Skrót wiadomości - środa, 10 lipca

11-07-2013 06:00
11.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej nie jest przekonany, czy najnowsza projekcja NBP sprawdzi się. Jego zdaniem poziom inflacji może okazać się wyższy.

W czerwcu Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, spadł do 115,5 pkt. z 124,6 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Oddziałując koniunkturalnie na gospodarkę istotne jest to, aby jej nie rozchwiać. Mogłoby to mieć miejsce w przypadku zbyt ekspansywnego prowadzenia polityki fiskalnej, jak i monetarnej - ocenia Jerzy Hausner w syntezie do raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania".

W najbliższych kwartałach można spodziewać się ożywienia wzrostu gospodarczego w Polsce. Poprawa sytuacji i powrót na ścieżkę silniejszego wzrostu są jednak obarczone bardzo dużą niepewnością - ocenia Jerzy Hausner w syntezie do raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania".

W przypadku obecnego spowolnienia gospodarczego ścieżka odbicia będzie płaska i wydłużona. Silnego ożywienia nie można oczekiwać, gdyż rząd nie ma znaczących możliwości uruchomienia kolejnego impulsu fiskalnego - ocenia Jerzy Hausner w syntezie do raportu PARP oraz Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej "Instrument Szybkiego Reagowania".

Wydatki na świadczenia pieniężne w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po I kwartale 2013 roku wzrosły do 44,26 mld zł z 41,78 mld zł w I kwartale 2012 roku - podał ZUS w opracowaniu kwartalnym.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w spadły w dużych miastach w porównaniu do maja o 0,1 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło w czerwcu o 1,4 proc. rdr i wyniosło 12.134 GWh - wynika z danych PSE Operator.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 01.07-07.07 2013 roku spadł o 5,6 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim tygodniem o 11,1 proc. i wyniósł 69,52 pkt. - podała firma Experian.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w maju 2013 r. o 0,4 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 2,2 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Amerykańska agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła ranking Włoch z BBB+ do BBB. Jednocześnie ostrzegła przed możliwością następnych spadków ocen w tym lub przyszłym roku.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 5 lipca 2013 r. o 4,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w maju 2013 roku spadły o 0,5 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadły o 0,1 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Wartość importu Chin spadła w czerwcu o 0,7 proc. rdr po spadku o 0,3 proc. miesiąc wcześniej, natomiast eksport zmniejszył się w czerwcu o 3,1 proc. rdr wobec wzrostu o 1,0 proc. w maju - podał Generalny Urząd Celny.

Wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego, konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kliku członków komitetu oceniło, że redukcja powinna nastąpić w najbliższym czasie - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że przychody z dywidend z zysków spółek za 2013 r. będą na zbliżonym poziomie do przychodów z dywidend za 2012 r. - powiedział dziennikarzom wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Łączny koszt dla budżetu państwa waloryzacji rent i emerytur w 2014 roku wyniesie około 3,56 mld zł - wynika z projektu rozporządzenia, którym rząd zajmie się w przyszłym tygodniu,

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły we wtorek 93,00 punkty bazowe, wobec 93,35 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Unijne fundusze mają w większym stopniu wspierać innowacje, efektywność energetyczną i tworzenie miejsc pracy - wynika z nowych zasad wydawania środków na politykę regionalną UE w latach 2014-2020, przyjętych w środę przez komisję rozwoju regionalnego PE.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 14.416,60 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 2,2 proc. i wyniósł 2.008,13 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 1,17 proc. i wyniósł 2.244,63 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,64 proc. i wyniósł 19.547,52 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,08 proc. i wyniósł 3.840,53 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,12 proc., do 6.504,96 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,11 proc. i wyniósł 8.048,76 pkt.

SPÓŁKI

W przetargu na wdrożenie systemu "Elektroniczne Księgi Wieczyste" jako najkorzystniejsza została wybrana oferta Sygnity za 14,78 mln zł brutto - podało Ministerstwo Sprawiedliwości na stronach internetowych.

Grupa Energa podpisała umowę długookresowego finansowania programu inwestycyjnego w segmencie dystrybucji w latach 2012-2015 przez Europejski Bank Inwestycyjny o wartości 1 mld zł - podała Energa w komunikacie. Uruchomienie pierwszej transzy kredytu w wysokości 200 mln zł planowane jest w 2013 roku.

Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zmienił sposób prowadzenia postępowania upadłościowego spółki Strateg Capital, z grupy PBG, z układowego na postępowanie obejmujące likwidację majątku spółki - podało PBG w komunikacie.

W przetargu na partnerstwo publiczno-prywatne dla budowy sieci szerokopasmowej województwa mazowieckiego jako najkorzystniejsza została wybrana oferta złożona przez konsorcjum z udziałem Daewoo i Asseco - podała Agencja Rozwoju Mazowsza.

Giełda zawiesza obrót akcjami spółki ZOO Centrum na NewConnect począwszy od czwartku, 11 lipca - poinformowała GPW w komunikacie.

City Interactive, według wstępnych szacunków, miało w II kwartale 2013 r. ponad 12 mln zł skonsolidowanych przychodów - podała spółka w komunikacie.

Kurs praw do akcji Global Cosmed, producenta kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, spadł w debiucie na rynku regulowanym GPW o 19,78 proc. do 1,46 zł.

Global Cosmed, producent kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, po środowym debiucie na GPW zamierza przyspieszyć rozmowy akwizycyjne. Spółka przygląda się podmiotom z Niemiec o rocznych obrotach na poziomie 30-50 mln euro oraz polskim firmom z przychodami w wysokości 25-30 mln zł.

Grupa Duon rozpoczęła działalność na czeskim rynku energii elektrycznej i gazu i koncentruje się obecnie na segmencie hurtowym - poinformował prezes spółki Mariusz Caliński. Dodał, że czeski oddział ma być rentowny już w 2013 r., a jego wyniki nie zostały uwzględnione w dotychczasowej prognozie.

Kruk kupił w II kw. 2013 r. wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 1,28 mld zł, na co windykacyjna spółka wydała 135 mln zł - podał Kruk w komunikacie.

CareUp, podmiot z grupy Penta, ma zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma przejęcie kontroli nad EMC Instytut Medyczny. Tym samym ziścił się jedyny warunek prawny skuteczności wezwania - poinformował pośredniczący w wezwaniu DI Investors.

Skarb Państwa obecnie nie przewiduje sprzedaży akcji Energi inwestorowi strategicznemu - poinformował wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

Libet jest zadowolony z wyniku w II kw. Sprzedaż w maju i czerwcu była wyższa o 20 proc. rdr - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Dodali, że w 2013 r. oszczędności z tytułu ograniczenia kosztów wyniosą ok. 8 mln zł.

Impel zdecydował o wydzieleniu z Grupy działalności w obszarze usług bezpieczeństwa i przeniesieniu tej działalności do spółki zależnej Impel Safety, która ma następnie zostać wprowadzona do obrotu na GPW - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

W środę krytyczną informacją dla złotego i obligacji będzie publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia Fed oraz wystąpienie jej prezesa Bena Bernanke. Inwestorzy wyczekują na sygnały dotyczące ograniczania polityki luzowania ilościowego.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3724, a kurs złotego do euro na 4,3240 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2813 USD i 128,44 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Stawka referencyjna Polonia wzrosła we wtorek do 2,47 proc. z 2,45 proc. we wtorek - podał NBP.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 9,87 mln baryłek, czyli 2,6 proc., do 373,92 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Średnia cena litra benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 5 gr, a cena litra ON wzrosła o 4 gr - wynika z analiz e-petrol.pl.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 10 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają drugi, kolejny dzień po danych o handlu zagranicznym Chin, które okazały się gorsze od oczekiwań - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME traci 0,4 proc. i kosztuje 6.704,75 USD za tonę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną przed danymi o zapasach paliw w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 104,79 USD, po wzroście o 1,26 dolara.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 108,51-108,53 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na GPW przyniosła zwyżki głównych indeksów. Zdaniem analityków, w przypadku WIG-u 20 wzrost byłby o ok. 20 pkt. silniejszy gdyby nie odcięcie prawa do dywidendy na akcjach KGHM. Jest szansa na utrzymanie pozytywnych nastrojów podczas kolejnych sesji.

Koszty wynajmu powierzchni biurowej do końca 2014 r. powinny pozostać pod lekką presją zniżkową, natomiast w ciągu najbliższych 12 miesięcy można spodziewać się wzrostu cen najmu powierzchni handlowej w Warszawie - ocenili w rozmowie z PAP eksperci firmy Jones Lang LaSalle.

Analitycy Bank of America Merrill Lynch podtrzymują prognozy kolejnych cięć stóp w Polsce do 2014 roku, choć dostrzegają ryzyko korekty w górę ich długoterminowej prognozy zakładającej główną stopę proc. na poziomie 1,50 proc. Ich zdaniem sytuacja polskiej gospodarki uzasadnia kontynuację łagodzenia polityki pieniężnej.

Przedłużające się niepokoje społeczne w Turcji mogą mieć negatywne konsekwencje i stanowią ryzyko dla ratingu państwa - ocenia agencja ratingowa Fitch. Zdaniem analityków agencji Polska i Czechy są znacznie bezpieczniejsze.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL w pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. wyniosły 532,5 mln zł - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 96,5 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w czerwcu 2013 r. o 1,3 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 166,1 mld zł - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analiz Online.

W wtorek, 9 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.079,51 mln zł wobec 26.942,82 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Resort pracy w najbliższym czasie zwróci się do ministerstwa finansów z wnioskiem o odblokowanie ok. 0,5 mld zł z Funduszu Pracy - poinformował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję wspólnej kontrolowanej likwidacji banków, z utworzeniem rady ds. likwidacji banków i wspólnego funduszu ds. likwidacji. W propozycji znalazł się też zapis, do którego zastrzeżenia miał polski premier.

Komisja Europejska przyznała 10 mln euro z funduszy UE na pierwszą farmę wiatrową w Polsce w Golicach w woj, lubuskim - poinformowała w środę KE. Wartość inwestycji to 56 mln euro; farma rozpoczęła sprzedaż energii w marcu ub.r.

Komisja Europejska nie wypowiedziała się jeszcze o planie restrukturyzacji PLL LOT - poinformował w środę wiceminister skarbu państwa Rafał Baniak. Dodał, że strona polska jest w stałym kontakcie z KE.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prezydent Bronisław Komorowski skierował w środę do Sejmu trzy projekty ustaw dotyczących sądownictwa - nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, nowelizacji ustaw o Sądzie Najwyższym i o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Zbigniew Ziobro nie stawił się w środę na posiedzeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej; jego nieobecność jest nieusprawiedliwiona - poinformował szef komisji Andrzej Halicki (PO). Jak dodał, b. minister sprawiedliwości zostanie wezwany na przesłuchanie za dwa tygodnie.

Podczas środowej debaty ws. podjęcia uchwały w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej PO i RP opowiedziały się za określeniem jej "czystką etniczną o znamionach ludobójstwa". SLD, PSL, PiS i SP chcą, by zbrodnię UPA nazwano ludobójstwem. Różnica zdań dotyczy też ustanowienia dnia pamięci ofiar.

Klub PO popiera przedłożony przez sejmową komisję kultury projekt uchwały upamiętniającej 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej, w której określono ją terminem "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" - powiedział podczas środowej debaty w Sejmie szef klubu PO Rafał Grupiński.

Określenie zbrodni wołyńskiej mianem "czystka etniczna o znamionach ludobójstwa" jest eufemizmem; w tej sprawie trzeba być jednoznacznym i precyzyjnym: zbrodnia wołyńska była ludobójstwem - przekonywał poseł PiS Piotr Babinetz podczas środowej debaty w Sejmie.

Klub SLD poprze wniosek mniejszości, w którym określono popełnioną na Polakach na Wołyniu zbrodnię jako zbrodnię ludobójstwa ze względu na jej zorganizowany i masowy wymiar - poinformował podczas środowej debaty w Sejmie poseł SLD Tomasz Kamiński.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się w środę za przyjęciem weta prezydenta ws. obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych. Przeważył jeden głos.

Zmodyfikowany projekt nowej ustawy o prokuraturze powinien trafić pod obrady rządu jesienią - uważa minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Obecnie projekt jest konsultowany, a prokuratura działa na mocy ustawy z 1985 r. po kilkudziesięciu nowelach.

Jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada projekt nowelizacji kodeksu pracy, o którym w środę dyskutowali posłowie. PiS chce wydłużenia urlopu do 37 miesięcy.

Operator portu lotniczego Warszawa-Modlin otrzymał w środę od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat Lotniska Użytku Publicznego. Poprzedni certyfikat był ważny rok i właśnie wygasł.

Posłowie komisji środowiska skierowali w środę do dalszych prac w podkomisji rządowy projekt ustawy o podziemnym składowaniu CO2 (CCS). Nowelizacja ze względu na małe doświadczenia krajowe i zagraniczne z CCS ogranicza regulacje do projektów demonstracyjnych.

Decyzje, jakie zapadły na czerwcowym szczycie w KE w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2024-2020 są korzystniejsze dla Polski niż było to wcześniej - uważa minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Posłowie nie zgłosili w środę poprawek podczas drugiego czytania projektu noweli Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Tym samym projekt dotyczący m.in. wymiany informacji między organami podatkowymi państw UE trafi pod głosowanie.

Środowisko "Tygodnika Powszechnego" i parafianie bronią ks. Wojciecha Lemańskiego, którego abp Henryk Hoser chce usunąć z parafii w Jasienicy. Z kolei podlegli hierarsze księża dziekani zapewniają go o "kapłańskiej solidarności" w dniach "wielkiej medialnej kampanii nienawiści".

Agencja Rozwoju Przemysłu podtrzymuje możliwość dokapitalizowania Stoczni Gdańsk pod warunkiem przedstawienia przez nią biznesplanu, sprawozdań finansowych za 2012 r. i z realizacji planu restrukturyzacji. Do tej pory dokumenty te nie zostały przekazane ARP.

Pod hasłem "Ostatni bój o ubój" odbyła się w środę w Warszawie demonstracja przeciwko utrzymaniu zakazu uboju rytualnego. Według manifestujących spowoduje to utratę tysięcy miejsc pracy. W piątek Sejm ma zdecydować czy ubój rytualny będzie dozwolony.

Informacje dotyczące wielu aspektów życia obywateli Unii Europejskiej trafiają do Stanów Zjednoczonych na podstawie legalnych porozumień z UE - wynika z raportu przygotowanego przez fundację Panoptykon, która zajmuje się ochroną prywatności.

Szefowie MSW i MON na środowym zamkniętym posiedzeniu zapoznali sejmową komisję ds. służb specjalnych z planowanymi zmianami w służbach. Według opozycji informacja była spóźniona i nie wnosiła nic ponad to, co przekazali na majowej konferencji premier i szef MSW.

Postępowanie dyscyplinarne wobec naczelniczki z opolskiej komendy policji zostało zawieszone, ponieważ przebywa ona na zwolnieniu lekarskim - poinformował w środę komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński podczas obrad sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Komisja swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych PE rozpoczęła w środę śledztwo w sprawie amerykańskiego programu inwigilacji PRISM. Podczas posiedzenia zaproponowano, by przesłuchać sprawcę przecieku o PRISM Edwarda Snowdena.

Czeski prezydent Milosz Zeman mianował w środę ponadpartyjny rząd ekspertów z 52-letnim ekonomistą Jirzim Rusnokiem jako premierem.

Komisja Europejska, państwa członkowskie i unijny przemysł w ciągu najbliższych siedmiu lat zainwestują ponad 22 mld euro w badania i innowacje w takich sektorach, jak leki, elektronika, technologie wodorowe i lotnictwo cywilne - poinformowała w środę KE.

Komisja zdrowia w Parlamencie Europejskim opowiedziała się w środę przeciwko wprowadzeniu w UE zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Poparła jednak zakaz sprzedaży papierosów slim, czemu sprzeciwia się Polska.

Dwie największe centrale związkowe w Grecji GSEE i ADEDY wezwały w środę do strajku generalnego 16 lipca w proteście przeciwko kolejnym zwolnieniom w sektorze publicznym, które rząd przyrzekł międzynarodowym wierzycielom w zamian za pomoc finansową.

Korea Południowa i Korea Północna negocjowały w środę ponowne otwarcie zamkniętej w kwietniu jednostronnie przez Pjongjang wspólnej strefy przemysłowej w Kaesong i omawiały przyszłość metod zapobiegania przypadkom jej unieruchomienia.

Bez względu na obalenie przez egipskie wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego Stany Zjednoczone zamierzają wysłać Egiptowi kolejne cztery myśliwce F-16 - informuje w środę agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła amerykańskie.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się obalony przez wojsko prezydent Egiptu Mohammed Mursi, odrzuca ofertę wejścia do nowego tymczasowego rządu, ponieważ "nie paktuje z autorami puczu" - poinformował w środę rzecznik islamistycznego ruchu.

Egipska prokuratura wydała w środę nakaz aresztowania przywódcy Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badie pod zarzutami podżegania do poniedziałkowych aktów przemocy przed siedzibą Gwardii Republikańskiej - poinformowała egipska agencja prasowa MENA.

Kuwejt przekaże Egiptowi 4 mld dol. pomocy finansowej - poinformował w środę rząd. Oznacza to, że nowe egipskie władze, które kierują krajem od obalenia przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego, dostaną od trzech krajów Zatoki Perskiej łącznie 12 mld dol.

Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International (AI) skrytykowała w środę jako nieproporcjonalne użycie przez egipską armię siły w czasie poniedziałkowej demonstracji zwolenników odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

Były współpracownik służb specjalnych USA Edward Snowden ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości za ujawnienie tajnych informacji zdecydowanie zaprzeczył, jakoby przekazywał informacje rządom Rosji i Chin - pisze w środę brytyjski "Guardian". Dziennikarz "Guardiana" Glenn Greenwald napisał, że rozmawiał ze Snowdenem w weekend, a także we wtorek wieczorem i ten miał kategorycznie zdementować pogłoski, że przekazał dane Moskwie czy Pekinowi.

Sprawa sądowa byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego wywołała w środę poważne napięcie w kruchej koalicji rządowej centrolewicy i centroprawicy. Partia Lud Wolności Berlusconiego doprowadziła do odwołania narady koalicji i zablokowania prac parlamentu.

Rządy wynajmują hakerów, by przypuszczali cyberataki na inne państwa; to nowy i bardzo niepokojący trend - głosi opublikowany w środę raport brytyjskiej parlamentarnej komisji ds. wywiadu.

Rząd Węgier podwyższy od września pensje 150 tysięcy nauczycieli średnio o 34 procent i będzie corocznie zwiększać ich pobory aż do roku 2017 - poinformował w środę minister do spraw zasobów ludzkich Zoltan Balog.

(PAP)

zdz/ jtt/ asa/