Skrót wiadomości - sobota-niedziela, 27-28 lipca

28-07-2013 18:41
28.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE --------------

Piątkowa sesja na Wall Street miała dynamiczny przebieg; handel rozpoczął się od mocnych spadków, a Dow tracił w pewnym momencie 150 punktów, jednak potem rozpoczęło się stopniowe odrabianie strat i w efekcie indeksy zakończyły dzień tylko minimalnymi zmianami. Na zamknięciu w USA Dow Jones Industrial wzrósł o 0,02 proc., do 15.558,80 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,22 proc., do 3.613,17 pkt. S&P 500 spadł o 0,02 proc. do 1.689,92 pkt.

PKN Orlen obniża od soboty hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 21 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 18 zł i oleju napędowego o 15 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

PKN Orlen obniża od soboty hurtową cenę oleju grzewczego Ekoterm Plus o 14 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Grupa Lotos obniżyła w sobotę ceny hurtowe większości paliw - poinformowało biuro prasowe spółki. O 22 zł na tysiąc litrów spadły ceny benzyn bezołowiowych 95 i 95AL, a benzyna bezołowiowa 98 staniała o 18 zł na tysiąc litrów.

Żniwa rozpoczęły się już w całej Polsce, jako pierwsze koszone jest zboże słabszej jakości. Ruszył też skup ziarna, firmy proponują jednak dużo niższe ceny niż w ubiegłym roku - poinformował prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładanowicz.

Tworzenie przez ARP holdingu firm stoczniowych to utopijny pomysł, który w obecnych realiach rynkowych się nie broni - uważa przewodniczący Związku Pracodawców Forum Okrętowe i prezes stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku Andrzej Wojtkiewicz.

Niemiecki gigant inżynieryjno-elektroniczny Siemens AG poinformował w sobotę, że zmienia prezesa. Firma podała w komunikacie, że rada nadzorcza zbierze się w środę w celu omówienia "przedterminowego odejścia prezesa i dyrektora generalnego" Petera Loeschera.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Następne, 29. Światowe Dni Młodzieży odbęda się w Krakowie w 2016 roku - ogłosił papież Franciszek w Rio de Janeiro w niedzielę podczas mszy na zakończenie 28. zlotu młodych katolików z całego świata.

Zmianę zasad przeprowadzania referendum ogólnokrajowego i postępowania z projektami obywatelskimi, upowszechnienie budżetu obywatelskiego, wprowadzenie okręgów jednomandatowych proponuje Jarosław Gowin. Jego zdaniem gdyby PO poparła te rozwiązania, stałaby się bardziej obywatelska.

Jeżeli Donald Tusk wierzy w siłę swoich argumentów, niech stanie do konfrontacji, a nie chowa się za plecami swoich zwolenników - powiedział w sobotę w Suwałkach Jarosław Gowin (PO). Podkreślił, że jest gotowy do debaty z premierem w niedzielę w Olsztynie.

Czteroletnia dziewczynka zginęła w sobotę w parku miejskim w Szczawnie Zdroju (Dolnośląskie), po tym jak spadł na nią konar drzewa.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY---------------

Minister obrony USA Chuck Hagel w rozmowie telefonicznej z szefem egipskiej armii generałem Abd el-Fatahem Saidem es-Sisim wyraził głębokie zaniepokojenie przemocą w Egipcie i wezwał egipskie wojsko do opanowania.

W starciach w Kairze pomiędzy zwolennikami obalonego przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego a policją zginęło 65 osób, a prawie 270 zostało rannych - powiadomiło w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Władze państwowe i religijne w Egipcie potępiły przemoc.

Tunezyjska policja użyła w sobotę gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrujących przed gmachem parlamentu w Tunisie zwolenników islamistycznego rządu oraz stronników opozycji, którzy wcześniej wzięli udział w pogrzebie zabitego polityka Mohameda Brahmiego.

Maszyniście pociągu, który wykoleił się w środę pod Santiago de Compostela, postawiono zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci przez niezachowanie ostrożności - poinformował w sobotę szef hiszpańskiego MSW Jorge Fernandez Diaz.

W Kambodży rzecznik rządu premiera Hun Sena oznajmił, że rządząca Kambodżańska Partia Ludowa (PPC) wygrała niedzielne wybory, zdobywając 68 miejsc w 123-osobowym parlamencie wobec 55 mandatów dla opozycji.

Papież Franciszek zaapelował w nocy z soboty na niedzielę do młodych, aby podążając śladami Chrystusa zaangażowali się w zmianę świata. W nocnym czuwaniu z papieżem na plaży Copacabana w Rio de Janeiro wzięły udział dwa miliony ludzi.

Z hotelu Carlton w Cannes skradziono klejnoty warte 40 mln euro - poinformowała w niedzielę francuska policja. W hotelu odbywała się wystawa biżuterii. (PAP)

jtt/