Skrót wiadomości - poniedziałek, 11 lutego, 17.00

11-02-2013 17:00
11.02. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2012 roku wyniosło 3.690,3 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 2,9 proc., zaś w ujęciu kwartalnym wzrost o 5,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Należy kontynuować obniżki stóp procentowych, by pomóc wzrostowi gospodarczemu. Zwieszenie cyklu obniżek niewskazane - ocenia Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Stopa bezrobocia w marcu nie powinna osiągnąć 15 proc., w lutym może wynieść 14,6 proc. - uważa Jacek Męcina, wiceminister pracy.

Szczyt wzrostu stopy bezrobocia nastąpi na koniec I kwartału i początek II kwartału. Od wiosny powinno nastąpić ożywienie na rynku pracy - uważa Janusz Piechociński wicepremier i minister gospodarki.

Trójpak energetyczny, w tym ustawa o OZE, powinna zostać przyjęta przez rząd najpóźniej na koniec marca - poinformował dziennikarzy minister gospodarki Janusz Piechociński.

Rada Polityki Pieniężnej jest spóźniona z obniżkami stóp procentowych, jednak teraz nie należy "gonić" z kolejnymi obniżkami - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

Inflacja w styczniu obniżyła się do około 2 proc. rdr z 2,4 proc. odnotowanych w styczniu ubiegłego roku - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski w grudniu 2012 r. wyniósł 100,37 pkt. wobec 100,23 pkt. miesiąc wcześniej po rewizji - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W styczniu Barometr Ofert Pracy wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, nieznacznie wzrósł do 139,9 pkt. wobec zrewidowanych 134,2 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Zwiększenie zatrudnienia w 2013 r. planuje 24 proc. firm z branży produkcyjnej, zaś redukcję etatów 12 proc. - wynika z badania firmy KPMG. Z badania wynika, że liczba zatrudnionych w przemyśle w 2013 r. wzrośnie o 2,3 proc. rdr.

Baltic Dry Index w poniedziałek, 11 lutego 2013 r. wyniósł 746 pkt. wobec 745 pkt. w poniedziałek 4 lutego, co oznacza wzrost o 0,13 proc.

Produkcja przemysłowa we Francji spadła w grudniu 2012 r. o 0,1 proc. mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,5 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Insee.

Inflacja w Czechach w styczniu 2013 r. spadła do 1,9 proc. rdr z 2,4 proc. w grudniu 2012 - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Pradze.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrósł w 2012 r. o 3,2 proc. rdr - poinformował urząd statystyczny we wstępnym wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Łotwy wzrósł w IV kw. 2012 r. o 5,1 proc. rdr, bez uwzględniania czynników sezonowych - poinformował we wstępnym wyliczeniu urząd statystyczny w Rydze.

Wskaźnik Apetytu na Ryzyko (Risk Appetite Index - RAI), wyliczany przez ekonomistów banku Lloyds, w ubiegłym tygodniu spadł, podobnie jak wskaźnik apetytu na ryzyko dla strefy euro.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę 13 lutego obligacje OK0715 oraz WZ0124 łącznie za 3,0-5,0 mld zł - poinformował resort w poniedziałkowym komunikacie.

Wstrzymanie - w związku z nieprawidłowościami przy przetargach drogowych - wypłaty pieniędzy z UE dla Polski nie powinno mieć wpływu na poziom deficytu budżetowego oraz płynność budżetu środków europejskich - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w piątek 91,53 punktów bazowych, wobec 90,38 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

SPÓŁKI

Tegoroczny CAPEX grupy Lotos wyniesie ponad 1 mld zł. Wydatki będą poniesione głównie na wydobycie, rozwój stacji i inwestycje modernizacyjne. Jeśli grupie uda się zrealizować zakup złoża w Norwegii wydatki mogą okazać się istotnie wyższe - poinformował dziennikarzy Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

Grupa Lotos nie planuje w tym roku kolejnych przestojów remontowych, poza zapowiedzianym postojem wiosennym. Na modernizację i dodatkowe inwestycje, które zostaną przeprowadzone podczas przestoju, wyda kilkadziesiąt milionów złotych - poinformował PAP Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu.

PKN Orlen przeprowadzi w pierwszej połowie 2013 roku dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego na terenie koncesji Wierzbica i Lubartów. Przetarg na realizację na koncesji Wierzbica wygrała spółka Schlumberger - poinformował PKN Orlen w poniedziałkowym komunikacie.

W latach 2012-2016 nakłady inwestycyjne KGHM mogą wynosić średnio ok. 600 mln USD rocznie - poinformowała spółka w raporcie dotyczącym produkcji miedzi i srebra w legnicko-Głogowskim okręgu miedziowym.

Gotówkowy zysk operacyjny KGHM w 2013 roku może wynieść 1,9 mld USD i w kolejnych trzech latach spadać, do 1,35 mld USD w 2016 roku - wynika z raportu na temat zasobów w legnicko-głogowskim okręgu miedziowym przygotowanym przez Micon International Limited na zlecenie KGHM.

Potwierdzone i prawdopodobne zasoby KGHM w Polsce, według stanu na koniec grudnia 2011 roku, wynosiły 18,62 mln ton miedzi i 1.805 mln oz srebra - wynika z raportu na temat zasobów w legnicko-głogowskim okręgu miedziowym przygotowanym przez Micon International Limited na zlecenie KGHM.

KGHM chce, aby wartość spółki do 2020 roku wzrosła do 20 mld USD - poinformował na konferencji Herbert Wirth, prezes spółki.

W perspektywie dwóch lat wydatki inwestycyjne KGHM w Polsce szacowane są na 6 mld zł. CAPEX wszystkich projektów zagranicznych do 2018 to około 20 mld zł - poinformował dziennikarzy Herbert Wirth, prezes KGHM.

Decyzja komisji przetargowej w sprawie postępowania na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów spodziewana jest jeszcze w lutym lub na początku marca. Strategia grupy PGE powinna zostać opublikowana w drugiej połowie marca - poinformowała Bogusława Matuszewska, wiceprezes PGE.

PGE z dalszymi decyzjami ws. budowy bloków w Opolu wstrzyma się do czasu ogłoszenia wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny - wynika z wypowiedzi Bogusławy Matuszewskiej, wiceprezes PGE.

Cezary Smorszczewski zrezygnował z wiceprezesa zarządu Alior Banku - poinformował bank w komunikacie. Bank nie podał powodów jego rezygnacji.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) spodziewa się, że ceny węgla koksowego w 2013 r. mogą lekko rosnąć. Obecnie ceny węgla koksowego się ustabilizowały i utrzymują się na poziomie z IV kw. Spółka oprócz bieżącej produkcji sprzedaje węgiel ze zwałów - poinformował prezes JSW Jarosław Zagórowski.

Synthos przedstawi 12 lutego prognozy szacunkowych, wybranych skonsolidowanych wyników finansowych grupy za 2012 rok - poinformowała spółka w komunikacie.

Zakłady Azotowe Puławy spodziewają się, że wolumen sprzedaży nawozów azotowych w bieżącym roku obrachunkowym, kończącym się w czerwcu, może być analogiczny do wolumenów z roku obrotowego 2011/2012 - poinformował PAP Zenon Pokojski, członek zarządu spółki.

Citigroup, DM PKO BP i DM BZ WBK wchodzą w skład konsorcjum, które doradzi przy planowanej na pierwszą połowę 2013 roku ofercie publicznej Exalo Drilling, spółki z grupy kapitałowej PGNiG - poinformowały PAP dwa źródła rynkowe.

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego przedłużył zapisy na akcje Zelmera do 15 marca, ponieważ nie otrzymał jeszcze zgody UOKiK na koncentrację - poinformował w komunikacie wzywający. Przewidywany dzień transakcji to 20 marca.

Wielton planuje na 2013 rok utrzymanie rentowności operacyjnej i sprzedaży w kraju, chce zwiększać sprzedaż za granicą. Spółka rozgląda się za celami akwizycyjnymi, jezeli ich nie znajdzie będzie maksymalizować dywidendę - poinformował PAP prezes Wieltonu, Andrzej Szczepek.

Libra Capital (dawny Hardex - PAP) chce zwiększyć zaangażowanie w holdingu Eko Novenergy do 30 proc. z 10 proc. Zakup udziałów zostanie sfinansowany za pomocy prywatnej emisji akcji - poinformował na konferencji Artur Staykov, prezes Libra Capital

Kulczyk Investments przeanalizuje możliwość zakupu od Skarbu Państwa akcji Energi - poinformował PAP Dariusz Mioduski, prezes Kulczyk Investments.

WALUTY

Zdaniem ekonomistów, do końca tygodnia notowania złotego powinny być stabilne, handlowany będzie w przedziale 4,1450-4,1900 za euro. Analitycy oceniają, że w tym tygodniu brakuje publikacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na kwotowania krajowej waluty. Dla długu wydarzeniem tygodnia jest środowa aukcja obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,0991, a kurs złotego do euro na 4,1519 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3391 USD i 125,12 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Na rynki powraca sprawa programu atomowego Iranu - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 95,57 USD, po spadku o 15 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na III 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 118,56-118,58 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu spekulacji, że wolniejsza produkcja przemysłowa od Europy po USA może spowodować spadek popytu na metale - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 8.280,00 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Poniedziałkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem niewielkiej zmienności indeksów. Zdaniem analityków kolejne dni mogą przynieść spadek WIG-u 20 do okolic 2.430-2.375 pkt., potem spodziewany jest powrót trendu wzrostowego.

Analitycy banków zachodnich w Londynie spodziewają się dalszej obniżki inflacji w Polsce w styczniu, nawet poniżej progu 2 proc. rdr wobec 2,4 proc. rdr w grudniu. GUS ogłosi dane w piątek.

Zdaniem analityków, dane przedstawione w raporcie Micon International Limited na zlecenie KGHM, dotyczące zarówno produkcji, jak i przepływów spółki przed opodatkowaniem, powinny negatywnie wpłynąć na kurs koncernu. Mimo to, akcje spółki w poniedziałek ok. godz. 10.00 rosną o 0,32 proc. do 190,6 zł.

Wejście do strefy euro da Polsce szansę na zwiększenie wpływu na centralne decyzje dotyczące przyszłości UE - oceniają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Szczególnie Berlin zainteresowany jest tym, by Polska uzupełniła francusko-niemiecki motor Unii.

Prezes ING PTE Grzegorz Chłopek oczekuje, że 2013 rok przyniesie na giełdzie dalszy ciąg wzrostów, do których w przypadku trwalszej poprawy sytuacji gospodarczej mogą dołączyć małe i średnie spółki. Trwające spowolnienie oraz pewien spadek zysków spółek w tym roku jest już uwzględniony w cenach akcji.

W bazowym scenariuszu, który zakłada spowalnianie gospodarki w pierwszym półroczu i odbicie wzrostu PKB w drugiej połowie 2013 roku, rentowności polskich obligacji nie powinny w tym roku podlegać nadmiernym wahaniom - uważa Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Wartość wydatków beneficjentów uznanych za kwalifikowalne wynikająca ze złożonych wniosków o płatność wyniosła 194,6 mld zł, a w części dofinansowania UE 138,3 mld zł - podało na stronie internetowej Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Prawdopodobnie w kwietniu będą znane zręby programów operacyjnych dotyczących funduszy europejskich na lata 2014-2020 - poinformował PAP rzecznik resortu rozwoju regionalnego Piotr Popa. Dodał, że na razie nad programami pracują zespoły międzyresortowe.

W piątek, 8 lutego banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.214,67 mln zł wobec 28.893,96 mln zł w czwartek - podał NBP.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w styczniu 2013 roku spadły w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,9 proc. - wynika z raportu przygotowanego przez Szybko.pl, Metrohouse i Expander.

Około 250 mln euro ma kosztować budowa drugiego morskiego terminalu kontenerowego w porcie gdańskim. Budowa ma się rozpocząć mniej więcej za 2 lata. Nowy terminal ma zostać ukończony w 2016 roku.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Elementy tarczy antyrakietowej znajdą się w Polsce zgodnie z planami, czyli w 2018 roku; nie mamy sygnałów ze strony amerykańskiej, żeby zmieniła w tej sprawie zdanie - twierdzą wysocy rangą dyplomaci, z którymi rozmawiała w poniedziałek PAP.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z posłami klubu PiS złożył w poniedziałek u marszałek Sejmu Ewy Kopacz wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Kandydatem PiS na premiera jest prof. Piotr Gliński.

Lider SP, europoseł Zbigniew Ziobro zaapelował do liderów polskich partii, które mają przedstawicieli w PE, o poparcie wynegocjowanego przez premiera Donalda Tuska budżetu UE. Efekt rokowań uznał za niedoskonały, ale uważa, że nie ma szans lepszy budżet.

W lutym aż 71 proc. badanych przez CBOS krytycznie oceniło pracę Sejmu; 53 proc. miało podobne zdanie o pracy Senatu. Pogorszeniu uległy oceny prezydenta, choć nadal 64 proc. respondentów jest zadowolonych z jego pracy.

6 lat więzienia, 400 tys. zł grzywny i obowiązek naprawienia szkody w wysokości 54 mln zł przewiduje prawomocny już wyrok dla b. właściciela Colloseum Józefa Jędrucha. Razem z 10 innymi osobami odpowiadał za wyłudzenia na kwotę ponad 400 mln zł.

Do 13 maja Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście odroczył w poniedziałek proces b. europosła Witolda Tomczaka, oskarżonego o zniszczenie w 2000 r. rzeźby Jana Pawła II w warszawskiej Zachęcie. Na wniosek obrońcy sąd zamówił opinię eksperta z dziedziny odlewnictwa

O połowę mniej niż dotychczas za żłobek, przedszkole, przejazd autobusem miejskim czy wejście na basen będą mogły płacić rodziny wielodzietne z Białegostoku w ramach Karty Dużej Rodziny, którą chcą wdrożyć władze miasta.

Zapowiedź abdykacji papieża Benedykta XVI, która nastąpi 28 lutego, może mieć zasadniczy wpływ na przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, gdyż obecnie wszystkie siły w Watykanie będą skoncentrowane na przygotowaniu konklawe w marcu.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20, kończąc swoją posługę na Stolicy Piotrowej. "Moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczają, by pełnić w odpowiedni sposób posługę" - powiedział kardynałom na konsystorzu.

W związku ze śnieżycami we Włoszech, których kulminacja ma nastąpić w poniedziałek, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wprowadziło zakaz ruchu tirów w 11 z 20 regionów kraju. W wielu miastach postanowiono zamknąć szkoły.

Amerykanie zaczęli korzystać z trasy przez Pakistan do wycofywania sprzętu wojskowego z Afganistanu. Rzecznik wojsk USA Marcus Spade poinformował w poniedziałek, że podczas weekendu wysłano tamtędy 50 kontenerów.

Co najmniej 18 górników zginęło, a trzech zostało rannych w poniedziałek w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla Workutinskaja w Workucie w Republice Komi, na północy Rosji - poinformowało rosyjskie MSW.

Współpraca gospodarcza Litwy i Polski, a także realizacja wspólnych projektów energetyczny i infrastrukturalnych będzie głównym tematem wtorkowej wizyty premiera Litwy Algirdasa Butkevicziusa w Polsce - poinformował PAP doradca litewskiego premiera.

Izraelskie ministerstwo obrony dało zielone światło dla budowy 90 lokali mieszkalnych w osiedlu Beit El, niedaleko Ramallah na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowała w poniedziałek izraelska organizacja sprzeciwiająca się osadnictwu Pokój Teraz.

Rebelianci walczący z reżimem w Syrii przejęli w poniedziałek kontrolę nad tamą na Eufracie, największą w kraju - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Jak ocenia, to "najpoważniejsza strata ekonomiczna zadana reżimowi od wybuchu rewolty".

Brytyjski sekretarz stanu ds. Szkocji Michael Moore otrzegł w poniedziałek, że jeśli Szkocja wybierze niepodległość, będzie musiała od początku ubiegać się o członkostwo w organizacjach międzynarodowych oraz renegocjować 8,5 tys. traktatów międzynarodowych.

Ponad 100 naukowców, polityków i związkowców zażądało w poniedziałek w liście otwartym wprowadzenia 30-godzinnego tygodnia pracy, przy zachowaniu pełnych wynagrodzeń. Argumentują, że potrzebne jest "uczciwe rozdzielenie pracy". (PAP)

zdz/ ana/