Skrót wiadomości - wtorek, 2 kwietnia, 17.00

02-04-2013 17:00
02.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Bezrobocie w lutym 2013 roku, według metodologii Eurostatu, wyniosło w Polsce 10,6 proc. wobec 10,6 proc. w styczniu - podał we wtorek Eurostat.

Wskaźnik PMI dla Polski w marcu 2013 roku wyniósł 48,0 pkt. wobec 48,9 pkt. w lutym. Dane wskazały na utrzymujące się spowolnienie w polskim sektorze przemysłowym na koniec I kwartału bieżącego roku. Jest to najsłabszy wynik od października - podał HSBC w komunikacie.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu rośnie - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Skala wzrostu w marcu nieznacznie zmniejszyła się względem lutego, co może być zapowiedzią pozytywnego oddziaływania czynników sezonowych.

W serwisie pracuj.pl w marcu pracodawcy opublikowali 30.376 ofert pracy, o 2,4 proc. mniej rdr i o 8,6 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu - poinformował PAP serwis pracuj.pl.

W dniach 18-24 marca drożały mięsa, zaś taniały zboża - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

Przewozy osób kolejami w lutym spadły rdr o 1,53 proc. do 21,458 mln osób - podał Urząd Transportu Kolejowego.

Przewozy ładunków kolejami w lutym 2013 roku spadły rdr o 1,34 proc. do 16,5 mln ton, a praca przewozowa wzrosła o 0,07 proc. do 3,345 mln tonokilometrów - podał Urząd Transportu Kolejowego.

W środę prezydent Bronisław Komorowski wręczy nominacje nowym członkom zarządu Narodowego Banku Polskiego - Jackowi Bartkiewiczowi i Katarzynie Zajdel-Kurowskiej - poinformowało we wtorek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym 2013 r. po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła 12,0 proc., wobec 12,0 proc. w styczniu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 46,8 pkt. wobec 47,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 49,0 pkt. wobec 50,3 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 44,0 pkt. wobec 43,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Wielkiej Brytanii, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w marcu 2013 roku 48,3 pkt. wobec 47,9 pkt. w lutym - podano w komunikacie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym wzrosły mdm o 3,0 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w kwietniu do 46,2 pkt. wobec 42,2 pkt. przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

BUDŻET, DŁUG

Państwowy dług publiczny na koniec 2012 roku wyniósł 840.473,9 mln zł i w IV kw. wzrósł on o 4.960,1 mln zł, tj. o 0,6 proc. - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Relacja długu publicznego do PKB wyniosła 52,7 proc. wobec 53,5 proc. na koniec 2011 roku.

Zadłużenie Krajowego Funduszu Drogowego spadło w IV kwartale 2012 r. do 41.197,4 mln zł wobec 41.270,6 mln zł w III kwartale 2012 r. - podało ministerstwo finansów w komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 202,2 mld zł, a w części dofinansowania UE 143,7 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

W ocenie premiera Donalda Tuska nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego ponad 67 lat.

Rząd w maju przedstawi propozycje dotyczące przyszłości OFE. Nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować - poinformował we wtorek premier Donald Tusk.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powinno być w połowie kwietnia gotowe przedstawić zbiorczy materiał z przeglądu systemu emerytalnego i poddać go konsultacjom oraz publicznej debacie, po których rząd zdecyduje, które rozwiązania wybrać - poinformowało PAP źródło zbliżone do resortu pracy.

Komisja Europejska jest otwarta na wydłużenie terminów obniżenia deficytu przewidzianych w procedurze nadmiernego deficytu dla Francji, Hiszpanii i Portugalii - zapowiedział rzecznik KE. Na razie Komisja nie przewiduje ulgowego traktowania innych krajów.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 2.227,74 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 1,1 proc. i wyniósł 12.003,43 pkt.

SPÓŁKI

Rada Ministrów przyjęła we wtorek ustawę uchylającą przepisy o Polskich Liniach Lotniczych LOT, co otwiera drogę do prywatyzacji spółki - poinformował resort skarbu w komunikacie prasowym. Dotychczas Skarb Państwa był zobowiązany do zachowania pakietu 51 proc. akcji LOT-u.

Piętnastu wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu na wdrożenie rozwiązania telefonii IP w ZUS, a wśród nich takie spółki giełdowe jak: Betacom, B3System, Comp, NTT System, Opteam, TP SA, Sevenet czy Unima 2000 - poinformowało PAP biuro prasowe ZUS.

Przychody grupy LPP ze sprzedaży w marcu 2013 roku wyniosły około 286 mln zł, czyli były o około 18 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Oferta konsorcjum Decsoft i giełdowego Arcusa została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) na dostawę infrastruktury - podał CSIOZ. Wartość zwycięskiej oferty to 138,99 mln zł brutto.

Modelowa marża rafineryjna w marcu 2013 roku wzrosła do 5,4 USD na baryłce z 4,9 USD w lutym. Rok wcześniej w marcu marża wynosiła 2,8 USD - poinformował PKN Orlen na swojej stronie internetowej.

Enterprise Venture Fund I, fundusz venture capital zarządzany przez Enterprise Investors, podpisał umowę, na podstawie której zainwestuje 28 mln zł w Elemental Holding. W ramach transakcji EVF stanie się właścicielem 10,2 proc. akcji spółki - podał Elemental Holding w komunikacie.

Krzysztof Bocian zrezygnował z objęcia funkcji wiceprezesa PGNiG ds. poszukiwań i wydobycia - poinformowała spółka w komunikacie.

9 kwietnia rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyłoni prezesa tej giełdowej spółki na nową kadencję. Jedynym kandydatem jest urzędujący prezes Jarosław Zagórowski.

Oglądalność kanału TVN w grupie wszyscy 4+ spadła w marcu 2013 roku do 13,3 proc. z 15,5 proc. rok wcześniej - podał TVN na stronie internetowej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

CAM Media w latach 2013-2017 chce przeznaczać na dywidendę od 30 do 60 proc. zysku netto spółki, o ile spełnione zostaną wskazane przez firmę warunki - wypracowanie zysku, wskaźnik płynności bieżącej nie niższy niż 1,8 i rentowność kapitału własnego nie mniejsza niż 2,4 proc. - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2552, a kurs złotego do euro na 4,1813 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2840 USD i 119,79 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Złoty we wtorek, w pierwszym poświątecznym dniu lekko tracił, co gracze wiążą ze słabszym odczytem PMI. Rynek długu zyskiwał.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 110,90-110,92 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo ocenia się, że nadal rosną zapasy tego surowca - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,68 USD, po spadku o 39 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i są najniższe od ponad 7 miesięcy - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.442,50 USD za tonę, po spadku o 1,3 proc. To najniższa cena miedzi od 21 sierpnia 2012 r.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7468,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Dla oceny sytuacji budżetowej w tej chwili bardzo ważna będzie ostateczna informacja o dochodach za marzec. Pierwsze sygnały o marcowych dochodach podatkowych trochę uspokajają - uważa Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny Ministerstwa Finansów.

W lutym eksport wyniósł 11,6 mld euro, co oznacza spadek o 0,8 proc. rdr i również spadek o 4,6 proc. mdm - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE podtrzymała prognozę 8-proc. wzrostu eksportu w 2013 r. względem 2012 r.

Ekonomiści banku Nordea zweryfikowali swoją prognozę i obecnie oczekują, że złoty będzie aprecjonował wolniej, a poziom poniżej 4,00 za euro osiągnie pod koniec roku zamiast w połowie roku, jak prognozowali wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku.

Nie można wykluczyć dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w Polsce w okresie maj-lipiec. Widoczna poprawa krajowej koniunktury oraz wyniki lipcowej projekcji NBP mogą jednak sprawić, że RPP nie powróci już do obniżek stóp - oceniają ekonomiści z banku Nordea.

Wzrost gospodarczy w Polsce spowolnił w I kwartale 2013 roku do 0,7 proc. rdr z 1,1 proc. w IV kwartale 2012 roku - oceniają ekonomiści z banku Citi Handlowy. Podtrzymują oni prognozę wzrostu PKB na cały rok na poziomie 1,3 proc. rdr.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W piątek, 29 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.925,25 mln zł wobec 26.735,94 mln zł w czwartek - podał NBP. W depozycie na koniec dnia znajdowało się 1.592,50 mln zł.

W I kwartale 2013 roku sądy ogłosiły upadłość 211 firm, o 11 proc. więcej rdr - podała firma Coface w raporcie.

Towarowa Giełda Energii w kwietniu zacznie publikować nowy indeks dla całego rynku "zielonych certyfikatów". Jak powiedział PAP prezes TGE Ireneusz Łazor, giełda przygotowuje też dla tego rynku produkt typu forward.

Mam nadzieję, że projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) w swojej ostatecznej wersji trafi pod obrady Rady Ministrów w przyszłym tygodniu - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Senatorowie PiS złożyli skargę do Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnego paktu fiskalnego - poinformował PAP wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS). Zaskarżają tryb przyjmowania ustawy dotyczącej paktu. Ich zdaniem był on zbyt szybki - miało dojść do złamania regulaminu Senatu.

Prof. Artur Nowak-Far objął funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Będzie odpowiadał za sprawy prawne i traktatowe - poinformowało we wtorek MSZ. Prof. Nowak-Far odebrał we wtorek nominację z rąk ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Na stanowisku w MSZ zastąpi dotychczasowego podsekretarza stanu prof. Macieja Szpunara.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że chce, by eksperci lotniczy, którzy badali katastrofę smoleńską, mogli wskazywać na przekłamania z nią związane we współpracy z Centrum Informacyjnym Rządu. Ocenił, że kampania "prostująca dezinformację" powinna być bardziej intensywna.

Pięć osób zginęło w święta podczas pożarów, 28 zostało rannych. Przez ostatnie trzy doby strażacy wyjeżdżali ponad 700 razy do pożarów - poinformował we wtorek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Urząd Lotnictwa Cywilnego zaakceptował na sezon letni br. rozkłady lotów 27 zagranicznych przewoźników lotniczych, wykonujących regularne pasażerskie loty do i z Polski. Rejsy zawiesił ukraiński przewoźnik Aerosvit na trasie Warszawa-Kijów.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Minister finansów Cypru Michalis Sarris podał się do dymisji, a jego rezygnację zaakceptował prezydent Cypru Nicos Anastasiades - poinformował Sarris.

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis mianował we wtorek trzech byłych sędziów Sądu Najwyższego, którzy w ramach powołanej przez rząd komisji śledczej mają zbadać przyczyny kryzysu bankowego na wyspie. Kryzys niemal doprowadził do bankructwa Cypru.

Słoweński parlament jednomyślnie ratyfikował we wtorek traktat o przystąpieniu Chorwacji do UE, co ma nastąpić 1 lipca. Lublana odblokowała Zagrzebiowi drogę do UE dzięki rozwiązaniu w marcu wieloletniego sporu między obu republikami postjugosłowiańskimi.

Liczba bezrobotnych spadła w marcu w Hiszpanii, po raz pierwszy od pięciu lat - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo pracy. Spadek jest jednak niewielki - zaledwie o 5 tysięcy, podczas gdy zarejestrowanych bezrobotnych jest w tym kraju 5,4 miliona.

Do 1 lipca tego roku urzędnicy i szefowie rosyjskich firm państwowych muszą się wyzbyć zagranicznych rachunków bankowych - poinformował we wtorek szef administracji prezydenta Siergiej Iwanow. Nie wykluczył w związku z tym odpływu urzędników z organów władzy. Tego dnia prezydent Władimir Putin podpisał dekrety, które zostały zaprezentowane przez Kreml jako składowa walki z korupcją.

W szkołach powszechnych w Danii odwołano od wtorku wszystkie zajęcia z powodu bezterminowego lokautu nauczycieli. Władze lokalne chcą wymusić na pedagogach zgodę na dłuższy i bardziej elastyczny czas pracy.

Władze Korei Płn. zapowiedziały we wtorek wznowienie pracy przez główny ośrodek nuklearny kraju w Jongbion - zamknięty w 2007 r. na mocy międzynarodowego porozumienia. Wywołało to ostrą reakcję Seulu, Tokio oraz ONZ; Pekin wyraził zaniepokojenie.

Przypadająca we wtorek 8. rocznica śmierci Jana Pawła II nie jest w Watykanie obchodzona. Od czasu beatyfikacji przed dwoma laty, dniem dedykowanym polskiemu papieżowi jest wspomnienie liturgiczne 22 października, w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

Na zboczach Elbrusu odnaleziono we wtorek zwłoki Polaka i Irańczyka - alpinistów, którzy zaginęli w marcu - poinformowała agencja ITAR-TASS powołując się na przedstawiciela oddziału ratowniczego Abdullaha Gulijewa.

(PAP)

amp/ asa/