Skrót wiadomości - poniedziałek, 8 kwietnia, 17.00

08-04-2013 17:00
08.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 14,3 proc. wobec 14,4 proc. w lutym - podał w poniedziałkowym komunikacie resort pracy.

O odwróceniu tendencji na rynku pracy będzie można mówić na przełomie pierwszej i drugiej połowy roku - ocenia minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W marcu upadło 75 firm, co oznacza wzrost wobec lutego o 1,4 proc. oraz wzrost wobec marca 2012 r. również o 1,4 proc. - podała w komunikacie Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

PAIiIZ prowadzi obecnie 152 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 3,6 mld euro, które mogą stworzyć 28,9 tys. miejsc pracy - poinformowała PAP Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W piątek, 5 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 27.878,95 mln zł wobec 36.494,05 mln zł w czwartek - podał NBP.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań wzrósł w marcu trzeci miesiąc z rzędu, tym razem o 1,2 proc. mdm do 775,30 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Open Finance i Home Broker. W kolejnych miesiącach powinien nastąpić dalszy wzrost indeksu cen transakcyjnych.

W Niemczech w lutym 2013 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 0,5 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,6 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Indeks globalnych cen surowców mierzonych w USD w marcu 2013 r. wyniósł 183,4 pkt., wobec 190,5 pkt. w lutym po rewizji w górę o 0,1 pkt. i wobec 201,7 pkt. w marcu 2012 r. - wynika ze wstępnych obliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Indeks mdm spadł o 3,73 proc., a rdr spadł o 9,07 proc.

Wskaźnik zaufania wśród inwestorów w strefie euro na kwiecień 2013 r. spadł do minus 17,3 pkt. z minus 10,6 pkt. miesiąc wcześniej - podała grupa badawcza Sentix w komunikacie.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 8 kwietnia 2013 r. wyniósł 858 pkt. wobec 896 pkt. we wtorek 2 kwietnia, co oznacza spadek o 4,24 proc.

BUDŻET, DŁUG

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 203,6 mld zł, a w części dofinansowania UE 144,7 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych chce dyskusji na temat koniecznych do przeprowadzenia zmian w systemie emerytalnym, jednak odrzuca propozycje rządowe - poinformował na konferencji prasowej Wojciech Nagel, prezes IGTE.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,8 proc. i wyniósł 13.192,59 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,6 proc. i wyniósł 2.211,59 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd PZU rekomenduje, by z zysku osiągniętego w 2012 roku na dywidendę przeznaczono 2,56 mld zł, czyli 29,70 zł na akcję - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Budimex podpisał ze spółką Pro-Urba Invest umowę na budowę dwóch budynków wielorodzinnych w Warszawie. Wartość kontraktu to 88,93 mln zł netto - podała spółka w komunikacie.

KOV rusza z pracami w Brunei. Na ten rok zaplanował dwa odwierty: pierwszy w kwietniu, kolejny w pierwszej połowie sierpnia. Potencjał testowanego obszaru może wynosić nawet 300 mln baryłek - powiedział PAP Timothy Elliott, prezes KOV. Spółka rozważa sprzedaż części udziałów w koncesji w Bloku L, zachowując status operatora.

Kulczyk Oil Ventures spodziewa się, że wartość produkcji na Ukrainie wzrośnie w tym roku co najmniej o 50 proc., do 700 tys. m sześc. dziennie - poinformował PAP Timothy Elliott, prezes spółki. Tegoroczne inwestycje w tym kraju, które zostaną pokryte z bieżących przepływów gotówkowych, spółka szacuje na ok. 45 mln USD. W planach jest wykonanie do sześciu odwiertów.

Krzysztof Moska, akcjonariusz Lenteksu chce, by WZ spółki zdecydowało w sprawie nabycia do 12.602.620 akcji własnych w drodze wezwania po cenie nie mniejszej niż 7,50 zł i nie większej niż 12 zł za jedna akcję lub na sesjach GPW - poinformował Lentex w poniedziałkowym komunikacie.

Grupa Robyg kupiła działkę w warszawskim Wilanowie o powierzchni około 4 tys. m kw. Wartość transakcji wynosiła 3,5 mln zł netto - podała spółka w komunikacie. Na nabytych gruntach powstanie ok. 90 mieszkań.

City Interactive, według wstępnych szacunków, miało w I kwartale 2013 r. ponad 23 mln zł skonsolidowanego zysku netto oraz ponad 75 mln zł skonsolidowanych przychodów netto - podała spółka w komunikacie.

Większość wierzycieli CEDC zaakceptowała plan reorganizacji spółki. W związku z tym CEDC rozpoczęła dobrowolne postępowanie na podstawie rozdziału 11 amerykańskiego kodeksu upadłościowego w celu uzyskania zatwierdzenia planu - podała spółka w komunikacie.

Czerwona Torebka planuje otworzyć w tym roku 65 pasaży handlowych - podała spółka w komunikacie prasowym.

Action podpisał bezpośrednią umowę dystrybucyjną z firmą Electronic Arts Polska, na mocy której będzie wyłącznym dostawcą gier dostępnych w ofercie Electronic Arts do tych sieci handlowych, które nie są bezpośrednio obsługiwane przez Electronic Arts Polska - podała spółka w komunikacie prasowym.

Photon Energy wezwał do sprzedaży 5.895.408 akcji Phoenix Energy po 0,01 EUR za papier - poinformował pośredniczący w wezwaniu KBC Securities.

Oferta hiszpańskiego Dragadosa, głównego akcjonariusza Pol-Aquy, okazała się najtańsza w przetargu na budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz. Wartość oferty Dragadosa to 936,7 mln zł - poinformował PAP Tomasz Cywiński, zastępca dyrektora RZGW Gliwice.

WALUTY

Jeżeli w środę RPP podejmie decyzję zgodną z rynkowym konsensusem i pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, to złoty w ciągu całego tygodnia może zyskiwać. Możliwe, że kurs EUR/PLN na koniec tygodnia zbliży się do 4,10 - oceniają analitycy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1893, a kurs złotego do euro na 4,1495 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3023 USD i 128,46 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym tygodniowym spadku od 6 miesięcy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,05 USD, po wzroście o 35 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 104,63-104,65 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7490,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Poniedziałkowa sesja giełdowa przyniosła niewielkie wzrosty na WIG-u 20 i zdaniem analityków w najbliższych dniach nie widać sygnałów, które zmusiłyby indeks do większych zwyżek. Bykom trudno będzie przebić poziom 2.400 pkt.

Średni wzrost gospodarczy w regionie CEE-5, obejmującym Polskę, Bułgarię, Rumunię, Czechy i Węgry, w 2013 r. przyspieszy do 1 proc. wobec szacowanego 0,6 proc. w 2012 r., a Polska w tej grupie państw jest w najlepszej pozycji wyjściowej, by cieszyć się ożywieniem gospodarczym - ocenia agencja ratingowa Fitch.

Ekonomiści z banku Citi Handlowy zakładają stabilizację stóp NBP na obecnym poziomie do drugiej połowy 2014 roku. Dostrzegają jednak szansę na jeszcze jedną, "dostrajającą" obniżkę stóp o 25 pb w czerwcu lub lipcu tego roku, jeśli ożywienie gospodarcze okaże się słabsze od oczekiwań.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Dyskusja nad ewentualną obniżką stóp procentowych może powrócić w lipcu - uważają ekonomiści z banku Pekao SA.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W aukcji, która odbyła się 2 kwietnia, sprzedano 191.798 uprawnień do emisji (EUA) po cenie rozliczeniowej 18,90 zł - podało w poniedziałek Ministerstwo Środowiska, powołując się na dane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Nabywcą uprawnień jest PGE.

Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała bankom stosowanie określonych zasad w polityce rachunkowości, dotyczących sposobu ujmowania w przychodach prowizji ubezpieczeniowych - poinformowała w poniedziałek Komisja w liście skierowanym do prezesów banków.

W dniach 25-31 marca taniała pszenica i żyto - wynika z cotygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

Na polach w Polsce jest miesięczne opóźnienie w wiosennych pracach - ocenia minister rolnictwa Stanisław Kalemba. We wtorek resort będzie omawiał tę sytuację na podstawie danych z analiz specjalistów.

Krzysztof Brzeziński został powołany na prezesa spółki Gant Development z dniem 6 kwietnia 2013 r. - podał deweloper w komunikacie.

Komisja Europejska ma nadzieję, że po uchyleniu przez portugalski sąd konstytucyjny części ustawy budżetowej rząd w Lizbonie szybko przedstawi alternatywne propozycje oszczędności, by spełnić warunki programu ratunkowego dla tego kraju.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Ryszard Kalisz został w poniedziałek wykluczony z SLD. Taką decyzję podjął sąd partyjny. Polityk został w ten sposób ukarany za współpracę z inicjatywą Europa Plus. Kalisz zapowiedział, że nie będzie się odwoływał od tej decyzji.

W ocenie 45 proc. badanych Polska wykorzystała szansę, jaką dały jej fundusze unijne; zdaniem 42 proc. tę szansę zmarnowała - wynika z sondażu TNS Polska. W badaniu odnotowano też wzrost naszej narodowej samooceny, jeśli chodzi o rozwiązywanie spraw kraju.

Nie ma w Polsce zagrożenia powodziowego, jednak nie można wykluczyć lokalnych podtopień - poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.

Narodowy Fundusz Zdrowia zbyt rzadko sprawdza dostępność i jakość świadczeń medycznych, więc właściwie pozostają one poza kontrolą - uważa NIK. Izba wyliczyła, że w placówkach, z którymi fundusz zawarł umowy, kontrola przeprowadzana jest średnio raz na 12-13 lat.

W poniedziałek o godz. 19 premier Donald Tusk spotka się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. Mają rozmawiać o trwałości koalicji PO-PSL w kontekście piątkowego głosowania w Sejmie, gdy trzech ludowców opowiedziało się za odwołaniem ministra transportu.

Milionów złotych wydano na regulowanie lub pogłębianie rzek, ale takie działania powodują też degradację środowiska naturalnego - twierdzą ekolodzy z WWF. Ich zdaniem w ten sposób marnuje się publiczne pieniądze.

Uroczystościami pod Pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem przedstawicieli najwyższych władz, koncertem jazzowym inspirowanym pieśniami żydowskiej partii Bund oraz instalacją świetlną stolica uczci 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Była konserwatywna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher zmarła w poniedziałek w Londynie - poinformował jej rzecznik. Miała 87 lat. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.

Korea Północna ogłosiła w poniedziałek, że wycofuje swoich pracowników ze strefy przemysłowej Kaesong, prowadzonej wspólnie z Koreą Południową, i zawiesza tam wszelkie operacje.

Nie wygląda na to, by Korea Płn. przygotowywała się do przeprowadzenia czwartej próby atomowej w bliskiej przyszłości - oświadczyło w poniedziałek ministerstwo obrony Korei Płd., dementując wcześniejsze doniesienia resortu ds. zjednoczenia narodowego.

Cypr potrzebuje w kwietniu 75 mln euro, by obsłużyć długi, wypłacić pensje pracownikom sektora publicznego oraz emerytury - poinformowała w poniedziałek odpowiedzialna za skarb państwa Rea Georgiu.

(PAP)

pif/ asa/