Skrót wiadomości - środa, 21 sierpnia, 17.00 21-08-2013 17:04

21-08-2013 17:04
21.08. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W Radzie Polityki Pieniężnej jest bardzo szeroki konsensus, że obecny poziom stóp procentowych powinien utrzymać się przez dłuższy czas - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka.

Stabilizacja stóp procentowych na obecnym poziomie potrwa do końca tego roku i wydłuży się najprawdopodobniej także na kolejne miesiące przyszłego roku - ocenia w rozmowie z PAP Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, że stopy NBP pozostaną stabilne przez cały 2014 rok.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski w rozmowie z PAP poinformował, że nie podał się we wtorek do dymisji, a informacje medialne o tym są nieprawdziwe i nierzetelne.

Narodowy Bank Polski zgadza się z propozycjami Ministerstwa Finansów z projektu założeń nowelizacji ustawy o NBP, które dotyczą obrotu papierami wartościowymi - poinformował prezes banku centralnego Marek Belka. Dodał, że proponowana przez resort finansów zmiana ma charakter techniczny.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 16 sierpnia 2013 r. o 4,6 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu wzrosła do 5,39 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

Intencją planowanej nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim nie jest wprowadzenie możliwości finansowania przez bank centralny deficytu budżetowego - poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Umożliwienie sprzedaży i zakupu długu przez NBP związane jest z funkcjonowanie banku jako tzw. pożyczkodawcy ostatniej szansy.

Dochody podatkowe w 2013 roku wyniosą 239.150,24 mln zł wobec pierwotnego planu 266.982,697 mln zł. W tym dochody z VAT wyniosą 113 mld zł i będą niższe od prognozowanych o 13,4 mld zł - wynika z projektu nowelizacji budżetu państwa przyjętego we wtorek przez rząd, do którego dotarła PAP.

Zgodnie z zapisami nowelizacji budżetu na 2013 roku suma planowanych do pozyskania dywidend ze spółek, w których prawa z akcji lub udziałów wykonywane są przez MSP, w roku 2013 to ok. 6,5 mld zł - poinformowało PAP biuro prasowe MSP. Część z tej kwoty może zostać otrzymana jako dywidendy zaliczkowe.

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec lipca 5.957 mln euro wobec 5.955 mln euro na koniec czerwca - wynika z danych NBP.

Transfery środków Unii Europejskiej do Polski wyniosły w lipcu 2013 roku 2.466,558 mln euro - podało w środę Ministerstwo Finansów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w tym tygodniu przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 521,8 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Niemcy sprzedały w środę na aukcji 2-letnie obligacje o wartości 5 mld euro. Średnia rentowność sprzedanych papierów wyniosła 0,23 proc. i była najwyższa od marca 2012 r.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę telewizji Sat1, że wysokość ewentualnego kolejnego pakietu pomocy finansowej dla Grecji będzie znana dopiero w połowie 2014 roku. O takiej pomocy mówił we wtorek minister finansów Wolfgang Schaeuble.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 13.434,33 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu bez zmian wyniósł 2.072,96 pkt.

SPÓŁKI

Dom Development miał w II kwartale 2013 r. 1,06 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej - wynika z wyliczeń PAP. Wynik był o ponad 59 proc. gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się zysku na poziomie 2,6 mln zł.

Dom Development może przekazać do 1.700 mieszkań w całym 2013 roku, wobec 813 z pierwszego półrocza tego roku. Pod względem wyników finansowych druga połowa roku może być dla spółki zbliżona do pierwszej - poinformował na konferencji Janusz Zalewski, wiceprezes Dom Development.

Dom Development może w II połowie 2013 r. rozpocząć realizację maksymalnie pięciu projektów na 994 mieszkania. Deweloper liczy, że sprzedaż lokali w II półroczu będzie tradycyjne lepsza niż w I półroczu, kiedy wyniosła 725 mieszkań - poinformował Janusz Zalewski, wiceprezes spółki.

BBI Development spodziewa się, że wraz z Liebrecht&Wood rozpocznie budowę części biurowo-handlowej projektu Koneser w II połowie 2014 r. i zakończy ją 2,5 roku później. Pozostałe etapy inwestycji BBI Development zrealizuje sam - poinformował PAP Michał Skotnicki, prezes BBI Development.

Oferta Otwartych Regionalnych Sieci Szerokopasmowych, spółki zależnej Hawe, została wybrana najkorzystniejszą w postępowaniu na zaprojektowanie, budowę i operowanie telekomunikacyjną siecią szerokopasmową w woj. podkarpackim - podało Hawe w komunikacie.

W przetargu na wykonanie, dostawę, instalację, wdrożenie szyny danych, elektronicznego zarządzania dokumentami i cyfrowego urzędu dla województwa podlaskiego najtańsza okazała się oferta Sygnity za 46,95 mln zł brutto. Jest ona jednak wyższa niż budżet przeznaczony na realizację zamówienia, który wynosi 38,03 mln zł brutto.

Elektrotim podtrzymuje, że wyniki grupy w 2013 roku mogą być zbliżone do osiągniętych w 2012 roku. Spółka prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji i nie wyklucza, że w najbliższym czasie dojdzie do transakcji - poinformował Andrzej Diakun, prezes spółki.

Trans Polonia rozpocznie od 23 sierpnia 2013 r. skup akcji własnych w celu ich dalszej odsprzedaży - podała spółka w komunikacie. Skup obejmie do 580 tys. akcji, a spółka na ten cel przeznaczy maksymalnie 2 mln zł z kapitału rezerwowego.

Kurs akcji EFIX Domu Maklerskiego wzrósł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku NewConnect o 21,4 proc.. do 17 zł.

ZWG, notowany na NewConnect producent wyrobów gumowych planuje w tym roku potrojenie raportowanych wyników dzięki akwizycjom, chce utrzymać podobne tempo wzrostu w nadchodzących latach. Po przejęciu firmy Kobud ZWG analizuje kolejne dwa cele akwizycyjne, na które może wydać w tym roku jeszcze 40-50 mln zł.

WALUTY

Kluczowym wydarzeniem na FX i FI w środę będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed. W przypadku braku niespodziewanych wydarzeń kurs EUR/PLN powinien do końca tygodnia pozostać w przedziale 4,20-4,25. Polskie SPW idą w ślad za rynkami bazowymi - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1698 a kurs złotego do euro na 4,2440 - poinformował NBP

We wtorek, 20 sierpnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.557,73 mln zł wobec 30.942,13 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

TOWARY

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje podczas środowego handlu po najmocniejszej od 2 miesięcy zniżce podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na październik, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,90 USD, po zniżce o 21 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na IX 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,78-109,80 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,43 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 359,06 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7270,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

W trakcie środowej sesji indeks największych spółek traci na wartości m.in. ze względu na odcięcie dywidendy z PZU. Zdaniem analityków nastroje w kolejnych dniach będą uzależnione od wniosków z raportu z lipcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Jeśli napłyną neutralne informacje, WIG 20 może powrócić do wzrostów.

Wtorkowe lepsze od konsensusu dane o przemyśle wskazują na to, że polska gospodarka najsilniejsze spowolnienie ma już za sobą. Poprawa dotyczy wszystkich sektorów gospodarki. Widać już oznaki ożywienia popytu wewnętrznego - ocenia Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze.

Wielkość produkcji budowlanej w 2014 r. ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do wyniku z 2013 r. - prognozuje w rozmowie z PAP Bartłomiej Sosna, główny analityk rynku budowlanego firmy badawczej PMR. Jego zdaniem, w II półroczu 2013 r. spadki w sektorze budowlanym wyhamują.

Po mieszanych wynikach do końca 2013 r., w 2014 r. giełdy i waluty w Europie Środkowo-Wschodniej powinny się umacniać - prognozuje grupa analityczna Capital Economics.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na rezerwację częstotliwości z pasma 800 MHz i 2,6 GHz. Zainteresowane aukcją podmioty mają zgłaszać swoje stanowiska do 1 października - podał UKE w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski pozostaje liderem rankingu zaufania do polityków; w sierpniu cieszył się zaufaniem 71 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS. Drugie miejsce zajął Ryszard Kalisz, któremu ufa 45 proc., a trzecie szef MSZ Radosław Sikorski z 41 proc. zaufania.

Wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński uważa, że wokół wyborów uzupełniających do Senatu na Podkarpaciu toczy się za dużo "gry ogólnopolskiej". Zaapelował też do polityków PiS o mniej agresji w kampanii wyborczej, a więcej luzu.

Politycy Ruchu Palikota zaapelowali w środę do warszawiaków o udział w referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przekonywali, że pójście na głosowanie to działanie obywatelskie. Referendum w stolicy odbędzie się 13 października.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stanowczo apeluje do Polaków, aby nie wyjeżdżali do Egiptu. Sytuacja w kurortach jest obecnie bezpieczna, ale istnieje bardzo duże ryzyko, że może się ona w najbliższym czasie pogorszyć - powiedział w środę PAP rzecznik resortu Marcin Bosacki.

Narodowe Centrum Sportu ma wypłacić swemu byłemu szefowi Rafałowi Kaplerowi ponad pół miliona zł wraz z odsetkami tytułem wynagrodzenia dodatkowego za sprawowanie funkcji. W środę warszawski sąd uwzględnił pozew Kaplera w tej sprawie. Wyrok jest nieprawomocny.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Do końca bieżącego roku między Polską a Ukrainą zostaną otwarte dwa nowe przejścia graniczne - poinformował w środę w Kijowie premier ukraińskiego rządu Mykoła Azarow.

W razie podpisania przez Ukrainę umowy o stowarzyszeniu z UE Unia Celna (UC) Rosji, Białorusi i Kazachstanu znacząco zaostrzy relacje handlowe z Kijowem - oświadczył doradca rosyjskiego prezydenta Władimira Putina Siergiej Głazjew w wywiadzie dla ukraińskiej gazety "Wiesti".

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) poinformowała w środę o wprowadzeniu ścisłej kontroli wszystkich partii mięsa wieprzowego sprowadzanego z Polski. Polski minister rolnictwa polecił dokładne zbadanie sprawy.

Japońskie władze w środę podniosły z poziomu 1. do poziomu 3. w międzynarodowej skali INES klasyfikację niedawnego wycieku 300 ton wysoce radioaktywnej wody w elektrowni atomowej Fukushima.

Na 35 lat pozbawienia wolności skazany został w środę amerykański żołnierz Bradley Manning, który przekazał demaskatorskiemu portalowi WikiLeaks setki tysięcy tajnych dokumentów USA. Prokuratorzy wojskowi żądali co najmniej 60 lat więzienia.

Szefowie dyplomacji państw UE uzgadniają w środę w Brukseli działania wobec ogarniętego zamieszkami Egiptu. Unia przyjrzy się m.in. pomocy finansowej dla Kairu, ale większość państw nie chce wstrzymania wsparcia, by nie zaszkodzić społeczeństwu Egiptu.

Egipski sąd nakazał w środę zwolnienie z aresztu obalonego w styczniu 2011 r. prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka po rozprawie dotyczącej zarzutów przyjmowania podarunków od państwowego koncernu medialnego Al-Ahram - poinformowali przedstawiciele władz.

Egipska prokuratura poinformowała w środę, że nie złoży apelacji przeciwko decyzji zwolnienia z więzienia 85-letniego byłego dyktatora Hosniego Mubaraka.

Laureatka Pokojowej Narody Nobla, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi we wrześniu po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Przyjedzie na zaproszenie byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Aung San Suu Kyi podczas pobytu w Europie odwiedzi też Czechy i Węgry.

(PAP)

pif/ asa/