Skrót wiadomości - środa, 17 kwietnia

18-04-2013 06:00
18.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 3.832,81 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 1,6 proc., a mdm wzrosło o 3,3 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. W przedsiębiorstwach w marcu było zatrudnionych 5.488,9 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,9 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,2 proc.

Inflacja średnioroczna w tym roku ukształtuje się w okolicy 1,5 proc. - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Nie ma powodów, ani potrzeby, aby obniżać stopy procentowe - ocenia Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w marcu 2013 roku w Polsce wyniosła 25.403 sztuk, tj. spadła o 14,2 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

W II kw. 2013 r. koniunktura może się jeszcze nieznacznie osłabić, a przedsiębiorstwa oczekują poprawy sytuacji dopiero w II półroczu 2013 r. - wynika z badań koniunktury NBP. Autorzy raportu oceniają, że wyniki badania pozwalają sądzić, że gospodarka zbliża się do punktu zwrotnego cyklu.

We wtorek, 16 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.901,98 mln zł wobec 30.219,16 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 12 kwietnia 2013 r. o 4,8 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że budżet państwa w 2013 roku osiągnie wyższe dochody z tytułu dywidend niż zapisane w ustawie 5 mld zł - poinformowało PAP źródło rządowe.

Światowy system finansowy jest znacznie bardziej stabilny niż przed sześcioma miesiącami, ale nadal potrzeba wiele pracy, by go uzdrowić. Najważniejszym wyzwaniem jest dokończenie naprawy strefy euro - uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 13.382,89 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu bez zmian wyniósł 2.193,80 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,02 proc. i wyniósł 18.062,89 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 1,94 proc. i wyniósł 2.304,59 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,96 proc., do 6.244,21 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 2,35 proc. i wyniósł 3.599,23 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 2,34 proc. i wyniósł 7.503,03 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd PKO BP rekomenduje, by za 2012 rok na dywidendę trafiło 2,25 mld zł, co daje 1,8 zł dywidendy na akcję - poinformował bank w komunikacie.

Środowe walne zgromadzenie akcjonariuszy BZ WBK zdecydowało o wypłacie 7,6 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok.

PGE EJ 1 rozpoczyna spotkania z potencjalnymi partnerami przy budowie elektrowni jądrowej w ramach dialogu wstępnego - podała spółka w komunikacie prasowym. To etap przygotowań do uruchomienia postępowania zintegrowanego.

Akcjonariusze mniejszościowi spółek zależnych PGE i Tauronu domagają się 270 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Spór dotyczy zasad wymiany akcji spółek zależnych na akcje jednostek dominujących - poinformował na konferencji Marcin Juzoń, pomysłodawca projektu "Wspólna Reprezentacja", prezes Socrates Investment.

WZ Azotów Tarnów uchwaliło wypłatę dywidendy za 2012 r. w wysokości 148,8 mln zł, czyli 1,5 zł na akcję. Wcześniej zarząd proponował wypłatę 1,02 zł dywidendy na akcję. Pomimo wyższej dywidendy spółka nie zrezygnuje z żadnej z zaplanowanych inwestycji, możliwe jest jednak, że jakiś projekt przesunie się w czasie.

Bioton rozwiązał umowę nabycia udziałów spółki Biosenso, zajmującej się rozwojem i sprzedażą preparatów weterynaryjnych stosowanych w przemysłowym chowie ryb łososiowatych i krewetek - podał Bioton w komunikacie.

Walne zgromadzenie Krakchemii upoważniło zarząd do nabycia nie więcej niż 1.000.010 akcji w celu umorzenia. Na skup akcji spółka może przeznaczyć łącznie do 10,2 mln zł - podała Krakchemia w komunikacie.

Konsorcjum Atende (wcześniej ATM Systemy Informatyczne) i ATM podpisało kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia o wartości 48,1 mln zł brutto - podał Atende w komunikacie.

Action prognozuje na 2013 rok osiągnięcie 54,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 4,22 mld zł przychodów - poinformowała spółka w komunikacie.

Milkiland, ukraiński producent wyrobów mlecznych, chce w tym roku zrealizować inwestycje za ok. 15 mln euro. Środki przeznaczy głównie na modernizację zakładów produkcyjnych - poinformował PAP Sergey Trifonov, szef relacji inwestorskich Milkilandu.

CAM Media w 2013 roku chce dalej poprawiać rentowność, a jej celem minimum jest powtórzenie wyników z 2012 r. - powiedział w rozmowie z PAP Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media. Dodał, że w tym roku spółka planuje inwestycje za około 5-10 mln zł.

W pierwszej połowie 2013 roku rynek reklamy out-of-home spadnie w tempie dwucyfrowym - powiedział PAP Krzysztof Przybyłowski, prezes CAM Media. Dodał, że w kolejnych kwartałach dynamika spadku rynku może być mniejsza.

Exillon Energy, spółka zajmująca się wydobyciem ropy naftowej w Rosji, planuje wydać w tym roku na inwestycje ok. 150 mln USD. Spółka chce wykonać w tym roku 23 odwierty i zwiększyć produkcję do 22 tys. baryłek dziennie na koniec tego roku - poinformował w środę na spotkaniu z dziennikarzami Mark Martin, dyrektor generalny Exillon Energy.

Wikana planuje najpierw wprowadzić na NewConnect swoją spółkę zależną Multiserwis. Ma to nastąpić w II kwartale. Debiut Wikany Nieruchomości Zielone Tarasy spodziewany jest z kolei w III kwartale - poinformował w rozmowie z PAP Tomasz Grodzki, wiceprezes Wikany.

Wikana szacuje, że w tym roku sprzeda od 300 do ok. 400 lokali w zależności od sytuacji na rynku kredytów hipotecznych. Potencjał przekazań mieszkań wynosi ok. 350 sztuk. Spółka rozmawia z obligatariuszami o częściowym rolowaniu obligacji o wartości 26 mln zł zapadających na przełomie lipca i sierpnia.

Feerum, producent kompleksowych elewatorów zbożowych, ustalił przedział cenowy akcji w ofercie na 8,5-11 zł za papier - podało Feerum w komunikacie prasowym.

Fundusze inwestycyjne zarządzane przez Altus TFI w wyniku sprzedaży akcji zmniejszyły zaangażowanie w Sfinks Polska do mniej niż 5 proc. głosów - poinformowała spółka w komunikacie.

Spółka Mattel, największy na świecie producent zabawek, zanotowała w I kw. 2013 r. zysk na akcję w wysokości 11 centów - podała firma w raporcie kwartalnym.

Bank of America Corp., drugi największy bank w USA pod względem aktywów, zanotował w I kw. 2013 r. zysk na akcję w wysokości 20 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Fundusze zarządzane przez ING PTE: ING OFE oraz ING Dobrowolny Fundusz Emerytalny zwiększyły zaangażowanie w Magellan i obecnie mają 390.729 akcji spółki, które uprawniają do wykonywania 6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu - poinformowała spółka w komunikacie.

W środę w pięciu transakcjach pakietowych właściciela zmieniło łącznie ponad 14,3 mln akcji Grupy Duon, które stanowią 13,9 proc. w kapitale zakładowym spółki.

Przychody grupy Orbis, według wstępnych danych, w I kwartale 2013 roku wyniosły 124,7 mln zł, czyli były o 9,1 proc. niższe niż rok wcześniej - poinformował Orbis w komunikacie.

Plan restrukturyzacji PLL LOT nie jest doskonały, dlatego resort skarbu wraz ze spółką pracują nad jego poprawą - poinformował w środę wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dokument ten ma być przesłany Komisji Europejskiej do 20 czerwca.

WALUTY

Eurozłoty znajduje się w tej chwili w konsolidacji i w tym tygodniu powinien zachować przedział 4,09-4,12 - oceniają dilerzy. Dodają, że zarówno dla FX, jak i dla FI, istotne będą czwartkowe dane na temat produkcji przemysłowej. Dilerzy rynku obligacji zaznaczają, że oczekiwania rynku względem cięć stóp przez RPP mogą rosnąć.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1159, a kurs złotego do euro na 4,1097 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3129 USD i 128,61 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Stawka referencyjna Polonia spadła w środę do 3,16 proc. z 3,22 proc. we wtorek - podał NBP.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,23 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 387,64 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Jej zapasy zmniejszają się - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 88,62 USD, po spadku o 10 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 100,31-100,33 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7090,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Silny wpływ hamowania wzrostu cen żywności na wskaźnik inflacji CPI świadczy o tym, że siła procesu dezinflacyjnego słabnie - ocenia Bogusław Grabowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem inflacja osiągnie swój najniższy poziom w najbliższych 2-3 miesiącach.

Nie ma mocnych argumentów za szybkim przystąpieniem przez Polskę do unii bankowej, a okres najbliższych lat lepiej wykorzystać do dalszego wzmacniania krajowego sektora bankowego - wynika z kwietniowej publikacji Biura Analiz Sejmowych.

To działania banków centralnych na świecie, a nie fundamenty gospodarki, powodują wzrost cen aktywów, w tym cen akcji - uważa Mohamed El-Erian z funduszu Pimco.

Sentyment do miedzi pogarsza się, a producenci czerwonego metalu stają w obliczu kurczącej się rentowności. Zdaniem analityków Deutsche Banku prawdopodobne są opóźniania projektów wydobywczych. Podaż miedzi będzie rosła, ale wolniej niż w przypadku terminowego zakończenia inwestycji.

Na warszawskim parkiecie nadal utrzymuje się silny negatywny sentyment, a na horyzoncie nie widać przesłanek ku jego poprawie. Indeks WIG 20 znajduje się blisko psychologicznej bariery 2.300 pkt. Jej przełamanie otworzy drogę do dalszych mocnych spadków.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Polska, a także inne kraje unijne wyraziły zainteresowanie dzierżawą ukraińskich zbiorników podziemnych do przechowywania gazu - oświadczył w środę minister energetyki i przemysłu węglowego Ukrainy Eduard Stawycki.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Nastroje społeczne w kwietniu w porównaniu z marcem nie zmieniły się znacząco, nadal przeważają pesymiści - wynika z kwietniowego sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska.

Większość Polaków (73 proc.) uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych, a 12 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z kwietniowego sondażu TNS Polska.

Pracę posłów źle ocenia 73 proc. badanych, dobrze - 13 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei o działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego dobrą opinię ma 65 proc. ankietowanych, negatywną ocenę wystawiło mu 24 proc.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że premier Donald Tusk prawdopodobnie w czwartek lub piątek odniesie się do raportu o okolicznościach podpisania memorandum przez EuRoPol Gaz i Gazprom.

Sytuacja hydrologiczna stabilizuje się; obecnie nie występuje zagrożenie powodziowe - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Stany alarmowe przekroczone są w środę na 38 wodowskazach, a ostrzegawcze w 70 miejscach.

Jest małe zainteresowanie nabyciem nieruchomości po Amber Gold. Do środy na konto syndyka spółki wpłacono wadium za nieruchomości warte tylko 1,2 mln zł. Na sprzedaż wystawiono kamienice, apartamenty i lokale użytkowe o wartości 14,7 mln zł.

Cała opozycja chce odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. PiS jeszcze przed wakacjami zdecyduje, czy wystąpi z własnym wnioskiem o referendum w tej sprawie. SLD, RP i Solidarna Polska deklarują, że poprą jedynie obywatelską inicjatywę referendalną.

Rząd negatywnie zaopiniował obywatelski projekt zmian w ustawie o dochodach samorządów - poinformowała w środę na posiedzeniu nadzwyczajnej podkomisji Zdzisława Wasążnik z resortu finansów. Realizacja postulatów kosztowałaby budżet 10,2 mld zł.

Większość klubów opowiedziała się w środę w Sejmie podczas pierwszego czytania czterech projektów dot. ogrodów działkowych za wersją obywatelską. Posłowie opozycji i PSL nie szczędzili słów krytyki wobec projektu PO. SP uważa, że z tych projektów powinien powstać jeden.

Latem miesięczne wpływy z opłat za korzystanie z dróg powinny sięgnąć 90 mln zł - poinformował w środę w Sejmie dyrektor z resortu transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Jarosław Waszkiewicz. Obecnie wynoszą one 60-70 mln zł.

Polska w 2013 roku zamierza wydać na operację w Afganistanie 531 mln zł; jej dzienny koszt to 1mln 455 tys. zł - poinformował w środę wiceszef MSZ Bogusław Winid.

Kary do dwóch lat w zawieszeniu, grzywny, kilka uniewinnień - to wyrok w sprawie nieprawidłowości przy kupnie rumuńskich aut dla policji w 2004 r. Oskarżeni nie działali w celu osiągnięcia korzyści, ale dla dobra policji, tak jak je pojmowali - uznał warszawski sąd.

Sejmowa komisja ds. zmian w kodeksach opowiedziała się w środę za tym, aby nie uzależniać możliwości wszczynania śledztw o przestępstwa seksualne od wniosku ofiary, a sprawy takie mają być prowadzone w warunkach większego komfortu dla pokrzywdzonych.

Dokumenty Bundu, które Marek Edelman zakopał w 1943 r., tuż przed wybuchem powstania w getcie warszawskim, mogą znajdować się na terenie Ogrodu Krasińskich - taką informację zawiera list do jednego z ostatnich żyjących bohaterów powstania, Kazika Ratajzera.

Gimnazjum nie może zlecić prowadzenia biblioteki szkolnej miejskiemu ośrodkowi kultury - orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Wyjaśnił, że biblioteka ma być prowadzona przez samą szkołę i jej pracowników.

Utworzenia przesiewowego programu wykrywania wirusowego zapalenia wątroby, czyli żółtaczki typu B i C, oraz rozszerzenia programu lekowego o nowoczesne terapie - chce sejmowa komisja zdrowia. Kieruje w tej sprawie dezyderat do rządu.

Obdarowany sam może wpłacić sobie darowiznę na konto; to wystarczy, by darowizna była zwolniona z podatku - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem sądu z przepisów wcale nie wynika, że darowiznę ma wpłacić darczyńca.

Podejrzani z grupy "Patyka" w śledztwie ws. zabójstwa gen. Marka Papały zaprzeczyli w środę przed warszawskim sądem, iż mieli jakikolwiek związek z tą zbrodnią. Łódzcy śledczy uznali, że do zabójstwa doszło podczas napadu rabunkowego. To bzdura - mówili podejrzani.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Nie dokonano na razie żadnych aresztowań w związku z poniedziałkowym zamachem bombowym w czasie maratonu w Bostonie - twierdzi agencja Reutera, powołując się na źródła rządowe USA. Wcześniej telewizja CNN podała, że zatrzymano domniemanego sprawcę.

Środowa debata w PE nt. planu ratunkowego do Cypru uwidoczniła podziały wśród europosłów ws. polityki ratowania wyspy. Jedni wskazywali na konieczność powołania unii bankowej oraz wzmocnienia nadzoru nad bankami, inni krytykowali działania trojki.

Na pięć miesięcy przed wyborami do Bundestagu kierowana przez kanclerz Angelę Merkel koalicja CDU/CSU-FDP może liczyć - według najnowszego sondażu instytutu Forsa - na utrzymanie się u władzy w Niemczech. Opozycyjna SPD uzyskała wynik najgorszy od dwóch lat.

Szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz rozpocznie w czwartek wizytę w Warszawie. W rozmowie z PAP zapewnił, że jedzie do Polski pełen podziwu dla jej dynamicznego rozwoju. Zamierza rozmawiać o budżecie UE i chciałby zgody na polskiej lewicy.

Misja byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego szefa Parlamentu Europejskiego Pata Coxa na Ukrainie musi być kontynuowana - powiedział w środę PAP przewodniczący europarlamentu Martin Schulz.

Parlament Europejski poparł w czwartek propozycję, by także krajom spoza strefy euro umożliwić uzyskanie pomocy finansowej UE na dokapitalizowanie zagrożonych bankructwem banków.

Według FBI wstępne testy wskazują na to, że w liście zaadresowanym do prezydenta USA Baracka Obamy była rycyna - podała agencja AP. List zaadresowany do prezydenta Obamy, zawierający podejrzaną substancję, trafił we wtorek do instytucji, która prześwietla pocztę dla Białego Domu - poinformowały w środę amerykańskie tajne służby.

Rzecznik prezydenta USA Jay Carney potwierdził, że FBI obecnie sprawdza zaadresowany do Baracka Obamy list, zawierający podejrzaną substancję. Według FBI nie ma związku między tym listem a wybuchami bomb w Bostonie - dodał rzecznik.

Prezydent USA Barack Obama poparł we wtorek kompromis w sprawie reformy prawa imigracyjnego, który został wypracowany w ostatnich tygodniach przez republikańskich i demokratycznych senatorów.

W nocy z wtorku na środę grupa senatorów formalnie zgłosiła ponadpartyjny projekt obszernej reformy systemu imigracyjnego w USA. Obejmuje on zapisy o rozszerzeniu programu bezwizowego, tak by mogła do niego wejść Polska - powiedział PAP ambasador RP w USA.

Korea Północna uniemożliwiła w środę delegacji południowokoreańskich biznesmenów dostarczenie żywności ok. 200 pracownikom z Korei Południowej, którzy pozostali w strefie przemysłowej Kaesong, zamkniętej dwa tygodnie temu przez Phenian.

Dwie katolickie siostry zakonne, w tym jedna obywatelka Polski, zostały ranne w wyniku strzałów z broni pneumatycznej, które oddano do nich, gdy modliły się w miejscu budowy kościoła rzymskokatolickiego w stolicy Ukrainy, Kijowie.

W watykańskim Domu świętej Marty papież Franciszek nie tylko je posiłki w tamtejszej stołówce, ale korzysta też z ogólnodostępnej windy, a nie tej przeznaczonej tylko dla niego. Także w ten sposób chce, jak pisze Ansa, "obalić mur wokół siebie".

W 2012 roku w przepełnionych rosyjskich więzieniach zmarło 3 907 osób - piszą w środę media, powołując się na obszerny raport prokuratora generalnego Rosji Jurija Czajki na temat nieprawidłowości w zakładach karnych.

(PAP)

pif/ osz/ asa/