Skrót wiadomości - piątek, 26 kwietnia

27-04-2013 06:00
27.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Obecnie nie ma korzyści wynikających z polityki luzowania polityki pieniężnej dokonywanej przez centralny Bank Japonii. Gdyby polityka pieniężna była ilościowo luzowana przy niskiej stopie procentowej, ale wyraźnie wyższej do zera, to luzowanie mogłoby być skuteczniejsze, a jego intensywność i - w efekcie - ryzyko efektów ubocznych mniejsze - ocenia Andrzej Rzońca, członek RPP.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w kwietniu spadł o 0,1 pkt. mdm - podał instytut BIEC. Zdaniem autorów raportu, na zdecydowane odbicie koniunktury nie pozwalają niesprzyjające warunki w otoczeniu gospodarki, a przede wszystkim brak ożywienia po stronie popytu.

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w I kwartale 2013 roku o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu.

We Francji nastroje konsumentów nie zmieniły się - w kwietniu 2013 r. indeks zaufania wyniósł 84 pkt. wobec również 84 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Stopa bezrobocia na Węgrzech w okresie styczeń-marzec 2013 wyniosła średnio 11,8 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Budapeszcie.

BUDŻET, DŁUG

Bank Gospodarstwa Krajowego nie wypłaci dywidendy z zysku za 2012 rok, który wyniósł około 479 mln zł - poinformowało PAP źródło w Ministerstwie Finansów.

Koszty obsługi długu w 2013 roku będą, co najmniej 300 mln zł niższe od planowanych - poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej w piątek.

Wartość unijnych środków na politykę spójności w latach 2014-20 dla Polski powinna wynieść w grudniu 82,1 mld euro. Będzie to efekt przeliczenia z końcem br. wartości 72,9 mld euro na tzw. ceny bieżące - podała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,26 proc. i wyniósł 2.294,06 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,26 proc. i wyniósł 17.860,85 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,25 proc., do 6.426,42 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,79 proc. i wyniósł 3.810,05 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,23 proc. i wyniósł 7.814,76 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 13.884,13 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,0 proc. i wyniósł 2.177,91 pkt.

SPÓŁKI

KGHM ocenia, że mimo ostatnich spadków cen miedzi i srebra, w dłuższym terminie perspektywy obu tych rynków są dobre. Miedzi sprzyjać będzie rosnący popyt na rynkach azjatyckich, a srebru niepewność na rynkach finansowych.

KGHM ocenia, że za kilka lat rynek może zmagać się z niedoborem miedzi. Powodem jest wstrzymywanie mniej zaawansowanych projektów górniczych przez producentów czerwonego metalu, których marże kurczą się wraz ze spadającymi cenami miedzi.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o zamknięciu procesu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w dotychczasowej formule - podało MSP w komunikacie prasowym.

Radpol, producent osprzętu termokurczliwego i kablowego, oczekuje że w II kwartale wyniki będą co najmniej podobne do tych zanotowanych przed rokiem, ale w I półroczu grupie nie uda się osiągnąć zeszłorocznych rezultatów. W całym 2013 r. spółka liczy na poprawę wyników - poinformował PAP Andrzej Sielski, prezes Radpolu.

Radpol, producent osprzętu termokurczliwego i kablowego, prowadzi zaawansowane rozmowy akwizycyjne. Do transakcji może dojść w tym roku - poinformował PAP Andrzej Sielski, prezes spółki.

WZ JSW zwołane na 28 maja zdecyduje o wypłacie 2,52 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w projektach uchwał.

BBI Development planuje rozpocząć budowę projektu Nowy Sezam w I kwartale 2014 r. W przyszłym roku zacznie się także budowa części handlowo-biurowej Konesera. Inwestycja Plac Unii zostanie oddana do użytku w październiku tego roku - poinformował PAP Michał Skotnicki, prezes dewelopera.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Tauron Polska Energia zamknęły proces pozyskiwania finansowania dla projektu budowy elektrociepłowni gazowej w Stalowej Woli - podał PGNIG w komunikacie prasowym.

Walne Energoinstalu zdecydowało o wypłacie 0,30 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie.

Seko chce przeznaczyć na dywidendę 864,5 tys. zł z zysku za 2012 r., czyli 0,13 zł na akcję - wynika z projektów uchwał na WZ spółki.

Elektrobudowa prognozuje 42,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto i 1,01 mld zł przychodów w 2013 roku - podała spółka w komunikacie.

Zarząd Przedsiębiorstwa Hydrauliki Siłowej Hydrotor rekomenduje, by z zysku za 2012 r. na dywidendę przeznaczyć ok. 4,8 mln zł, czyli 2 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Walne Zgromadzenie Power Media zadecydowało o przeznaczeniu na dywidendę dla akcjonariuszy 246,44 tys. zł z ubiegłorocznego zysku netto, co daje 0,04 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Walne CAM Media uchwaliło wypłatę w formie dywidendy 364.225 zł z zeszłorocznego zysku, czyli 0,05 zł na akcję. Zgodnie z rekomendacją zarządu - podała spółka w komunikacie.

Walne Peliona zdecydowało o wypłacie 2 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Comarch chce wypłacić dywidendę z zysku za 2012 r. Jej wysokość nie jest jeszcze ustalona, ale może być niższa niż rok wcześniej. Comarch rozważa możliwość akwizycji dwóch spółek, w tym jednej we Francji. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w maju.

Polimex-Mostostal zawarł z Ocynkownią Śląsk przedwstępną umowę sprzedaży Zakładu Zabezpieczeń Antykorozyjnych w Częstochowie - podał Polimex w komunikacie.

Zarząd Prochemu rekomenduje wypłatę w formie dywidendy 3,04 mln zł, czyli 0,78 zł na akcję z zysku za 2012 r. - poinformowała spółka w komunikacie. Rekomendacja zarządu uzyskała pozytywną opinię rady nadzorczej.

CDP.pl, spółka zależna CD Projektu podpisała umowę dystrybucyjną z firmą Electronic Arts - podał CD Projekt w komunikacie prasowym.

Walne Monnari, zwołane na 27 maja, zdecyduje o upoważnieniu zarządu spółki do skupu do 6.112.000 akcji własnych - wynika z projektów uchwał.

Kurs praw do akcji Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcy m.in. miesięcznika "Nowy Przemysł" i serwisu wnp.pl, wzrósł w piątek w debiucie na NewConnect o 3,7 proc., do 16,9 zł.

W dniach od 15 do 21 kwietnia największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 17,46 proc., co oznacza 72,54 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 15,30 proc., czyli wpływami rzędu 63,55 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 15 do 21 kwietnia udział TVN w oglądalności wyniósł 13,75 proc. wobec 14,22 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,94 proc. wobec 12,72 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Polkomtel nie będzie odpowiadał na ofertę Nju mobile, nowej marki komórkowej z grupy Telekomunikacji Polskiej, a Polska Telefonia Cyfrowa zapowiada wprowadzenie w przyszłym tygodniu nowej oferty na kartę w jednej ze swoich marek - poinformowali PAP przedstawiciele obu spółek.

Rynek zamówień publicznych w budownictwie w 2013 r. zmniejszy się co najmniej o 20 proc. rdr, a przychody w branży w 2014 r. będą niższe niż w 2013 r. - ocenili członkowie zarządu Strabaga. Spółka zakłada w 2013 r. sprzedaż na poziomie 3,5 mld zł, a obecny backlog wynosi ok. 2,5 mld zł.

Skorygowany zysk spółki Chevron, drugiej co do wielkości firmy paliwowej w USA, wyniósł w I kwartale 2013 r. 3,18 USD na akcję i okazał się wyższy od oczekiwań rynku. Analitycy spodziewali się zysku netto, na poziomie 3,09 USD na akcję.

WALUTY

Przyszły tydzień, przy niewielkiej płynności związanej z długim weekendem, może wyglądać podobnie jak w piątek, kiedy kurs złotego był stabilny, a rentowności polskich obligacji obniżały się.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1943, a kurs złotego do euro na 4,1588 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2999 USD i 128,13 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po raz pierwszy od 7 sesji. Inwestorzy spekulują, że największy od czerwca ub. roku tygodniowy wzrost notowań mógł być przesadzony - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,09 USD, po spadku o 55 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 102,90-102,92 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7099,75 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW przyniosła lekkie wzrosty, testując opór na poziomie 2.300 pkt. Ostatni dzień tego tygodnia nie przyniósł jednak znaczących rozstrzygnięć co do średnioterminowego trendu, ponieważ rynki czekają na decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych strefy euro.

Na długi weekend możliwe są spadki detalicznych cen paliw średnio o 3 grosze za litr - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Ponad połowa banków luksemburskich obsługujących osoby fizyczne może upaść po 2015 roku, gdy dojdzie do złagodzenia tajemnicy bankowej - powiedział w piątek Alain Steichen, jeden z najsłynniejszych w Luksemburgu prawników specjalizujących się w podatkach.

W tygodniu zakończonym w środę, 24 kwietnia, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł minus 43 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Rynek reklamy w I kw. pozostawał na podobnym poziomie rdr. Wzrosty zanotowała reklama w internecie, reklama TV była bez zmian, a pozostałe media zanotowały spadki - poinformowała PAP Dagmara Robak, partner w domu mediowym Mindshare Polska. Dodała, że kluczowy dla całego '13 będzie II kw.

Globalna produkcja zbóż w sezonie 2012/13 wyniesie 1,8 mld ton, zaś w 2013/14 wzrośnie do 1,9 mld ton - prognozuje w raporcie International Grains Council (Międzynarodowa Rada Zbożowa). Produkcja pszenicy w sezonie 2012/13 wyniesie 655 mln ton, zaś w kolejnym sezonie wzrośnie do 680 mln ton.

Aktualna sytuacja w energetyce oraz stan prac nad pakietem energetycznym to niektóre tematy zaplanowanego na 6 maja posiedzenia zespołu energetycznego - zapowiedział w piątek wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

KBC Secutities zdecydowało o wycofaniu się z działalności maklerskiej w Polsce, oraz ograniczeniu innych form aktywności na polskim rynku. Dotychczasowych klientów KBC ma przejąć Dom Maklerski BOŚ - poinformował KBC Securities w komunikacie prasowym.

Na koniec I kwartału w Polsce popyt brutto na powierzchnie magazynowe spadł o 19 proc. kdk i wyniósł 295 tys. metrów kwadratowych - podała w raporcie firma Jones Lang LaSalle.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Prawo do dłuższych urlopów macierzyńskich będą mieli także rodzice dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. - poinformowała w piatek Aneta Siejka z ruchu "matek I kwartału" po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem.

Dłuższe urlopy dla rodziców wszystkich dzieci z 2013 r. to inwestycja w polskie dzieci i polskie rodziny - podkreślił w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że udało się uzyskać środki na finansowanie tej zmiany.

We wtorek Rada Ministrów zajmie się zmianą w projekcie ustawy, dzięki której rodzice dzieci urodzonych w I kwartale 2013 r. będą objęci korzystniejszymi rozwiązaniami dotyczącymi urlopów rodzicielskich - poinformował w piątek PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

W 2014 r. do szkoły powinny obowiązkowo pójść sześciolatki urodzone między styczniem a lipcem 2008 r. - powiedział w piątek premier Donald Tusk. Zapowiedział też, że od 1 września 2013 r. opłata za każdą dodatkową godzinę przedszkola wyniesie nie więcej niż złotówkę. Na program przedszkolny przeznaczonych zostanie dodatkowych 200 mln zł.

Ten problem znajdzie swoje rozstrzygnięcie w poniedziałek - powiedział w piątek premier Donald Tusk, pytany o polityczny los ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Wobec nielegalnego stosowania technik operacyjnych przez CBA b. posłanka PO Beata Sawicka i burmistrz Helu Mirosław Wądołowski są uniewinnieni z zarzutów korupcji - orzekł w piątek prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

230 osób mają objąć zwolnienia grupowe w Hucie CMC Zawiercie. W piątek zarząd spółki opublikował regulamin redukcji zatrudnienia - podali związkowcy. Związki wszczęły spór zbiorowy z pracodawcą.

Ponad 5,2 mld zł wydał w 2012 r. ZUS na świadczenia związane z wypadkami przy pracy oraz chorobami zawodowymi. Według wstępnych danych w ubiegłym roku w wypadkach przy pracy zostało poszkodowanych 91 tys. osób, a prawie 350 zginęło.

Słabnie społeczne poparcie dla członkostwa Polski w UE. Od lutego do kwietnia odsetek zwolenników obecności naszego kraju we Wspólnocie zmalał do 73 proc. (spadek o 5 punktów proc.); liczba przeciwników członkostwa wzrosła z 15 do 19 proc. - wynika z sondażu CBOS. 8 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Mirosław Karapyta poinformował w piątek, że zrezygnował z członkostwa w PSL. Oświadczył, że nie rezygnuje natomiast z funkcji marszałka woj. podkarpackiego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Centroprawicowy rząd Hiszpanii ogłosił w piątek, że wzrost produktu krajowego brutto nastąpi w przyszłym roku i wyniesie 0,5 procent, wobec prognozowanego spadku PKB w bieżącym roku o 1,3 proc. Na rok 2015 przewiduje się wzrost PKB Hiszpanii o 0,9 proc.

Niemiecki Bundesbank ostro skrytykował politykę Europejskiego Banku Centralnego w sprawie ratowania euro, w szczególności skupowanie przez EBC obligacji zadłużonych krajów, co może narazić na szwank jego niezależność - podał w piątek "Handelsblatt".

Komisja Europejska chce, by obywatelom UE było łatwiej znaleźć pracę w innym państwie członkowskim. Proponuje m.in. stworzenie krajowych punktów informacji i porad, by ci, którzy chcą pracować za granicą, jak i pracodawcy, orientowali się w przepisach prawa.

Rzecznik niemieckiego rząd Steffen Seibert zapewnił w piątek w Berlinie, że kanclerz Angela Merkel, mówiąc, że w interesie Niemiec byłoby podniesienie stóp procentowych, nie miała zamiaru wpływać na decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Korea Południowa zapowiedziała w piątek wycofanie wszystkich pozostałych pracowników ze wspólnej z Koreą Północną strefy przemysłowej Kaesong. Wcześniej Pjongjang odrzucił propozycję rozmów; miały pomóc wyjść z impasu, który spowodował zamknięcie strefy.

Dżochar Carnajew, jeden z dwóch mężczyzn podejrzanych o dokonanie zamachów w Bostonie, został przeniesiony ze szpitala, w którym przebywał od tygodnia, do więzienia w Fort Devens w stanie Massachusetts - podała w piątek agencja federalna USMS.

Sąd Rejonowy w Zubowej Polanie w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy, w piątek odrzucił wniosek Nadieżdy Tołokonnikowej, członkini punkrockowej grupy Pussy Riot, o przedterminowe zwolnienie warunkowe.(PAP)

pif/ ana/