Skrót wiadomości - piątek, 8 marca, 17.00

08-03-2013 17:00
08.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w lutym wzrosła 14,4 proc. z 14,2 proc. w styczniu - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej w komunikacie przed konferencją prasową.

Ministerstwo Pracy obserwuje już sezonowe ożywienie na rynku pracy - powiedział PAP wiceminister pracy Jacek Męcina.

W końcu grudnia 2012 roku w budowie było 712,7 tys. mieszkań wobec 713,1 tys. szacowanych wcześniej, o 1,5 proc. mniej niż w końcu grudnia 2011 roku - podał w piątek GUS w raporcie kwartalnym.

W dniach 24 lutego - 03 marca lutego taniały m.in. zboża, bydło, drożał olej rzepakowy - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w notowaniu kwartalnym odnotował w lutym spadek o 1 pkt do 24 pkt., a indeks roczny pozostał na poniomie 34 pkt. - podała PKPP Lewiatan w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Węgier spadł w IV kw. 2012 r. o 0,9 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku w III kw. o 0,4 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w końcowych danych.

W Niemczech w styczniu 2013 r. produkcja przemysłowa pozostała bez zmian mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 0,6 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Wskaźnik zaufania przedsiębiorców we Francji wyniósł w lutym 2013 r. 96 pkt. wobec 95 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformował w komunikacie Bank Francji.

Stopa bezrobocia w USA w lutym roku wyniosła 7,7 proc., wobec 7,9 proc. w styczniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w styczniu 2013 roku wzrosły o 1,2 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosły o 0,1 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w IV kw. 2012 r. o 0,2 proc. w ujęciu zanualizowanym wobec spadku w III kw. o 3,7 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie biuro rządowe w końcowych wyliczeniach.

Eksport Chin mocno wzrósł w lutym 2013 r. - wskaźnik zwyżkował rdr o 21,8 proc., po wzroście w styczniu o 25,0 proc. - podała administracja celna w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt sektora na poziomie 3,5 proc. kwalifikuje Polskę do zdjęcia procedury nadmiernego deficytu - powiedział dziennikarzom komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

Ministerstwo Finansów chce jeszcze w 2013 roku wprowadzić docelową regułę wydatkową - poinformował w piątek wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.318,61 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,64 proc. i wyniósł 12.283,62 pkt. Wskaźnik odrobił już straty od czasu załamania Lehman.

SPÓŁKI

Zarząd BZ WBK zarekomenduje wypłatę 7,6 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 - poinformował bank w komunikacie. Na dywidendę trafi łącznie 710,9 mln zł.

P.A. Nova nie planuje wypłaty dywidendy z zysku za 2012 rok - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Dodali, że obecnie zakontraktowane umowy dadzą w 2013 r, przychód w wysokości 170 mln zł, choć ostatecznie może być to większa wartość.

Ministerstwo Skarbu Państwa odstąpiło od umowy sprzedaży 85 proc. akcji Kopalni Surowców Skalnych w Złotoryi spółce zależnej Dolnośląskich Surowców Skalnych, Surowce Skalne Zachód - podał DSS w komunikacie.

Z punktu widzenia sektora bankowego sensowne jest połączenie Banku Pocztowego z PKO BP, dlatego Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się do zainteresowanych o ponowne przeanalizowanie tego tematu - poinformował PAP minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Jeśli pojawią się ciekawe projekty w ramach programu Inwestycje Polskie, BGK lub Polskie Inwestycje Rozwojowe mogą jeszcze w tym roku być dokapitalizowane kilkoma miliardami złotych, a środki będą pochodzić ze sprzedaży akcji spółek publicznych - poinformował PAP minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Oferta złożona przez konsorcjum, którego liderem jest Energopol-Południe za 352,3 mln zł brutto okazała się najtańsza w przetargu PSE na budowę linii 400 kV Ełk Bis - granica RP - poinformował PAP Sławomir Smoktunowicz z PSE.

Sześciu wykonawców złożyło wnioski o dopuszczenie do postępowania na rozwój Nowego Portalu Informacyjnego, w ramach Platformy Usług Elektronicznych w ZUS. Wśród nich są: Asseco Poland, Comarch, Sygnity i konsorcjum Infovide-Matrix - poinformował PAP Jacek Dziekan, rzecznik ZUS.

Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez Investors Holding kontroli nad BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych - podał UOKiK w komunikacie.

Grupa Energa przygotowuje się do emisji euroobligacji, ruszają spotkania za granicą. Spółka może chcieć pozyskać z emisji 1 mld euro, a pierwsza transza miałaby prawdopodobnie wartość nie mniejszą niż 500 mln euro - powiedział w rozmowie z PAP Mirosław Bieliński, prezes grupy Energa.

Z uwagi na sytuację rynkową grupa Energa z ostrożnością podchodzi do inwestycji wytwórczych, choć nie rezygnuje z przygotowań. Do końca marca spółka czeka na oferty od inwestorów zainteresowanych projektem budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka - poinformował PAP Mirosław Bieliński, prezes grupy. W tym roku nakłady na dystrybucję mogą wynieść ok. 1,4 mld zł.

ACE spodziewa się 5-10 proc. wzrostu wolumenów sprzedaży w 2013 roku. Spółka jest bardziej zaawansowana w analizach jednego z celów akwizycyjnych, potencjalne przejęcie może mieć wpływ na dywidendę za 2012 rok - poinformował PAP Raul Serrano, dyrektor finansowy ACE.

Exillon Energy, notowana na GPW spółka zajmująca się wydobyciem ropy naftowej w Rosji, zamierza wykonać w 2013 roku 21 nowych odwiertów - poinformowała firma w komunikacie. W zeszłym roku jej wydobycie wzrosło o 45 proc.

Netia spodziewa się niewielkiego spadku liczby linii telefonii stacjonarnej w 2013 r. Spółka chce utrzymać w tym roku stabilne poziomy przychodów na użytkownika w segmentach stacjonarnych usług głosowych i usług szerokopasmowych - poinformował PAP Tomasz Melaniuk, kierownik analiz rynkowych Netii.

Słoweński bank Nova KBM miał 2012 roku 205,5 mln euro straty netto. Współczynnik wypłacalności banku na koniec roku wyniósł 8,13 proc - podał bank w komunikacie.

Polimex sfinalizował sprzedaż spółki Energomontaż-Północ Gdynia za 46,4 mln zł i sprzedaż nieruchomości za 43,3 mln zł. W obu przypadkach nabywającym jest Mars FIZ zarządzany przez MS TFI (spółka z grupy kapitałowej ARP) - podał Polimex w komunikacie.

Do końca marca powinny być gotowe ogólne stanowiska zespołów roboczych powołanych w związku z konsolidacją Azotów Tarnów i ZA Puławy, dotyczące zarządzania, inwestycji i synergii w powiększonej grupie - poinformował PAP Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1690, a kurs złotego do euro na 4,1497 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3090 USD i 125,50 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Krótkookresowo Polsce trudno będzie spełnić inne kryteria z Maastricht poza kryterium fiskalnym - uważa wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Po zaskakującej środowej decyzji RPP na rynkach złotego i długu nastąpiło przesunięcie akcentów z informacji krajowych na globalne. A te ostatnie umacniają złotego i negatywnie działają na dług.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 17 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Jest duża szansa na dalszy spadek cen paliw na stacjach, w ślad za spadkiem cen hurtowych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W nadchodzącym tygodniu spodziewane są lekkie spadki cen paliw na stacjach benzynowych - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 w dniach 1-7 marca 2013 r. wyniosła 27 gr, co stanowi 4,8 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 26 gr, co stanowi 4,6 proc. ceny.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,10-111,12 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po mocnym wzroście w czwartek, wywołanym dobrymi danymi z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 91,35 USD, po spadku o 21 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po lepszych od prognoz danych o eksporcie Chin - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.783,00 USD za tonę, po wzroście o 0,2 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7744,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Strategie Grains prognozuje zbiory zbóż w UE w nadchodzącym sezonie na poziomie 289,5 mln ton, o 6 proc. więcej rdr - wynika z raportu Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w resorcie rolnictwa.

Obecnie najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja stóp procentowych NBP na bieżącym poziomie 3,25 proc. w kolejnych kwartałach - oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska.

RPP w kolejnych miesiącach będzie pozostawać w trybie "wait and see", utrzymując stopy procentowe na obecnym poziomie - uważają ekonomiści banku Raiffeisen.

Wzrost PKB w Polsce w I i II kwartale wyhamuje w okolice 0,8 proc. rdr. W całym 2013 roku wyniesie około 1,2 proc. rdr - uważają ekonomiści z banku Raiffeisen.

Analitycy Pekao SA w swoim najnowszym raporcie miesięcznym napisali, że spodziewają się utrzymania stóp bez zmian do końca 2013 roku.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Aktywa netto zgromadzone w TFI wzrosły w lutym 2013 roku o 0,4 proc. i wyniosły na koniec miesiąca 148,4 mld zł - wynika z raportu Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

W czwartek, 7 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.557,73 mln zł wobec 29.631,53 mln zł w środę - podał NBP.

W tygodniu zakończonym w środę, 6 marca, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł minus 14 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w lutym 2013 roku wyniosła 49.018 sztuk, co oznacza spadek o 29,05 proc. rdr i wzrost o 2,06 proc. mdm - podał w piątek w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Rejestracja nowych samochodów osobowych i dostawczych spadła w lutym 2013 r. o 4,4 proc. rdr i wyniosła 1.181 sztuk - wynika z analizy Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekty pilotażowe, które mają pomóc kobietom w podjęciu pracy zawodowej - poinformowała w piątek wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik. Pomoc będzie polegała na udzieleniu pożyczki oraz wsparciu konsultacyjno-mentorskim.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Sejm odrzucił w piątek poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec rządu i wybranie Piotra Glińskiego na premiera.

Prezes Jarosław Kaczyński nie wykluczył, że PiS ponownie złoży wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

Posłowie na piątkowym posiedzeniu przyjęli 12 z 13 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o ofercie publicznej. Miały one w większości charakter doprecyzowujący.

Możliwość wydłużenia do roku okresu rozliczeniowego czasu pracy zakładają m.in. projekty zmian w Kodeksie pracy zaproponowane przez rząd oraz posłów PO. Mimo sprzeciwu większości klubów, Sejm skierował je do dalszych prac.

Posłanka Solidarnej Polski Marzena Wróbel została w piątek odwołana z funkcji wiceszefowej klubu SP - poinformował PAP szef klubu Arkadiusz Mularczyk. Chodzi o poparcie Wróbel dla wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska.

Prawie 300 osób protestowało w piątek przed siedzibą Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Załoga fabryki nie chce włączenia jej w struktury Grupy Bumar.

W piątek przedstawiciele klubów PO, PiS, RP i SLD oraz prof. Andrzej Elżanowski zwrócili się z do marszałek Sejmu Ewy Kopacz z apelem o możliwość zorganizowania w Sejmie szerokiej debaty nt. uboju rytualnego. Według nich jest ona niezbędna w cywilizowanym kraju.

Choć idea równouprawnienia płci na poziomie deklaracji cieszy się w naszym kraju powszechnym poparciem, mężczyźni są znacznie mniej wyczuleni niż kobiety na przypadki dyskryminacji - wynika z sondażu CBOS, przekazanego w piątek PAP.

Policja wyjaśnia okoliczności śmierci dwojga pracowników Filharmonii w Jeleniej Górze. Ciała portiera i harfistki znaleźli inni pracownicy w piątek rano, po przyjściu do pracy.

Pod hasłem "O Polkę Niepodległą" odbędzie się w niedzielę XIV Wielka Warszawska Manifa, organizowana przez Porozumienie Kobiet 8 marca. Manifa poświęcona będzie pamięci dziennikarki Anny Laszuk.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

68-letni Milosz Zeman został zaprzysiężony w czwartek jako trzeci prezydent Republiki Czeskiej i zarazem pierwszy, jakiego wybrano na to stanowisko w głosowaniu powszechnym.

Dotychczasowy wiceprezydent Nicolas Maduro zostanie w piątek wieczorem zaprzysiężony jako tymczasowy prezydent Wenezueali - poinformował iprzewodniczący parlamentu wenezuelskiego Diosdado Cabello. Opozycja potępiła tę zapowiedź jako naruszenie konstytucji.

Korea Północna zrywa wszystkie układy o nieagresji z Koreą Południową, wyłącza "gorącą linię" telefoniczną i zamyka przejście w Panmundżonie między obu krajami w Strefie Zdemilitaryzowanej - poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Wcześniej Phenian zapowiedział, że skorzysta z prawa dokonania ataku uprzedzającego na "agresorów". Posunięcia te ogłoszono wkrótce po uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ nowych sankcji wobec Korei Północnej. Miały one być odpowiedzią na kolejną próbną eksplozję nuklearną dokonaną przez Phenian w ub. miesiącu.

Bułgaria uznała w piątek oficjalnie po raz pierwszy swą odpowiedzialność za udział w deportacjach Żydów z terenów Grecji, Macedonii i Serbii będących podczas II wojny światowej pod administracją bułgarską. Ponad 11 tys. Żydów zginęło w obozach zagłady.

Jeszcze w piątek, po popołudniowej kongregacji kardynałów, zapadnie decyzja o dacie konklawe. Rozpocznie się ono na początku przyszłego tygodnia - poinformował na konferencji prasowej rzecznik Watykanu, ksiądz Federico Lombardi.

Już ponad 500 tys. dzieci jest wśród uchodźców, którzy zbiegli z Syrii na skutek blisko dwuletniego konfliktu - alarmuje w piątek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). W najbliższych miesiącach liczba ta może jeszcze wzrosnąć.

(PAP)

amp/ asa/