Skrót wiadomości - środa, 20 lutego, 17.00

20-02-2013 17:00
20.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Premier Donald Tusk chce, aby minister finansów Jacek Rostowski został wicepremierem w jego rządzie.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że do dużych zmian w rządzie dojdzie w połowie 2013 roku. Obecnie w związku z odejściem szefa KPRM Tomasza Arabskiego premier chce powołać na jego stanowisko dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego, którego miejsce w rządze zajmie Bartłomiej Sienkiewicz.

Jest przestrzeń do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej, choć jest ona ograniczona - uważa Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Zielińska-Głębocka opowiada się za kolejną obniżką stóp w marcu. Scenariusz na kolejne miesiące będzie zależny od wyników najnowszej projekcji NBP.

Sejm podczas środowego bloku głosowań przyjął tzw. pakt fiskalny.

Rząd nie ma planów wprowadzenia zapisów paktu fiskalnego przed wejściem do strefy euro - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Maciej Szpunar.

W latach 2015-2016 polskie finanse publiczne powinny być w takiej kondycji, żeby można było realistycznie planować rozpoczęcie drogi wejścia do strefy euro, nie oznacza to jednak, że automatycznie wówczas takie działania się rozpoczną - poinformował w środę premier Donald Tusk.

Deficyty zewnętrzne Polski obecnie nie zagrażają ratingowi Polski, ale ograniczają pole do jego podniesienia - ocenia agencja ratingowa Moody's.

Ożywienie gospodarcze będzie silniejsze i trwalsze w II połowie 2013 roku. Lepsze dane o produkcji cieszą, ale nie jest to jeszcze to ożywienie, którego się spodziewamy - uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

Wskaźnik koniunktury w handlu w I kwartale 2013 roku spadł o 0,1 pkt. kdk do minus 9,8 pkt. - podał w środę Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w lutym 2013 r. 90 pkt. wobec 87 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w USA wzrosły w styczniu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Pracy w komunikacie.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 15 lutego 2013 r. o 1,7 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w styczniu do 890 tys. w ujęciu rocznym, z 973 tys. w grudniu po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Obecnie nie ma potrzeby nowelizacji budżetu na 2013 rok - uważa Jacek Rostowski, minister finansów.

Wkrótce rozpoczną się konsultacje międzyresortowe i społeczne ustawy o opodatkowaniu wydobycia węglowodorów - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 92,50 punktów bazowych, wobec 92,11 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Deficyt budżetowy Hiszpanii w 2012 r. wyniósł poniżej 7 proc. PKB - poinformował premier Hiszpanii Mariano Rajoy.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,84 proc. i wyniósł 11.468,28 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,6 proc. i wyniósł 2.397,18 pkt.

SPÓŁKI

CCC chce wypracować w 2013 r. 1,7 mld zł przychodów. Spółka planuje otwarcie co najmniej 150 sklepów, a powierzchnia sprzedaży ma wzrosnąć o około 60 tys. m kw. CCC zakłada, że marża brutto na sprzedaży będzie utrzymana na podobnym poziomie jak w 2012 r.

CCC planuje zwiększyć zysk netto w 2013 r. o ponad 40 proc., marża netto ma być na poziomie minimum 10 proc. - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Krzysztof Zborowski, Zygmunt Rachfalski oraz Arkadiusz Krakowiak przestali pełnić funkcje członków zarządu spółki Enea Wytwarzanie - podała Enea w komunikacie prasowym.

Tauron nie zakończył jeszcze prac nad sprawozdaniami finansowymi za 2012 rok. Nie przewiduje jednak, by skala ewentualnych zdarzeń jednorazowych była znacząca - poinformował PAP Krzysztof Zawadzki, wiceprezes Tauronu.

TP SA i Centertel prowadzą kolejny program konsolidacji dostawców, w wyniku którego podpisane będą umowy z dostawcami usług IT. Program podzielony jest na cztery obszary: BI, OSS, hurt i najważniejszy BSS, o który ubiegają się: Accenture, Asseco, Capgemini i CGI - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

EP Serwis, nowa spółka z portfela funduszu venture capital Enterprise Investors, nie wyklucza debiutu na warszawskiej giełdzie w ciągu czterech lat. EI planuje na 2013 rok 3-4 inwestycje typu venture capital, nie wyklucza wyjść - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki i funduszu.

Zysk netto grupy EM&F, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w czwartym kwartale 2012 roku 40,5 mln zł - podała spółka w raporcie. Analitycy spodziewali się tymczasem 62,1 mln zł zysku netto.

Zysk netto grupy CCC w IV kwartale 2012 roku wyniósł 55,2 mln zł wobec 64 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus rynkowy zakładał zysk netto na poziomie 65,7 mln zł.

Grupa Orbis wypracowała w czwartym kwartale 2012 roku 1,3 mln zł zysku netto, przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu spółki. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 6,5 mln zł.

France Telecom odpisał w wynikach za 2012 rok 889 mln euro z tytułu trwałej utraty wartości swoich aktywów w Polsce - poinformowała francuska spółka w komunikacie prasowym.

UOKiK, w wyniku kontroli umów o indywidualne konta emerytalne, nałożył na 10 podmiotów kary na łączną kwotę ponad 36 mln zł. Wśród ukaranych znalazły się między innymi BRE Bank (ponad 14,7 mln zł kary), PKO BP (ponad 14,6 mln zł), Millennium, BGŻ oraz PZU Życie.

Comarch wdroży w UniCredit internetowe i mobilne aplikacje dla tabletów i smartfonów. Projekt dla grupy UniCredit ma być największym wdrożeniem rozwiązania Comarch Smart Finance - podał Comarch w komunikacie prasowym.

PLL LOT zanotowały w ubiegłym roku stratę netto na poziomie 157,1 mln zł wobec 145,7 mln zł straty w 2011 roku - wynika z materiałów na sejmową komisję skarbu.

MSP chce, by projekt zmiany ustawy o LOT został wkrótce przyjęty przez rząd - poinformował wiceminister skarbu Rafał Baniak podczas środowego posiedzenia komisji skarbu.

Gant we współpracy z Futureal rozpocznie w okresie marzec - czerwiec 2013 r. realizację trzech inwestycji, dwóch w Warszawie i jednej we Wrocławiu, na ok. 750 mieszkań. Planowany łączny przychód ze wspomnianych projektów to ok. 277,5 mln zł - poinformował Andrzej Szornak, wiceprezes Ganta.

PKP Cargo przygląda się procesom prywatyzacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem południowych sąsiadów Polski - poinformował prezes zarządu PKP Jakub Karnowski. Dodał, że liczy, iż do końca czerwca zakończy się prywatyzacja PLK oraz ruszy sprzedaż TK Telekom.

Nakłady inwestycyjne Orbisu w 2013 roku wyniosą około 60-70 mln zł - poinformował na konferencji Marcin Szewczykowski, członek zarządu Orbisu. Dodał, że CAPEX na 2014 rok będzie niższy i wyniesie nieco więcej niż 30-35 mln zł.

Grupa CEZ nie zgadza się ze wszczęciem postępowania o odebranie licencji swoim spółkom dystrybucyjnym w Bułgarii - podał CEZ w komunikacie.

W dniach od 11 do 17 lutego największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował Polsat. Udział ten wyniósł 15,02 proc., co oznacza 45,97 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął TVN z udziałem na poziomie 14,68 proc., czyli wpływami rzędu 44,94 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 11 do 17 lutego udział TVN w oglądalności wyniósł 12,77 proc. wobec 12,61 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,83 proc. wobec 12,47 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Oferta o wartości 52,8 mln zł netto konsorcjum, w skład którego wchodzi Ursus i spółka prawa ukraińskiego została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na dostawę trolejbusów w Lublinie - poinformował Ursus w komunikacie.

WALUTY

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3370 USD i 125,09 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1002, a kurs złotego do euro na 4,1602 - poinformował NBP.

Złoty w kolejnych dniach może się utrzymywać w przedziale 4,15-4,20 za euro, o ile nie pojawią się informacje, które mogłyby nadać mu kierunek na dalsze dni - oceniają dilerzy. Ich zdaniem rynek długu w krótkim terminie może się lekko osłabiać wskutek wtorkowych danych o produkcji przemysłowej.

Termin wejścia do strefy euro pozostaje na drugim planie. Najważniejsze jest w tej chwili wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki - uważa Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wahają się od wzrostów do spadków, po najmocniejszym wzroście od tygodnia - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 96,70 USD, po wzroście o 4 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 117,49-117,51 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 8038,50 dolara za tonę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po wtorkowych danych o poprawie sentymentu w niemieckiej gospodarce - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.097,25 USD za tonę, po wzroście o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Perspektywy dla polskiego rynku obligacji są pozytywne za sprawą głównie czynników wewnętrznych, jednak pierwsza połowa 2013 roku może przynieść korektę - uważa Marcin Żółtek, członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Aviva PTE. Jego zdaniem w tym roku stopa zwrotu na obligacjach będzie jednocyfrowa.

W ocenie Marcina Żółtka, członka zarządu i dyrektora inwestycyjnego w Aviva PTE, pierwsza połowa 2013 roku może przynieść korektę na warszawskiej giełdzie, jednak jej skala będzie umiarkowana.

Korzystniejszy niż miesiąc wcześniej odczyt danych o produkcji przemysłowej nie jest powodem do bezwarunkowego optymizmu. Branże eksportowe nie odnotowały dobrych wyników w skali roku, a luty i marzec mogą wciąż pokazać spadek produkcji. Dodatkowo aktywność inwestycyjna nadal jest niska - uważa Jacek Wiśniewski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Zdarzenia jednorazowe obniżą wyniki PGE w IV kwartale 2012 roku. Ich wpływ na zysk netto PGE przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. wyniesie minus 1,213 mld zł. Zdaniem analityków rynek może zaregować negatywnie na wtorkowe informacje ze spółki. Jest ryzyko, że wpłyną one na poziom dywidendy za 2012 rok.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ministerstwo Finansów w nowym projekcie ustawy zakłada szybszą liberalizację limitów inwestycyjnych OFE w walucie obcej. Aktualnie dokument zakłada, że 30 proc. wartości aktywów fundusze będą mogły inwestować w walucie obcej od 2016 roku, a nie jak zakładano pierwotnie od 2021 roku.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Minister finansów Jacek Rostowski zostanie wicepremierem, a nowym szefem KPRM - na miejsce Tomasza Arabskiego - będzie dotychczasowy szef MSW Jacek Cichocki. Nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Bartłomiej Sienkiewicz - zapowiedział premier Donald Tusk.O zmianach w rządzie premier poinformował na środowej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier Donald Tusk zapowiedział w środę, że wczesną wiosną odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO, na którym - w kontekście wyborów szefa partii - poinformuje o "swojej przyszłości w Platformie".

Donald Tusk powiedział w środę, że będzie chciał uzgodnić z posłami PO powstanie dwóch projektów ws. związków nieformalnych; oba mają dotyczyć ułatwień. "Wykluczam w Platformie postawę - skoro ja jestem hetero, to homo nie powinni mieć uprawnień" - oświadczył.

Sejm przyjął w środę ustawę zezwalającą na ratyfikację unijnego paktu fiskalnego. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja na temat trybu ratyfikacji paktu. Zdaniem rządu, głosowanie w tej sprawie zwykłą większością głosów jest zgodne z konstytucją.

Tryb zastosowany podczas głosowania nad ustawą dotyczącą paktu fiskalnego jest niezgodny z konstytucją, dlatego głosowanie nad ustawą jest nieważne - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro uważa, że tryb zastosowany podczas głosowania nad ustawą dotyczącą paktu fiskalnego jest niezgodny z konstytucją. Zapowiedział, że SP poprze zapowiedziany przez PiS wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny odmówił wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego Igora Tulei, za porównanie działań organów ścigania w sprawie kardiochirurga dr. Mirosława G do "czasów największego stalinizmu".

Stanisław Kasznica, ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych, to kolejna ofiara komunistycznej bezpieki, którą udało się zidentyfikować po ekshumacjach na warszawskich Powązkach. Wyniki identyfikacji podał w środę IPN.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego, krajów UE i Komisji Europejskiej porozumieli się w sprawie pakietu dwóch regulacji, wzmacniających nadzór budżetowy w strefie euro, czyli w sprawie tzw. dwupaku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaapelowała w środę do największych gospodarek świata o powstrzymanie się od prób wpływania na kursy walut. Niedawną obietnicę ministrów finansów G20 uznała za ważny sygnał, za którym muszą jednak pójść czyny.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że możliwości wydobywania w Niemczech gazu łupkowego metodą szczelinowania hydraulicznego są dość ograniczone, głównie z uwagi na gęstość zaludnienia, ale także z racji wpływu tej metody na środowisko.

Tysiące ludzi wzięło w środę udział w demonstracji w Atenach przeciwko oszczędnościowej polityce władz Grecji. Na wezwanie związków zawodowych rozpoczął się rano 24-godzinny strajk generalny, który sparaliżował kraj.

Centroprawicowy premier Bułgarii Bojko Borysow złożył w środę wniosek o dymisję swojego rządu. Dokument został odczytany przez przewodniczącą Zgromadzenia Narodowego Ceckę Caczewą. Głosowanie nad dymisją odbędzie się w parlamencie w czwartek.

Ministerstwo obrony Chin odrzuciło w środę jako "niemiarodajne" i pozbawione bazy prawnej oskarżenia amerykańskiej firmy Mandiant, która twierdzi, że za hakerskimi atakami na firmy w USA stoi tajna jednostka armii chińskiej.

Każdy imigrant, który chce się osiedlić w Holandii, powinien podpisać specjalną umowę, w której zobowiąże się do poszanowania wartości określonych w konstytucji i prawie Holandii - powiedział w środę odpowiedzialny za integrację minister Lodewijk Asscher.(PAP)

jtt/ osz/