Skrót wiadomości - piatek, 19 kwietnia

20-04-2013 06:00
20.04. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w marcu 2013 roku spadła o 34,6 proc. rdr i wyniosła 11.017, zaś mdm wzrosła o 71,9 proc. - podał w piątek GUS.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w marcu wyniosła 12.705 i wzrosła rdr o 1,6 proc., a mdm wzrosła o 12,7 proc. - podał w piątek GUS.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w marcu wyniosła 11.098 i w ujęciu rocznym spadła o 21,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,6 proc. - podał w piątek GUS.

W połowie marca 2013 roku została zawarta umowa pożyczki dwustronnej pomiędzy Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Narodowym Bankiem Polskim, na mocy której NBP jest gotowy pożyczać MFW środki do wysokości 6,27 mld euro - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

W dniach 07.04-14.04 drożały pszenica, żyto, taniały mąka i jaja - wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej (ZSRIR) Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na rachunku obrotów bieżących eurolandu nadwyżka w lutym 2013 r. wyniosła 16,3 mld euro wobec nadwyżki 13,8 mld euro miesiąc wcześniej, po korekcie - podał Europejski Bank Centralny w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Przewidywane na okres 12 miesięcy obciążenie Polski spłatą zobowiązań zaciągniętych przez rząd wyniosło na koniec marca 6.242 mln euro wobec 5.445 mln euro na koniec lutego - wynika z danych NBP.

Bank Gospodarstwa Krajowego w połowie kwietnia miał zawarte umowy z bankami z łącznym limitem gwarancji de minimis w wysokości 9,634 mld zł - poinformował PAP prezes banku Dariusz Daniluk. Dodał, że dzięki umowom firmy mogą skorzystać z kredytów obrotowych o wartości ponad 16 mld zł.

Ministerstwo Finansów zaoferuje we wtorek, 23 kwietnia obligacje OK0715 / WZ0117 / PS0418 łącznie za 7,0-10,0 mld zł - podał resort w piątkowym komunikacie.

Przystępując do strefy euro relacja długu do PKB powinna być na poziomie ok. 40 proc. lub być na ścieżce pokazującej zejście do tego poziomu - powiedział podczas debaty minister finansów Jacek Rostowski.

Premier Donald Tusk i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zadeklarowali w piątek w Warszawie, że będą aktywnie działać na rzecz możliwie szybkiego kompromisu w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-20 oraz budżetu UE na 2013 rok.

Niższe rentowności wpłyną w tym roku pozytywnie na wynik budżetu w wysokości co najmniej 1,5 mld zł w stosunku do planu - uważa Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji spadł o 0,18 proc. i wyniósł 7.459,96 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 1,46 proc. i wyniósł 3.651,96 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,69 proc., do 6.286,59 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,37 proc. i wyniósł 2.277,71 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,88 proc. i wyniósł 18.128,36 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 2,1 proc. i wyniósł 2.244,64 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 0,7 proc. i wyniósł 13.316,48 pkt.

SPÓŁKI

Premier Donald Tusk odwołał z funkcji ministra skarbu państwa Mikołaja Budzanowskiego i powołał na to stanowisko Włodzimierza Karpińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Premier będzie oczekiwał od nowego ministra skarbu szybkich decyzji, w tym personalnych, wobec PGNiG.

PGNiG zapewnia, że prace nad ofertą publiczną jej spółki zależnej Exalo Drilling są zaawansowane - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa spółki Joanna Zakrzewska. Wcześniej wiceprezes spółki wskazywał, że debiut Exalo Drilling na giełdzie w pierwszym półroczu może być nierealny.

PGNiG ocenia, że debiut Exalo Drilling na GPW w I połowie 2013 roku jest nierealny, a termin oferty zależeć będzie także od warunków panujących na rynku - poinformował dziennikarzy Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Prace nad strategią PGE są kontynuowane. Rada nadzorcza potrzebuje jeszcze kilku tygodni na analizę dokumentu - poinformowała PAP osoba zbliżona do PGE.

Pierwszy, wstępny projekt strategii KGHM został przedstawiony radzie nadzorczej spółki, ale ostateczna wersja dokumentu jeszcze do niej nie trafiła - poinformował PAP Herbert Wirth, prezes KGHM. Prezes poinformował, że spółka nie będzie się spieszyła z publikacją dokumentu.

DAMF Invest wezwał do sprzedaży 115.991.000 czyli 11,51 proc. akcji spółki Fon po 0,10 zł za akcję - poinformował pośredniczący w wezwaniu Dom Maklerski Amerbrokers.

Piątkowe Walne Zgromadzenie ING Banku Śląskiego zdecydowało, by z zysku osiągniętego w 2012 roku nie wypłacać dywidendy i przeznaczyć go na zasilenie kapitału rezerwowego i fundusz ryzyka ogólnego.

Akcjonariusze Zakładów Magnezytowych Ropczyce zdecydowali o wypłacie 0,35 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

Instal Kraków chce wypłacić z zysku za 2012 r. 1.457.100 zł dywidendy, czyli 0,20 zł na akcję - wynika z projektu uchwały na WZ spółki.

Polnord zawarł umowę, zgodnie z którą SGB Bank nabędzie wyemitowane przez spółkę 3-letnie obligacje o nominalnej wartości 46 mln zł - poinformował Polnord w komunikacie. Spółka przewiduje, że emisja nastąpi w maju 2013 r.

Banki prognozują, że w 2013 roku ich zysk netto, jak i jakość portfela należności od przedsiębiorstw i od gospodarstw domowych będzie na podobnym poziomie jak w 2012 roku. Wzrost wyniku netto planuje ponad połowa banków - wynika z ankiety Komisji Nadzoru Finansowego.

Decyzja w sprawie projektu inwestycyjnego w Blachowni zapadnie w ciągu najbliższych miesięcy - poinformowała wiceprezes Tauronu Joanna Schmid. Tauron pracuje nad strategią, a kwestia dotycząca Blachowni ma być jednym z jej elementów.

Infovide-Matrix podpisało kontrakt z Ministerstwem Finansów za 10,53 mln zł brutto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Zamówienie dotyczy zakupu wyspecjalizowanych usług oraz produktów informatycznych dla potrzeb związanych z wytworzeniem, rozwojem i utrzymaniem systemów AES i AIS.

Infovide-Matrix spodziewa się w 2013 r. wzrostu przychodów i utrzymania wyniku netto lub lekkiego wzrostu. Liczy na pozyskanie kolejnego kontraktu o skali podobnej jak zlecenie w Enei. W początkowej fazie realizacji projektu w Enei spółka będzie rozpoznawać przychody na poziomie poniesionych kosztów.

Rząd rozmawia ze spółkami węglowymi w sprawie ich ewentualnego udziału w budowie bloków w Opolu, ale żadnych decyzji nie ma - poinformował dziennikarzy wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.

Oferta Asseco Poland o wartości 59,4 mln zł brutto okazała się najtańsza w przetargu na budowę i wdrożenie Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej - poinformował PAP Tomasz Jarecki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Analizy Online chcą wypłacić 0,85 zł dywidendy na akcję za 2012 rok - poinformowała spółka w projektach na walne, które odbędzie się 16 maja.

Sąd Rejonowy w Krakowie zmienił formę upadłości Dreweksu z upadłości z możliwością zawarcia układu na upadłość likwidacyjną - poinformowała spółka w komunikacie.

Zysk McDonald's w I kw. 2013 r. wyniósł 1,26 USD na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Zysk operacyjny na akcję General Electric wyniósł w I kw. 2013 r. 35 centów, po wykluczeniu NBCU - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Industrial Milk Company przewiduje, że przychody i EBITDA firmy wzrosną w tym roku o 70-90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Nadchodzący tydzień powinien dla złotego być zbliżony do poprzedniego, tzn. złoty handlowany będzie w przedziale 4,09-4,12 za euro - oceniają analitycy. Ekonomiści uważają, że w przyszłym tygodniu rynek długu poruszać się będzie w rytm wtorkowej aukcji obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1409, a kurs złotego do euro na 4,1118 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3115 USD i 130,21 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia ceny benzyny bezołowiowej Pb95 w ciągu miesiąca spadła o 4 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Przed długim weekendem majowym prawdopodobne są dalsze obniżki cen paliw na stacjach benzynowych - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

W najbliższym tygodniu detaliczne ceny paliw powinny dalej spadać - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 99,80-99,82 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, chociaż gospodarka USA jest słaba - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 86,79 USD, po wzroście o 69 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają i nadal są poniżej 7.000 USD za tonę - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 6.966,75 USD za tonę, po spadku o 1,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7009,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Do końca roku RPP obniży stopy proc. o 100 pb, w czterech krokach po 25 pb w czerwcu, lipcu, wrześniu oraz październiku - ocenia Royal Bank of Scotland.

Dane GUS o produkcji przemysłowej trudno interpretować jako pogłębienie tendencji spowolnienia gospodarczego, choć z całą pewnością nie widać oznak poprawy - ocenia Paweł Durjasz z Rady Gospodarczej przy premierze.

Dane o aktywności gospodarczej implikują wzrost PKB w pierwszym kwartale 2013 roku w okolicach 1,0 proc. rdr - oceniają ekonomiści z PKO BP. Ich zdaniem w "przewidywalnej" przyszłości RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian. Takiemu scenariuszowi przypisują oni 60 proc. prawdopodobieństwa.

Barclays Capital obniżył swoją średnioroczną prognozę cen ropy naftowej za lata 2013-14, a co za tym idzie prognozę inflacji w ujęciu HICP dla eurostrefy. Inflacja HICP dla eurostrefy w 2013 r. wyniesie 1,5 proc., zaś w 2014 roku 1,4 proc. - prognozuje bank.

Piątek na GPW przyniósł niewielkie zmiany indeksów, negatywnie na tle rynku wyróżniał się Kernel, a kurs PGNIG zaczął spadać po zapowiedziach premiera o możliwych zmianach kadrowych. Zdaniem analityków WIG 20 na kolejnych sesjach spadnie do 2.240 punktów, później możliwe jest jednak odreagowanie.

Powrót Portugalii na rynek obligacji w 2014 r. jest niepewny. Bez pomocy z zewnątrz np. z ESM (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego) kraj nie zdoła zgromadzić buforu umożliwiającego mu zaspokojenie przyszłych potrzeb finansowych - ocenia Credit Suisse.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W czwartek, 18 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 33.796,75 mln zł wobec 33.694,09 mln zł w środę - podał NBP.

W tygodniu zakończonym w środę, 17 kwietnia, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł minus 14 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Premier Donald Tusk zamierza rozmawiać ze współkoalicjantem na temat ujednolicenia nadzoru nad sprawami związanymi z energetyką - poinformował premier podczas piątkowej konferencji prasowej.

Branża lesingowa w I kwartale tego roku sfinansowała ruchomości i nieruchomości za 7,06 mld zł, co oznacza wzrost o 0,1 proc. rdr - podał Związek Polskiego Leasingu w komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

42 proc. badanych uważa, że PO ma za dużo władzy, 36 proc. sądzi, że ma jej tyle, ile powinna, a 4 proc., że zbyt mało - wynika z sondażu TNS Polska. Władzę premiera Donalda Tuska jako nadmierną uznało 43 proc. badanych, jako właściwą 39 proc., a jako za małą 4 proc. badanych.

W kwietniu pozytywne i negatywne oceny rządu Tuska pozostały bez zmian w porównaniu z badaniem z marca - wynika z sondażu CBOS. Nadal poparcie dla rządu wyraża 25 proc. badanych, zaś przeciwnych rządowi jest 43 proc. Polaków.

Sąd uniewinnił wicepremiera PRL Stanisława Kociołka od zarzutu ws. masakry robotników w grudniu 1970 r. Na dwa lata w zawieszeniu skazano dwóch byłych wojskowych. Decyzja o użyciu broni była bezprawna i przestępcza - uznał sąd. Oskarżenie zapowiada apelację.

Sejm znowelizował w piątek ustawy: Prawo bankowe, o Banku Gospodarstwa Krajowego oraz o funduszach inwestycyjnych. Nowela ma dostosowywać przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. pozbawienia ksiąg bankowych statusu dokumentu urzędowego.

Posłowie na piątkowym posiedzeniu Sejmu zdecydowali, że cztery projekty ustaw dotyczących ogrodów działkowych trafią do komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Autorami projektów są: PO, SP, SLD i działkowcy.

Większością głosów PO, PiS i SP Sejm uchwalił w piątek ustawę łagodzącą wymogi dostępu do 50 zawodów, czyli I transzę deregulacji. Przepadły wnioski PiS o odrzucenie ustawy w całości i zgłaszane do ustawy przez opozycję wnioski mniejszości.

Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt nowelizacji ustawy o urzędzie Ministra Obrony Narodowej, która ma zreformować system dowodzenia i kierowania wojskiem. Wnioski opozycji o odrzucenie projektu nie zyskały wystarczającego poparcia.

Konserwatyści i liberałowie w PO nie doszli do porozumienia ws. związków pozamałżeńskich, dlatego przygotowano dwa projekty ustaw: o umowie partnerskiej (projekt liberałów) oraz o wspólnym pożyciu (projekt konserwatystów). Według informacji PAP spór ma rozstrzygnąć w maju premier Donald Tusk.

Sejm uchwalił w piątek ustawę o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ustala ona m.in., jakie konkretnie środki, takie jak np. pałki i kajdanki, przysługują każdej z ponad 20 formacji i podmiotów oraz kiedy i na jakich zasadach mogą być użyte.

Sejm przyjął wszystkie 44 poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o SKOK-ach. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo wkładów zdeponowanych w kasach poprzez objęcie ich gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Sejm opowiedział się w piątek przeciw projektowi Solidarnej Polski, który zaostrzał kary dla pijanych kierowców - łącznie z możliwością konfiskaty im pojazdów.

Wicepremier Janusz Piechociński powołał w piątek Krajową Radę Przedsiębiorczości, która ma wspierać resort w tworzeniu jak najlepszych warunków dla biznesu w Polsce. Minister gospodarki zapowiedział też utworzenie Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej.

Śląski komendant wojewódzki policji nadinsp. Dariusz Działo został nowym komendantem stołecznym policji - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz udadzą się w niedzielę na Cypr, gdzie wezmą udział w spotkaniu szefów parlamentów państw Unii Europejskiej.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Władze USA zidentyfikowały w piątek dwóch mężczyzn podejrzanych o poniedziałkowe zamachy w Bostonie. To 19-letni Dżochar Carnajew i jego brat 26-letni Tamerlan Carnajew - podał Reuters, powołując się na przedstawiciela biura bezpieczeństwa narodowego. Według NBC News bracia, którzy również w piątek rano czasu polskiego zastrzelili policjanta na terenie słynnego Instytutu Technologicznego Massachusetts (MIT), pochodzą z Czeczenii.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła w piątek o jeden stopień ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii z powodu pogorszenia sytuacji gospodarczej i perspektywy fiskalnej tego kraju. Nota W. Brytanii spadła tym samym z poziomu AAA do AA+.

Parlament Włoch nie zdołał wybrać także w czwartym głosowaniu nowego prezydenta kraju. Kandydat centrolewicy, były premier Romano Prodi nie uzyskał w piątek wymaganej zwykłej większości głosów.

Serbia i Kosowo osiągnęły porozumienie, którego celem jest ustanowienie stosunków między obu krajami - podała w piątek kosowska minister ds. integracji europejskiej Vlora Citaku. Porozumienie zawarto podczas rozmów w Brukseli.

Pierwsza tura rozmów Unii Europejskiej z Japonią w sprawie umowy o wolnym handlu zakończyła się w tym tygodniu sukcesem - podała w piątek Komisja Europejska. Porozumienie ma ożywić gospodarki krajów UE i Japonii oraz przynieść im nowe miejsca pracy.

Budowa gazociągów, które mają dostarczyć do Europy azerski gaz ze złóż Szah Deniz, będzie jednym z głównych tematów podczas przyszłotygodniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Luksemburgu.

W siedzibie prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w Berlinie wykryto w piątek podejrzany list, zawierający materiał wybuchowy. Rzecznik urzędu prezydenta poinformował, że przesyłkę pod kontrolą zdetonowano na terenie parku otaczającego siedzibę prezydenta.

Policja zatrzymała w nocy z czwartku na piątek byłego prezydenta Pakistanu Perveza Musharrafa w jego rezydencji na obrzeżach Islamabadu i przewiozła go do sądu. Rano polityk znalazł się w areszcie domowym, po czym przetransportowano go do aresztu policyjnego. Musharraf został wcześniej oskarżony o zdradę stanu.

We Francji wszczęto w piątek kolejne śledztwo w związku z podejrzeniami o nielegalne finansowanie kampanii wyborczej byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Według badanych właśnie zarzutów środki na kampanię w 2007 r. miał wyłożyć libijski dyktator Muammar Kaddafi.

Potwierdzony aktualny bilans ofiar wybuchu, do którego doszło w środę w zakładach nawozów sztucznych w West w Teksasie, to 12 zabitych i około 200 rannych - poinformował w piątek rzecznik stanowego departamentu bezpieczeństwa publicznego Jason Reyes.

amp/ osz/