologies, specjalizującego się w konstrukcjach morskich. Stocznia została wpisana na listę dostawców koncernu - poinformował we wtorek PAP doradca prezesa stoczni Rafał Jesswein.

Grupa wschodzących potęg gospodarczo-politycznych BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) porozumiała się we wtorek przed szczytem w Durbanie w sprawie utworzenia banku rozwoju, którego celem będzie finansowanie projektów infrastrukturalnych.

Chorwacja będzie gotowa do wejścia do UE 1 lipca 2013 roku - potwierdziła we wtorek Komisja Europejska, przyjmując ostatni raport na temat gotowości tego kraju do członkostwa w Unii.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Rząd nie wycofa się z projektu emerytur pomostowych i uelastycznienia rynku pracy; niektóre poprawki poselskie uznaje za zbyt daleko idące. O innych kwestiach możemy rozmawiać, nawet na osobistym spotkaniu - zadeklarował we wtorek premier Donald Tusk.

Notatki z rozmów telefonicznych z 2010 r. między premierem Donaldem Tuskiem a ówczesnym premierem Rosji Władimirem Putinem nie będą ujawnione - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uzasadnił, że o takim wyroku zdecydowało dobro polityki zagranicznej.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że w najbliższych dniach rozpocznie się procedura wyboru nowego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szef rządu dodał, że czeka na propozycje od ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza.

W kilkunastu miastach w Polsce przed urzędami wojewódzkimi odbyły się pikiety poparcia dla strajku generalnego na Śląsku. Kilka protestów zaplanowano na popołudnie. Strajk na Śląsku przeciwko polityce społeczno-gospodarczej rządu odbył się we wtorek rano.

We wtorkowym strajku generalnym na Śląsku wzięło udział niespełna 85 tys. osób; protest unieruchomił 105 pociągów, z opóźnieniem na trasy wyjechało 120 autobusów i 65 tramwajów - oszacował Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego na listę, współtworzoną przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca, której były prezydent byłby liderem, zagłosowałoby 23 proc. badanych, 43 proc. nie oddałoby na nią swego głosu - wynika z sondażu TNS Polska.

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy o ogrodach działkowych - zakłada m.in. likwidację Polskiego Związku Działkowców, a także zawieranie bezterminowych umów na prowadzenie ogrodów. "Chcemy oddać działki działkowcom" - deklarują autorzy projektu.

Od 1 kwietnia rodzice dzieci z niepełnosprawnościami otrzymają dodatkowe 200 zł, a w ciągu pięciu lat średnia wartość świadczenia pielęgnacyjnego ma wynieść tyle, ile płaca minimalna - zakłada program, który we wtorek przyjął rząd.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Władze Korei Płn. poinformowały we wtorek, że postawiły w stan gotowości bojowej swoje siły rakietowe, grożąc atakiem na amerykańskie bazy wojskowe na wyspie Guam, Hawajach i na kontynentalnym terytorium USA. Chiny zaapelowały o powściągliwość.

Delegacja opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej oficjalnie zajęła miejsce przeznaczone dla przedstawiciela Syrii w Lidze Arabskiej na rozpoczętym we wtorek szczycie tej organizacji w stolicy Kataru Dausze - poinformowały katarskie media.

Jeszcze w tym roku Australia wycofa większość swych żołnierzy z Afganistanu - poinformował we wtorek minister obrony tego kraju Stephen Smith.

Nowa prezydent Korei Południowej Park Geun Hie ostrzegła we wtorek władze w Phenianie, że "jedynym sposobem na przetrwanie" Korei Północnej jest porzucenie kontrowersyjnych programów zbrojeń nuklearnych i rakietowych.

Polska, obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy, należy do najmniej innowacyjnych krajów UE - poinformował unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani. W latach 2008-2012 wskaźnik innowacyjności w UE rósł najwolniej w Grecji, na Cyprze i właśnie w Polsce.

Powieszenie było przyczyną śmierci rosyjskiego miliardera Borysa Bieriezowskiego - poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek brytyjska policja, podając pierwsze wyniki autopsji.

W UE pogłębia się kryzys socjalny, będący negatywną konsekwencją cięć budżetowych i podwyżek podatków, a w wielu krajach członkowskich nie ma widoków na poprawę sytuacji - alarmuje we wtorek Komisja Europejska.

Rząd brytyjski obiecał przeznaczyć ponad 45 mln funtów na dofinansowanie nowoczesnych rozwiązań dla sektora energetyki atomowej. Opublikowana we wtorek strategia dla sektora atomowego ma stworzyć brytyjskim spółkom warunki do konkurowania na globalnym rynku energetyki atomowej.

Brytyjska Izba Gmin postanowiła zająć się problemem niewystarczających pojemności magazynowych na gaz ziemny po tym, jak ceny gazu pobiły historyczny rekord w efekcie niskich temperatur i awarii interkonektora łączącego Wielką Brytanię z Belgią. (PAP)

zdz/ ana/