Skrót wiadomości - piatek, 19 kwietnia, 17.00

19-04-2013 17:01
19.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w marcu 2013 roku spadła o 34,6 proc. rdr i wyniosła 11.017, zaś mdm wzrosła o 71,9 proc. - podał w piątek GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w marcu wyniosła 12.705 i wzrosła rdr o 1,6 proc., a mdm wzrosła o 12,7 proc. - podał w piątek GUS.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w marcu wyniosła 11.098 i w ujęciu rocznym spadła o 21,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,6 proc. - podał w piątek GUS.

W połowie marca 2013 roku została zawarta umowa pożyczki dwustronnej pomiędzy Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Narodowym Bankiem Polskim, na mocy której NBP jest gotowy pożyczać MFW środki do wysokości 6,27 mld euro - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

W dniach 07.04-14.04 drożały pszenica, żyto, taniały mąka i jaja - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w lutym 2013 r. wyniosła 16,3 mld euro wobec nadwyżki 13,8 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec marca 6.242 mln euro wobec 5.445 mln euro na koniec lutego - wynika z danych NBP.

Bank Gospodarstwa Krajowego w połowie kwietnia miał zawarte umowy z bankami z łącznym limitem gwarancji de minimis w wysokości 9,634 mld zł - poinformował PAP prezes banku Dariusz Daniluk. Dodał, że dzięki umowom firmy mogą skorzystać z kredytów obrotowych o wartości ponad 16 mld zł.

Ministerstwo Finansów zaoferuje we wtorek, 23 kwietnia obligacje OK0715 / WZ0117 / PS0418 łącznie za 7,0-10,0 mld zł - podał resort w piątkowym komunikacie.

Przystępując do strefy euro relacja długu do PKB powinna być na poziomie ok. 40 proc. lub być na ścieżce pokazującej zejście do tego poziomu - powiedział podczas debaty minister finansów Jacek Rostowski.

Premier Donald Tusk i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zadeklarowali w piątek w Warszawie, że będą aktywnie działać na rzecz możliwie szybkiego kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20 oraz budżetu UE na 2013 rok.

Niższe rentowności wpłyną w tym roku pozytywnie na wynik budżetu w wysokości co najmniej 1,5 mld zł w stosunku do planu - uważa Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 2,1 proc. i wyniósł 2.244,64 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 13.316,48 pkt.

SPÓŁKI

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i powołał na to stanowisko Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Premier będzie oczekiwał od nowego ministra skarbu szybkich decyzji, w tym personalnych, wobec PGNiG.

PGNiG zapewnia, że prace nad ofertą publiczną jej spółki zależnej Exalo Drilling są zaawansowane - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa spółki Joanna Zakrzewska. Wcześniej wiceprezes spółki wskazywał, że debiut Exalo Drilling na giełdzie w pierwszym półroczu może być nierealny.

PGNiG ocenia, że debiut Exalo Drilling na GPW w I połowie 2013 roku jest nierealny, a termin oferty zależeć będzie także od warunków panujących na rynku - poinformował dziennikarzy Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Prace nad strategią PGE są kontynuowane. Rada nadzorcza potrzebuje jeszcze kilku tygodni na analizę dokumentu - poinformowała PAP osoba zbliżona do PGE.

Pierwszy, wstępny projekt strategii KGHM został przedstawiony radzie nadzorczej spółki, ale ostateczna wersja dokumentu jeszcze do niej nie trafiła - poinformował PAP Herbert Wirth, prezes KGHM. Prezes poinformował, że spółka nie będzie się spieszyła z publikacją dokumentu.

DAMF Invest wezwał do sprzedaży 115.991.000 czyli 11,51 proc. akcji spółki Fon po 0,10 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski Amerbrokers.

Piątkowe Walne Zgromadzenie ING Banku Śląskiego zdecydowało, by z zysku osiągniętego w 2012 roku nie wypłacać dywidendy i przeznaczyć go na zasilenie kapitału rezerwowego i fundusz ryzyka ogólnego.

Akcjonariusze Zakładów Magnezytowych Ropczyce zdecydowali o wypłacie 0,35 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Instal Kraków chce wypłacić z zysku za 2012 r. 1.457.100 zł dywidendy, czyli 0,20 zł na akcję - wynika z projektu uchwały na WZ spółki.

Polnord zawarł umowę, zgodnie z którą SGB Bank nabędzie wyemitowane przez spółkę 3-letnie obligacje o nominalnej wartości 46 mln zł - poinformował Polnord w komunikacie. Spółka przewiduje, że emisja nastąpi w maju 2013 r.

Banki prognozują, że w 2013 roku ich zysk netto, jak i jakość portfela należności od przedsiębiorstw i od gospodarstw domowych będzie na podobnym poziomie jak w 2012 roku. Wzrost wyniku netto planuje ponad połowa banków - wynika z ankiety Komisji Nadzoru Finansowego.

Decyzja w sprawie projektu inwestycyjnego w Blachowni zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy - poinformowała wiceprezes Tauronu Joanna Schmid. Tauron pracuje nad strategią, a kwestia dotycząca Blachowni ma być jednym z jej elementów.

Infovide-Matrix podpisało kontrakt z Ministerstwem Finansów za 10,53 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Zamówienie dotyczy zakupu wyspecjalizowanych usług oraz produktów informatycznych dla potrzeb związanych z wytworzeniem, rozwojem i utrzymaniem systemów AES i AIS.

Infovide-Matrix spodziewa się w 2013 r. wzrostu przychodów i utrzymania wyniku netto lub lekkiego wzrostu. Liczy na pozyskanie kolejnego kontraktu o skali podobnej jak zlecenie w Enei. W początkowej fazie realizacji projektu w Enei spółka będzie rozpoznawać przychody na poziomie poniesionych kosztów.

Rząd rozmawia ze spółkami węglowymi w sprawie ich ewentualnego udziału w budowie bloków w Opolu, ale żadnych decyzji nie ma - poinformował dziennikarzy wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Oferta Asseco Poland o wartości 59,4 mln zł brutto okazała się najtańsza w przetargu na budowę i wdrożenie Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej - poinformował PAP Tomasz Jarecki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Zysk McDonald's w I kw. 2013 r. wyniósł 1,26 USD na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny na akcję General Electric wyniósł w I kw. 2013 r. 35 centów, po wykluczeniu NBCU - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Industrial Milk Company przewiduje, że przychody i EBITDA firmy wzrosną w tym roku o 70-90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Nadchodzący tydzień powinien dla złotego być zbliżony do poprzedniego, tzn. złoty handlowany będzie w przedziale 4,09-4,12 za euro - oceniają analitycy. Ekonomiści uważają, że w przyszłym tygodniu rynek długu poruszać się będzie w rytm wtorkowej aukcji obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1409, a kurs złotego do euro na 4,1118 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3115 USD i 130,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia ceny benzyny bezołowiowej Pb95 w ciągu miesiąca spadła o 4 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Przed długim weekendem majowym prawdopodobne są dalsze obniżki cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W najbliższym tygodniu detaliczne ceny paliw powinny dalej spadać - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 99,80-99,82 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, chociaż gospodarka USA jest słaba - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 86,79 USD, po wzroście o 69 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i nadal są poniżej 7.000 USD za tonę - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 6.966,75 USD za tonę, po spadku o 1,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7009,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Do końca roku RPP obniży stopy proc. o 100 pb, w czterech krokach po 25 pb w czerwcu, lipcu, wrześniu oraz październiku - ocenia Royal Bank of Scotland.

Dane GUS o produkcji przemysłowej trudno interpretować jako pogłębienie tendencji spowolnienia gospodarczego, choć z całą pewnością nie widać oznak poprawy - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

Dane o aktywności gospodarczej implikują wzrost PKB w pierwszym kwartale 2013 roku w okolicach 1,0 proc. rdr - oceniają ekonomiści z PKO BP. Ich zdaniem w "przewidywalnej" przyszłości RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian. Takiemu scenariuszowi przypisują oni 60 proc. prawdopodobieństwa.

Barclays Capital obniżył swoją średnioroczną prognozę cen ropy naftowej za lata 2013-14, a co za tym idzie prognozę inflacji w ujęciu HICP dla eurostrefy. Inflacja HICP dla eurostrefy w 2013 r. wyniesie 1,5 proc., zaś w 2014 roku 1,4 proc. - prognozuje bank.

Piątek na GPW przyniósł niewielkie zmiany indeksów, negatywnie na tle rynku wyróżniał się Kernel, a kurs PGNIG zaczął spadać po zapowiedziach premiera o możliwych zmianach kadrowych. Zdaniem analityków WIG 20 na kolejnych sesjach spadnie do 2.240 punktów, później możliwe jest jednak odreagowanie.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W czwartek, 18 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.796,75 mln zł wobec 33.694,09 mln zł w środę - podał NBP.

W tygodniu zakończonym w środę, 17 kwietnia, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł minus 14 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Premier Donald Tusk zamierza rozmawiać ze współkoalicjantem na temat ujednolicenia nadzoru nad sprawami związanymi z energetyką - poinformował premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

Branża lesingowa w I kwartale tego roku sfinansowała ruchomości i nieruchomości za 7,06 mld zł, co oznacza wzrost o 0,1 proc. rdr - podał Związek Polskiego Leasingu w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

42 proc. badanych uważa, że PO ma za dużo władzy, 36 proc. sądzi, że ma jej tyle, ile powinna, a 4 proc., że zbyt mało - wynika z sondażu TNS Polska. Władzę premiera Donalda Tuska jako nadmierną uznało 43 proc. badanych, jako właściwą 39 proc., a jako za małą 4 proc. badanych.

W kwietniu pozytywne i negatywne oceny rządu Tuska pozostały bez zmian w porównaniu z badaniem z marca - wynika z sondażu CBOS. Nadal poparcie dla rządu wyraża 25 proc. badanych, zaś przeciwnych rządowi jest 43 proc. Polaków.

Sąd uniewinnił wicepremiera PRL Stanisława Kociołka od zarzutu ws. masakry robotników w grudniu 1970 r. Na dwa lata w zawieszeniu skazano dwóch byłych wojskowych. Decyzja o użyciu broni była bezprawna i przestępcza - uznał sąd. Oskarżenie zapowiada apelację.

Posłowie na piątkowym posiedzeniu Sejmu zdecydowali, że cztery projekty ustaw dotyczących ogrodów działkowych trafią do komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Autorami projektów są: PO, SP, SLD i działkowcy.

Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej, która ma zreformować system dowodzenia i kierowania wojskiem. Wnioski opozycji o odrzucenie projektu nie zyskały wystarczającego poparcia.

Konserwatyści i liberałowie w PO nie doszli do porozumienia ws. związków pozamałżeńskich, dlatego przygotowano dwa projekty ustaw: o umowie partnerskiej (projekt liberałów) oraz o wspólnym pożyciu (projekt konserwatystów). Według informacji PAP spór ma rozstrzygnąć w maju premier Donald Tusk.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ustala ona m.in., jakie konkretnie środki, takie jak np. pałki i kajdanki, przysługują każdej z ponad 20 formacji i podmiotów oraz kiedy i na jakich zasadach mogą być użyte.

Sejm przyjął wszystkie 44 poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Śląski komendant wojewódzki policji nadinsp. Dariusz Działo został nowym komendantem stołecznym policji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Władze USA zidentyfikowały w piątek dwóch mężczyzn podejrzanych o poniedziałkowe zamachy w Bostonie. To 19-letni Dżochar Carnajew i jego brat 26-letni Tamerlan Carnajew - podał Reuters, powołując się na przedstawiciela biura bezpieczeństwa narodowego. Według NBC News bracia, którzy również w piątek rano czasu polskiego zastrzelili policjanta na terenie słynnego Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT), pochodzą z Czeczenii.

Zgodnie z przewidywaniami bez rezultatu zakończyło się w parlamencie Włoch trzecie głosowanie nad wyborem prezydenta. Być może zostanie on wybrany w piątek po południu, gdy w czwartym głosowaniu potrzebna będzie już tylko zwykła większość.

Serbia i Kosowo osiągnęły porozumienie, którego celem jest ustanowienie stosunków między obu krajami - podała w piątek kosowska minister ds. integracji europejskiej Vlora Citaku. Porozumienie zawarto podczas rozmów w Brukseli .

Budowa gazociągów, które mają dostarczyć do Europy azerski gaz ze złóż Szah Deniz, będzie jednym z głównych tematów podczas przyszłotygodniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

W siedzibie prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Berlinie wykryto w piątek podejrzany list, zawierający materiał wybuchowy. Rzecznik urzędu prezydenta poinformował, że przesyłkę pod kontrolą zdetonowano na terenie parku otaczającego siedzibę prezydenta.

Policja zatrzymała w nocy z czwartku na piątek byłego prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa w jego rezydencji na obrzeżach Islamabadu i przewiozła go do sądu. Rano polityk znalazł się w areszcie domowym, po czym przetransportowano go do aresztu policyjnego. Musharraf został wcześniej oskarżony o zdradę stanu.

We Francji wszczęto w piątek kolejne śledztwo w związku z podejrzeniami o nielegalne finansowanie kampanii wyborczej byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Według badanych właśnie zarzutów środki na kampanię w 2007 r. miał wyłożyć libijski dyktator Muammar Kaddafi.

amp/ osz/