Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 9-10 lutego

10-02-2013 18:51
10.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

Parlament Europejski może wprowadzić zmiany do budżetu UE na lata 2014-2020, ale będą one raczej korzystne dla Polski - ocenił minister finansów Jacek Rostowski. Według niego Polska ma zapewniony rozwój do 2020 r. w tempie z ostatnich pięciu lat.

Polska otrzyma 28,6 mld euro na Wspólną Politykę Rolną na lata 2014-2020. Te pieniądze pozwolą na wyrównywanie dopłat bezpośrednich dla rolników do średniej unijnej - poinformował na konferencji prasowej w sobotę minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Przyznana Polsce w budżecie UE na lata 2014-2020 kwota 72,9 mld euro na politykę spójności będzie można zainwestować w badania naukowe, połączenia drogowe, transport czy cyfryzację kraju - przypomina Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Niemiecki rząd chce jeszcze przed jesiennymi wyborami do parlamentu uregulować kwestię wydobycia gazu łupkowego, obchodząc obowiązujące moratorium na uważaną przez Niemców za ryzykowną metodę tzw. szczelinowania hydraulicznego - podał w sobotę "Der Spiegel".

Cypr i kraje Lewantu - Izrael, Syria, Liban - mogą w niedalekiej przyszłości rozpocząć wydobycie gazu na dużą skalę. Podmorskie zasoby w tym regionie są szacowane na setki miliardów metrów sześc. Na przeszkodzie mogą jednak stanąć konflikty polityczne.

W 2012 r. państwowa ziemia zdrożała o 12 proc. w stosunku do 2011 r., a średnia cena 1 ha wyniosła 19 tys. 288 zł - poinformowało biuro rzecznika prasowego Agencji Nieruchomości Rolnych. Ceny gruntów systematycznie rosną od 2004 r., kiedy to Polska przystąpiła do UE.

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały w sobotę wieczorem w sześciu największych miastach Irlandii przeciw wprowadzanym przez centroprawicowy rząd Endy Kenny'ego oszczędnościom budżetowym.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Polskie władze oceniają, że wynegocjowany w piątek w Brukseli budżet UE jest sukcesem Polski, choć to nie koniec debaty. Naszych negocjatorów chwali też SLD i Ruch Palikota. MRR przypomina, że fundusze z polityki spójności posłużą nauce i infrastrukturze, a także aktywizacji zawodowej.

Wniosek PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu, który ma być złożony w poniedziałek, będzie liczył kilka stron. W uzasadnieniu znajdą się najważniejsze przyczyny odwołania i podstawa prawna. Szerszy dokument PiS przedstawi podczas sejmowej debaty - poinformował PAP Adam Hofman.

Na piątek 22 lutego Aleksander Kwaśniewski zaprosił Janusza Palikota i europosła Marka Siwca na spotkanie dotyczące Ruchu Europa Plus - poinformowali przedstawiciele Europy Plus. Politycy będą rozmawiać o udziale b. prezydenta w inicjatywie; przedstawią mu także program ruchu.

Posłowie Ruchu Palikota jeszcze w tym tygodniu, prawdopodobnie w środę, podejmą decyzję ws. usunięcia Wandy Nowickiej z klubu - dowiedziała się PAP od polityków tej partii. W piątek Janusz Palikot deklarował, że klub zbierze się za dwa tygodnie.

W sobotę w pobliżu samochodu, w którym jechał ambasador Polski w Iraku, wybuchła mina pułapka. Ambasadorowi ani żadnemu z członków delagacji nic się nie stało; prowadzone jest śledztwo, które wyjaśni, czy był to zamach - powiedział w niedzielę PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Tunezyjska świecka partia Kongres na Rzecz Republiki (CPR), którą kieruje prezydent kraju Monsif Marzuki, wycofała w niedzielę z rządu trzech swoich ministrów argumentując, że nie uwzględniono jej postulatów w sprawie rekonstrukcji gabinetu.

Co najmniej siedmiu ludzi zginęło w następstwie śnieżyc, które w piątek i sobotę nawiedziły północno-wschodnie stany USA. Zima sparaliżowała transport i pozbawiła prądu 700 tysięcy gospodarstw. Problemy wystąpiły także w południowo-wschodnich regionach Kanady.

Przedstawiciele włoskiej i europejskiej lewicy zebrali się w sobotę w Turynie, by udzielić poparcia kandydatowi Partii Demokratycznej na premiera Włoch Pier Luigiemu Bersaniemu w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 24 i 25 lutego.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko został usunięty z partii Nasza Ukraina (NU), którą zakładał jako blok wyborczy przed wyborami parlamentarnymi w 2002 roku, a następnie kierował jako samodzielną siłą polityczną od 2005 roku.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, a także premier Bidzina Iwaniszwili próbowali w niedzielę złagodzić napięcie, które się nasiliło w kraju po piątkowych antyprezydenckich protestach i obaj wyrazili chęć do dialogu - podały gruzińskie media.

Ranny pod koniec stycznia kandydat w lutowych wyborach prezydenckich w Armenii Paruir Hajrikian zażądał w Sądzie Konstytucyjnym przesunięcia daty elekcji - poinformował jego doradca Vrej Zatikian. (PAP)

pr/