Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 9-10 marca

10-03-2013 19:43
10.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Petrolinvest planuje warunkowe podwyższenie kapitału o 400 - 600 mln zł poprzez emisję od 40 mln do 60 mln akcji serii G oraz emisję od 40 mln do 60 mln warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia akcji serii G, bez prawa poboru - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZA zaplanowane na 3 kwietnia.

MW Trade planuje wypłatę dywidendy za rok obrotowy 2012 w wysokości 0,53 zł brutto na akcję - poinformowała spółka w projektach uchwał na ZWZA planowane na 5 kwietnia.

CEDC i jej spółka zależna CEDC Finance Corporation International, Inc. zmieniły oferty wymiany, ogłoszone w lutym tego roku, adresowane do posiadaczy obligacji spółki - poinformowała CEDC w komunikacie. Oferty wymiany przewidują restrukturyzację finansową, która zredukuje zadłużenie CEDC i CEDC FinCo o około 635 mln USD.

Bioton planuje warunkowe podwyższenie kapitału o nie więcej niż 250 mln zł poprzez emisję nie więcej niż 1,250 mld akcji serii AC oraz emisję nie więcej niż 1,250 mld warrantów subskrypcyjnych uprawniających do objęcia akcji serii AC, bez prawa poboru - poinformowała spółka w projektach uchwał na NWZA zaplanowane na 3 kwietnia.

W wydanym w piątek w PKN Orlen zarządzeniu ustalono, iż w 2013 r. nie będzie tam podwyżek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników, będą natomiast indywidualne nagrody uznaniowe w wysokości średnio 1 tys. zł. Decyzję tę krytykują związkowcy.

PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny o 14 zł, a oleju napędowego o 4 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 9 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos obniża od soboty cenę oleju napędowego o 29 zł, a oleju napędowego do celów opałowych o 9 zł na tysiąc litrów, cena benzyny nie zmienia się - poinformowało biuro prasowe spółki.

Nowy prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział w niedzielę, że podpisze Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS). W rozmowie z telewizją Prima dodał, że podporządkuje się woli parlamentu, a podpis uważa za gest symboliczny.

PE ma zagrozić w rezolucji, że nie rozpocznie negocjacji z rządami ws. budżetu UE na lata 2014-20, zanim nie będzie zniwelowana luka w budżecie na ten rok - wynika z projektu pięciu frakcji w PE. Będą one też domagać się przenoszenia środków i rewizji budżetu

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła dalszy ciąg wzrostów, a indeks Dow czwarty dzień z rzędu pokonywał historyczne maksima dochodząc już do poziomu 14,4 tys. punktów.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Marginalizowanie potrzeb kobiet, podporządkowanie ich bieżącej polityce, nierówność kobiet i mężczyzn na rynku pracy - to problemy, na które w tym roku zwracali uwagę organizatorzy Manif. Manify z okazji Dnia Kobiet odbyły się w weekend w kilku polskich miastach.

Szef SLD Leszek Miller ocenił podczas niedzielnych obrad Mazowieckiej i Warszawskiej Rad Sojuszu, że kampania poprzedzająca wybory samorządowe może być trudna, co wymaga od partii nowej strategii i nowych zachowań. Apelował też o tworzenie pozytywnych programów wyborczych.

Zawieszenie Ryszarda Kalisza w prawach członka SLD to przejaw sekciarstwa tej partii - uważa europoseł Marek Siwiec. W niedzielę w Lublinie zadeklarował powrót do rozmów z Kongresem Kobiet ws. projektu Europa Plus.

Warszawska konwencja Ruchu Palikota rozpoczęła w sobotę kampanię samorządową tej partii. Polityka samorządowa musi koncentrować się na codziennym życiu ludzi - mówił lider RP Janusz Palikot. Działacze partii przedstawili m.in. swoją diagnozę sytuacji w Warszawie.

W miejscowości Studzieniec pod Sierpcem (Mazowieckie) na drodze krajowej nr 10 Toruń-Warszawa doszło w sobotę do wypadku busa przewożącego 18 dzieci. Na miejscu zginęła 12-letnia dziewczynka. Pięcioro dzieci rafiło do szpitali.

Do silnego wstrząsu doszło w niedzielę po południu w katowickiej kopalni Wieczorek. Mocno odczuwalne na powierzchni trzęsienie nie wyrządziło żadnych skutków w podziemnych wyrobiskach, poważnie zaniepokoiło jednak mieszkańców.

Zarzuty zabójstwa dwóch osób w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze postawiła w sobotę prokuratura 29-letniemu Michałowi M. - poinformowała rzeczniczka prasowa jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej Violetta Niziołek.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Konklawe rozpocznie się we wtorek 12 marca ok. godz. 16.45 - poinformował w sobotę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi przedstawiając program uroczystości i procedur związanych z wyborem papieża. Dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawi się dwa razy dziennie.

Uhuru Kenyatta, oskarżony przez trybunał haski o zbrodnie przeciw ludzkości, w pierwszej turze wygrał wybory prezydenckie w Kenii. Stronnictwo jego rywala, premiera Raili Odingi, już zapowiedziało, że nie uzna wyniku i wniesie sprawę do sądu.

W reakcji na zaostrzenie sankcji ONZ Korea Północna zapowiedziała dalszą rozbudowę swego potencjału jądrowego. "Nowe sankcje Rady Bezpieczeństwa są produktem wrogiej polityki USA" - oświadczyły w sobotę władze w Phenianie.

Wybory prezydenckie w Wenezueli odbędą się 14 kwietnia - poinformowała w sobotę komisja wyborcza w Caracas.

Uchodźców z Syrii, których obecnie jest milion, może być dwu- albo i trzykrotnie więcej do końca roku, jeśli konflikt będzie się nadal zaostrzać i uchodźców będzie przybywać w dotychczasowym tempie - ostrzegł w niedzielę Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców.

Dziesiątki tysięcy ludzi przeszły w niedzielę ulicami hiszpańskich miast, by zaprotestować przeciwko olbrzymiemu bezrobociu, spowodowanemu zdaniem demonstrantów niewłaściwą polityką gospodarczą rządu.

Osiem osób poniosło śmierć w pożarze zespołu budynków w nocy z soboty na niedzielę w Backnang pod Stuttgartem. Ofiarami są kobieta i siedmioro tureckich dzieci - podała policja. Nic nie wskazuje na zamach lub podpalenie. (PAP)

jtt/