Skrót wiadomości - poniedziałek, 18 marca, 17.00

18-03-2013 17:00
18.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Scenariusz braku odbicia tempa wzrostu PKB w polskiej gospodarce jest nieco bardziej prawdopodobny od scenariusza założonego w marcowej projekcji NBP, gdzie pojawia się odbicie, stąd należy założyć, że dalsza redukcja stóp procentowych okaże się potrzebna - ocenia w wywiadzie dla PAP Andrzej Bratkowski z Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w lutym 1,1 proc. rdr wobec 1,4 proc. rdr w styczniu - podał w poniedziałek NBP w komunikacie.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w lutym wyniosło 3.709,99 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 4,0 proc., a mdm wzrosło o 0,8 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Do strefy euro nie da się wejść szybko, ale wyznaczenie daty akcesji jest ważnym elementem planowania - uważa Ryszard Kokoszczyński, wicedyrektor Instytutu Ekonomicznego Narodowego Banku Polskiego.

Perspektywy rozwojowe dla małych i średnich przedsiębiorstw na I połowę 2013 roku pogorszyły się - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez resort gospodarki.

PAIiIZ prowadzi obecnie 156 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 3,7 mld euro, które mogą stworzyć 29 tys. miejsc pracy - poinformowała PAP Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W piątek, 15 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.543,57 mln zł wobec 32.746,00 mln zł w czwartek - podał NBP. W depozycie znajdowało się 5,3 mln zł.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 18 marca 2013 r. wyniósł 899 pkt. wobec 847 pkt. w poniedziałek 11 marca, co oznacza wzrost o 6,14 proc.

Deficyt w handlu strefy euro w styczniu 2013 r. wyniósł 3,9 mld euro, bez uwzględniania czynników sezonowych (nsa), wobec nadwyżki 10,8 mld euro w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował w komunikacie Eurostat w Luksemburgu.

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) spadł w marcu i wyniósł 44 pkt, wobec 46 pkt miesiąc wcześniej - poinformowała NAHB w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 20 marca obligacje OK0715 i PS0418 za łącznie 4,0-6,0 mld zł - podał resort w poniedziałkowym komunikacie.

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 200,5 mld zł, a w części dofinansowania UE 142 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Członek kierownictwa Europejskiego Banku Centralnego Joerg Asmussen dopuścił w poniedziałek możliwość zmodyfikowania podatku od wkładów bankowych, jaki ma wprowadzić Cypr, by móc skorzystać z zagranicznej pomocy finansowej, ratującej go przed upadłością.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 2,71 proc. i wyniósł 12.220,63 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,7 proc. i wyniósł 2.240,02 pkt.

SPÓŁKI

KBC i Santander ogłosiły wtórną ofertę BZ WBK, w poniedziałek rozpoczyna się book building. KBC sprzedaje 16,17 proc. akcji banku, a Banco Santander do 5,19 proc. Orientacyjny przedział cenowy za jedną akcję BZ WBK wynosi od 240 do 270 zł - podał BZ WBK w komunikacie.

Bank Pekao SA chce w 2013 roku być liderem na rynku pożyczek gotówkowych i kredytów hipotecznych, dbać jednak będzie o odpowiedni poziom dochodowości tych produktów - poinformował PAP Remigiusz Falkowski, dyrektor w Pekao SA.

Zysk netto grupy Asseco Poland przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł według wyliczeń PAP 92 mln zł i był o 19,2 proc. wyższy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 77,2 mln zł zysku netto - wynika z raportu rocznego Asseco Poland.

Portfel zamówień grupy Asseco Poland na 14 marca 2013 r. miał wartość 3,9 mld zł i był 5 proc. wyższy niż rok wcześniej - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Asseco Poland rekomenduje wypłatę dywidendy za 2012 r. w wysokości 2,41 zł na jedną akcję - podało Asseco w komunikacie.

Asseco Poland czeka na zgodę rosyjskiego urzędu antymonopolowego, aby sfinalizować przejęcie spółki na tamtym rynku. Rozgląda się za możliwością przejęć w Afryce oraz myśli o rynku wietnamskim. Obecnie nie jest planowany wykup mniejszościowych akcjonariuszy w Asseco Central Europe.

Zarząd Zakładów Magnezytowych Ropczyce będzie rekomendował WZ wypłatę z zysku za 2012 r. 0,35 zł dywidendy na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

China National Electric Engineering Co. Ltd. (CNEEC) chce współpracować z Rafako przy budowie bloku w Jaworznie, niezależnie od tego, czy zwycięzcą przetargu będzie konsorcjum Rafako, czy chińska firma. Liczy też na współpracę przy innych projektach energetycznych - poinformował Zhao Ruolin, prezes CNEEC.

Oferta Energoaparatury za 11,8 mln zł została wybrana najkorzystniejszą w przetargu Tauronu Dystrybucja na budowę SE Wielowieś - podała Energoaparatura w komunikacie.

Spółka informatyczna Simple ocenia, że zarówno w IV kwartale 2012 roku, jak i w całym 2012 r., osiągnęła wyniki lepsze niż rok wcześniej. Również w 2013 r. chce zwiększyć przychody i zysk netto - poinformował PAP Przemysław Gnitecki, prezes Simple. Dodał, że z zysku za 2012 r. będzie rekomendował wypłatę wyższej niż rok wcześniej dywidendy.

Grupa Neuca w krótkim terminie chce obniżyć wartość wskaźnika dług netto do EBITDA do poziomu 1,2-1,3x - poinformował w rozmowie z PAP Grzegorz Dzik, wiceprezes Neuki. Dodał, że spadek tego wskaźnika będzie wynikał ze zmniejszenia o 20-50 mln zł poziomu zadłużenia spółki oraz wzrostu jej wyników finansowych.

Neuca spodziewa się, że w 2013 roku rynek hurtu aptecznego zyska ok. 3-5 proc. wartości - poinformował na konferencji Piotr Sucharski, prezes Neuki. Dodał, że w średnim terminie spółka chce mieć ok. 30 proc. udziałów w rynku.

CEDC jest skłonne zaakceptować propozycję restrukturyzacji finansowej jej obligacji zamiennych złożoną przez Roust Trading i Komitet Sterujący 2013 - podało CEDC w komunikacie.

Kruk planuje na 2013 rok wysoki, kilkunastoprocentowy wzrost zysku netto. Spółka chce przeznaczyć w tym roku na inwestycje więcej niż w ubiegłym, nie wyklucza ponadto wejścia na nowy rynek zagraniczny - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Zarząd Novity rekomenduje przeznaczenie na dywidendę za 2012 r. 4,5 mln zł, co daje ok. 1,83 zł dywidendy na akcję, z wyłączeniem akcji własnych - podała spółka w komunikacie.

Telekomunikacja Polska przejęła informatyczną spółkę Datacom System, która docelowo będzie integrowana z zależną spółką grupy, Integrated Solutions. Strony nie ujawniły kwoty transakcji - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółek.

Oferta konsorcjum Astaldi została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na budowę drogi ekspresowej S8 na odcinku Powązkowska-Modlińska wraz z remontem mostu Grota-Roweckiego - poinformowała GDDKiA w komunikacie.

Grupa Kęty rekomenduje wypłatę z zysku netto za 2012 rok 6 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

PGNiG spodziewa się, że w ciągu najbliższych kilku lat uwolniony rynek gazowy zacznie funkcjonować tak sprawnie, jak w krajach UE. Do tego czasu spółka zamierza stworzyć centralny oddział obrotu hurtowego w grupie i zreorganizować obszar dystrybucyjny, by skutecznie konkurować z innymi firmami. Sama zmiana organizacji firm dystrybucyjnych przyniesie oszczędności rzędu 275 - 412 mln zł rocznie - poinformował PAP Tomasz Karaś, dyrektor ds. strategii PGNiG.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2015, a kurs złotego do euro na 4,1505 - poinformował NBP.

Sytuacja na Cyprze pomogła rynkowi długu i możliwe, że zaszkodzi złotemu, który na koniec tygodnia może się osłabić do 4,20 za euro - oceniają dilerzy. Ich zdaniem po poniedziałkowym umocnieniu rynek długu może pozostać w trendzie bocznym.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno tanieją z powodu sytuacji Cypru - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,14 USD, po spadku o 1,31 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 108,52-108,54 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7589,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Bank Barclays Capital obniżył tegoroczną prognozę PKB dla eurostrefy do -0,3 proc. z 0,0 proc. wobec -0,5 proc. za 2012 r. Główną przyczyną był słaby początek roku dla gospodarki Francji i prawdopodobna głębsza recesja we Włoszech z powodu politycznej niestabilności.

Zdaniem analityków poniedziałkowe spadki na warszawskiej giełdzie, wywołane przez informacje o pakiecie ratunkowym dla Cypru, mogą być kontynuowane w kolejnych dniach.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała w poniedziałek o planowanym powołaniu Rady ds. Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR, która będzie sprawować kontrolę nad funkcjonowaniem fixingu i przestrzeganiem Regulaminu WIBOR.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło w lutym 2013 r. o 9,5 proc. rdr i wyniosło 12.930 GWh - wynika z danych PSE Operator.

Liczba turystów nocujących w Polsce w styczniu 2013 r. wyniosła 269.077 wobec 285.993 osób w grudniu 2012 r. i 244.377 osób w styczniu 2012 roku - podał GUS.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

72 proc. badanych przez TNS Polska źle ocenia działalność rządu, a 67 proc. - premiera Donalda Tuska. W ciągu miesiąca ocena rządu pogorszyła się o 6 pkt. proc., a premiera - o 8 pkt. proc. Zadowoleni z pracy prezydenta Bronisława Komorowskiego stanowią 52 proc., niezadowoleni - 38 proc.

Pod koniec tygodnia PiS złoży dwie odrębne skargi do Trybunału Konstytucyjnego ws. paktu fiskalnego - poinformowali PAP politycy PiS. Posłowie i senatorowie tej partii zaskarżą tryb zastosowany przy głosowaniu nad ustawą dot. paktu oraz zgodność jego treści z ustawą zasadniczą.

Szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że projekt ustawy dotyczącej wydłużenia urlopów macierzyńskich może trafić do parlamentu w kwietniu. Minister powiedział w poniedziałek, że w tym tygodniu chciałby przesłać projekt na komitet stały Rady Ministrów.

Jak najszybszy powrót boeingów 787 dreamliner na trasy PLL LOT oraz odszkodowanie dla spółki - to dwie kwestie, które są i będą omawiane podczas spotkań przedstawicieli polskiego przewoźnika i firmy Boeing - poinformował minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Aleksander Kwaśniewski skierował do działaczy Stowarzyszenia Ordynacka list, w którym zachęca ich do współpracy ze współtworzoną przez siebie inicjatywą Europa Plus. Polsce potrzeba centrolewicowej formacji - przekonuje były prezydent.

Zarządzająca polską infrastrukturą kolejową spółka PKP PLK zaproponowała nowy sposób naliczania opłaty dla przewoźników za korzystanie z torów. Ma ona rosnąć wolniej niż w ubiegłych latach; w rozkładzie jazdy 2013/2014 ma być o 3,7 proc. wyższa niż obecnie.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców poinformował, że wysłał do CBA doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez urzędników Ministerstwa Finansów. Według ZPP chodzi o tworzenie przepisów umożliwiających przestępstwa podatkowe.

W ubiegłym roku spółki z udziałem kapitału zagranicznego kupiły w Polsce prawie 1645 hektarów gruntów rolnych, tj. ponad dwa razy więcej niż w 2011 r. - wynika z odpowiedzi wiceministra rolnictwa Kazimierza Plockego na interpelację poselską.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

W najbliższych tygodniach Komisja Europejska przedstawi projekt nowelizacji budżetu UE na 2013 rok - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KE ds. budżetu Patrizio Fiorilli. Korekta ma pomóc uregulować choć część niezapłaconych rachunków z zeszłego roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin skrytykował w poniedziałek planowane przez Cypr opodatkowanie wkładów bankowych, nazywając je "nieuczciwym, nieprofesjonalnym i niebezpiecznym" - poinformował prezydencki rzecznik Dmitrij Pieskow.

Parlament Cypru będzie dopiero we wtorek głosował w sprawie kontrowersyjnej ustawy o specjalnym podatku od wkładów bankowych - ogłosił w poniedziałek w cypryjskiej telewizji przywódca współrządzącej Partii Demokratycznej Marios Karoyian.

Cypryjskie banki pozostaną zamknięte we wtorek i w środę w oczekiwaniu na decyzję parlamentu Cypru w sprawie kontrowersyjnego opodatkowania depozytów bankowych - poinformowały w poniedziałek agencje prasowe, powołując się na cypryjskie źródło rządowe.

280 dolarów za tysiąc metrów sześciennych gazu - to maksymalna cena, którą Ukraina gotowa jest zapłacić w II połowie br. Jeśli Gazprom nie udostępni tej zniżki na dogodnych warunkach, Kijów przeprowadzi dywersyfikację dostawców paliwa - podaje agencja Prime.

Zmiany w amerykańskich planach dotyczących obrony przeciwrakietowej nie osłabiają zobowiązań USA w sprawie budowy NATO-wskiej tarczy antyrakietowej w Europie - zapewnił w poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.(PAP)

pif/ osz/