Skrót wiadomości - piątek, 10 maja

11-05-2013 06:00
11.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Stopa bezrobocia w czerwcu może spaść do 13,5 proc., w maju dynamika spadku może wynieść 0,3-0,4 pkt. proc. wobec prognozowanych 14,0 proc. w kwietniu - powiedział w telewizji TVN CNBC w piątek Jacek Męcina, wiceminister pracy.

W kwietniu Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy, spadł do 139,7 pkt. wobec 152,3 pkt. miesiąc wcześniej - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Instytut Gospodarki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

EBOR obniżył prognozę wzrostu polskiego PKB w 2013 r. do 1,2 proc. z 1,5 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z majowego raportu banku. Bank obniżył prognozy dla sześciu z pozostałych siedmiu gospodarek regionu. EBOR spodziewa się, że dynamika polskiego PKB w 2014 r. przyspieszy do 2,0 proc.

W czwartek, 9 maja banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.277,55 mln zł wobec 32.379,56 mln zł w środę - podał NBP.

Skup zbóż w trzech kwartałach sezonu 12/13 jest wyższy o 10 proc. rdr - podała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

Saldo handlu zagranicznego zbożami w okresie lipiec-luty sezonu 12/13 było dodatnie i wyniosło 885 mln euro - napisała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

Eksport Niemiec wzrósł w marcu 2013 r. o 0,5 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 1,2 proc., po korekcie - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.

Produkcja przemysłowa we Włoszech w marcu 2013 r. spadła mdm o 0,8 proc., po spadku poprzednio o 0,9 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Istat.

Inflacja w Czechach w kwietniu 2013 r. wyniosła rdr 1,7 proc., podobnie jak w marcu - podał w komunikacie urząd statystyczny.

Indeks globalnych cen surowców mierzonych w USD w kwietniu 2013 r. wyniósł 178,7 pkt., wobec 183,6 pkt. w marcu po rewizji w górę o 0,2 pkt. i wobec 197,6 pkt. w kwietniu 2012 r. - wynika ze wstępnych obliczeń MFW. Indeks mdm spadł o 2,69 proc., a rdr spadł o 9,60 proc.

BUDŻET, DŁUG

O ewentualnej nowelizacji budżetu rząd będzie decydował mając obraz sytuacji po pierwszej połowie roku - poinformował w piątek wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski.

Wkrótce resort skarbu zamknie analizy dotyczące dywidend spółek skarbu państwa, o ich wynikach poinformuje prawdopodobnie w przyszłym tygodniu - poinformował dziennikarzy Włodzimierz Karpiński, minister skarbu. MSP chce zachować równowagę między potrzebami inwestycyjnymi spółek a oczekiwaniami akcjonariuszy co do dywidendy.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 8.278,59 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,64 proc. i wyniósł 3.953,83 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,49 proc., do 6.624,98 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,11 proc. i wyniósł 18.503,07 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,46 proc. i wyniósł 2.338,16 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,9 proc. i wyniósł 14.607,54 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto PZU w I kwartale 2013 roku może być większy niż konsensus PAP zakładający uzyskanie 756,6 mln zł zysku - poinformował rozmówca PAP.

Zysk netto grupy Eurocash, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w pierwszym kwartale 2013 roku wyniósł 11,3 mln zł wobec 10,3 mln zł przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Rynek oczekiwał 15 mln zł zysku.

Eurocash zakłada dalszą konsolidację rynku. Nie widzi problemów z finansowaniem ewentualnych akwizycji. Jeśli jednak w tym roku do przejęć nie dojdzie, to wskaźnik dług netto/EBITDA może spaść na koniec roku do poniżej 1x - poinformował w rozmowie z PAP Jacek Owczarek, wiceprezes Eurocash ds. finansowych. Grupa podtrzymuje, że w ciągu dwóch lat jej przychody powinny przekroczyć 20 mld zł.

Eurocash nie jest zadowolony z wyników osiągniętych w pierwszym kwartale, ale zaznacza, że EBITDA I kwartału odpowiada zazwyczaj za nie więcej niż 15 proc. całorocznego wyniku. Spółka chce w tym roku zakończyć proces integracji z Tradisem i zwiększać udziały rynkowe - poinformował w rozmowie z PAP Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash ds. finansowych.

Zysk netto grupy LPP, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w I kwartale 2013 roku wyniósł 19,17 mln zł wobec 33,6 mln zł zysku przed rokiem - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wynik okazał się być powyżej konsensusu zakładającego zysk na poziomie 14 mln zł.

LPP chce wejść na nowe rynki. W przyszłym roku spółka wystartuje ze sprzedażą w krajach Bliskiego Wschodu, analizuje też możliwość budowy sieci sprzedaży w Chinach - poinformował podczas konferencji prasowej wiceprezes firmy Dariusz Pachla.

Zysk netto grupy Getin Noble Banku w pierwszym kwartale 2013 roku spadł do 60,4 mln zł z 156,5 mln zł rok wcześniej - podał bank w komunikacie. Zysk okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 61,3 mln zł.

Getin Noble Bank liczy na wzrost marży odsetkowej netto w kolejnych kwartałach - poinformował Radosław Stefurak, członek zarządu banku.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2013 roku spadł do 665,5 mln zł z 710,6 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku okazał zbliżony do oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 646,2 mln zł.

Pozyskiwanie nowych klientów jest dla Banku Pekao SA jednym z priorytetów i od kwietnia 2013 roku bank pozyskuje dziennie średnio ponad 1500 klientów detalicznych, o 50 proc. więcej niż w grudniu 2012 roku - poinformował prezes banku Luigi Lovaglio.

Bank Pekao SA liczy, że sprzedaż kredytów detalicznych w 2013 wyniesie około 10 mld zł - poinformował prezes banku Luigi Lovaglio.

Pekao podtrzymuje, że spadek jego wyników w 2013 roku będzie mniejszy niż w sektorze i będzie jednocyfrowy - poinformował prezes banku Luigi Lovaglio.

JSW nie zakłada strat w kolejnych kwartałach tego roku - powiedział dziennikarzom Jarosław Zagórowski, prezes JSW. Dodał, że spółka spodziewa się stabilizacji cen węgla koksowego.

JSW jest zainteresowane okazyjnymi przejęciami aktywów wydobywczych, przygląda się m.in. niektórym aktywom Katowickiego Holdingu Węglowego i Kompanii Węglowej. Spółka nie zakłada przejęcia całego KHW czy KW - poinformował dziennikarzy Jarosław Zagórowski, prezes spółki.

JSW wynegocjowała niewielkie podwyżki cen koksu i węgla koksowego na II kwartał, ale ma obawy czy uda się to osiągnąć w kolejnych okresach. Spółka spodziewa się, że w kolejnych latach ceny węgla energetycznego będą niskie - poinformował na konferencji prezes spółki Jarosław Zagórowski.

JSW uważa sprzedaż węgla na poziomie 14 mln ton za realną do osiągnięcia w tym roku - poinformował na konferencji Grzegorz Czornik, członek zarządu spółki.

Na przełomie czerwca i lipca zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zamierza wypłacić załodze bonus, który zastąpi wypłacane w poprzednich latach nagrody z zysku. Wielkość tego świadczenia ma być mniejsza niż przed rokiem - wynika z informacji zarządu JSW.

Zbigniew Jakubas ogłosił wezwanie do sprzedaży 301.879 akcji ZA Polna stanowiących 21,32 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Cena oferowana za jedną akcję to 12,33 zł - poinformował pośredniczący w wezwaniu DI BRE Banku.

Zarząd Amiki, po zapoznaniu się z opinią rady nadzorczej spółki, podwyższył proponowaną kwotę dywidendy za 2012 rok do 35 mln zł z 25 mln zł wcześniej. Proponowana dywidenda na akcję wzrosła tym samym do 4,58 zł z 3,27 zł - podała spółka w komunikacie.

Petrolinvest, który poprzez trzy swoje spółki ma łącznie 13 koncesji na poszukiwanie gazu z łupków na terenie Polski, nie ma planów wycofania się z tego biznesu i przekonuje, że na efekty prac trzeba będzie poczekać jeszcze kilka lat.

Synthos i Alwernia, spółka zależna Ciechu, są wśród siedmiu firm, które zostały dopuszczone do dalszego etapu prywatyzacji Zakładów Chemicznych Rudniki tj. przeprowadzenia ograniczonego badania spółki i złożenia ofert wiążących - poinformowało MSP w komunikacie.

PKM Duda planuje restrukturyzację zadłużenia, które obecnie nie pozwala spółce na rozwój - poinformował prezes spółki Dariusz Formela. Dodał, że decyzja w sprawie wyboru metody zostanie podjęta w II kwartale.

PKM Duda na podstawie założeń budżetowych na 2013 r. nie spodziewa się, żeby spółka zanotowała stratę, w jednym z kwartałów - poinformował prezes spółki Dariusz Formela. Dodał, że spółka nie planuje obecnie akwizycji.

Ciech zamierza zwiększyć produkcję w zakładzie Janikosoda i planuje zainwestować tam do początku 2015 roku kilkadziesiąt milionów złotych - napisała w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister skarbu Urszula Pasławska.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Copernicus Securities zdecydowało, że z zysku osiągniętego w 2012 roku dywidenda na akcję wyniesie 1,5 zł - poinformowała spółka w komunikacie.

City Interactive chce sprzedać w 2013 r. 1,5 mln sztuk swojej najnowszej gry Sniper Ghost Warrior 2 - poinformował prezes spółki Marek Tymiński. Obecnie dystrybutorom sprzedano 1,1 mln egzemplarzy, z których prawie 500 tys. trafiło do klientów.

Kurs PDA Feerum, producenta kompleksowych elewatorów zbożowych, w debiucie na GPW wzrósł o 2,3 proc. do 8,7 zł.

Feerum w 2013 roku spodziewa się rekordowych wyników. Wskazuje na to wysoki poziom portfela zamówień i utrzymanie podobnych rdr marż - powiedział PAP Daniel Janusz, prezes Feerum. Dodał, że w tym roku spółka zrealizuje inwestycje za ok. 20 mln zł.

Firmy zainteresowane wspólną z Kompanią Węglową (KW) budową elektrowni opalanej węglem złożą swoje oferty do 28 czerwca; później nastąpi wybór oferenta do dalszych rozmów, które powinny zakończyć się do końca roku - wynika z informacji przedstawicieli Kompanii.

Magellan spodziewa się około 20-proc. wzrostu wartości portfela aktywów finansowych w 2013 roku. Spółka oczekuje dalszego wzrostu marży netto w kolejnych kwartałach, co ma wynikać ze stopniowego obniżania się kosztów finansowania działalności - poinformował w wywiadzie dla PAP prezes Krzysztof Kawalec.

Polimex Mostostal miał w I kwartale 2013 roku 23,5 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP na poziomie 40,7 mln zł straty.

Aktualny portfel zamówień grupy kapitałowej Polimex Mostostal, niezawierający sprzedaży przypadającej na konsorcjantów, wynosi 7,4 mld zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym.

JSW podpisała z U.S. Steel Košice umowę na dostawy węgla koksowego oraz węgla PCI., której szacunkowa wartość netto do końca okresu jej obowiązywania, czyli do końca marca 2016 roku wynosi około 965 mln zł - podała JSW w komunikacie.

Zarząd Seleny FM rekomenduje przeznaczenie 8,68 mln zł na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy, czyli 0,38 zł na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

ZWZ AC uchwaliło wypłatę 2,1 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok - podała spółka w komunikacie.

ZWZ Decory uchwaliło wypłatę 0,42 zł dywidendy na akcję - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Pod wpływem umacniającego się dolara złoty w piątek tracił. Polska waluta może się nadal osłabiać, w kierunku 4,17 za euro oraz powyżej 3,20 za dolara. Przedział wahań 4,10-4,20/EUR jest jednak wciąż aktualny, a na horyzoncie nie widać czynników, które mogłyby zachwiać kursem na dłużej. Obligacje w piątek także słabsze.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1861, a kurs złotego do euro na 4,1417 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2988 USD i 131,94 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Po raz pierwszy od ponad 4 lat kurs dolara wobec japońskiego jena przekroczył w piątek rano na giełdzie w Tokio poziom 100 jenów. Inwestorzy wyprzedawali japońską walutę w reakcji na ogłoszone przez rząd Japonii radykalne ułatwienia kredytowe.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu rosnących zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 95,92 USD, po spadku o 47 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 104,39-104,41 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7376,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

W RPP narasta przekonanie, że inflacja może przez dłuższy czas utrzymywać się poniżej celu. Przed wakacjami stopy NBP mogą zostać obniżone jeszcze o ok. 50 pb, a docelowo główna stopa NBP może spaść nawet w okolice 2,0 proc. - ocenia w rozmowie z PAP Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Piątkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem spadków. Indeksowi WIG 20 szczególnie ciążą papiery Eurocashu, którego kurs spada ponad 5 proc. Zdaniem analityków w średnim terminie wciąż przeważa trend spadkowy.

Ryzyka związane z tureckim sektorem bankowym stawiają pod znakiem zapytania trwałość rajdu tureckich akcji - oceniają ekonomiści grupy analitycznej Capital Economics. Spodziewają się oni osłabienia walut regionu do końca roku.

Rada Polityki Pieniężnej, która w środę obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych, po raz kolejny udowodniła, że próby przewidzenia jej decyzji są bezcelowe - uważa Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec Holding. Jego zdaniem, Rada będzie zaskakiwać rynek również w przyszłości.

Rząd nie wypełni tegorocznych celów fiskalnych zakładających obniżenie deficytu sektora finansów publicznych do 3,5 proc. PKB. Spowolnienie gospodarcze spowoduje, że deficyt ukształtuje się na poziomie zbliżonym do 4 proc. wobec 3,9 proc. w 2012 roku - oceniają analitycy banku Pekao.

Wskaźnik inflacji CPI w kwietniu obniży się do poziomu 0,7 proc. rdr, zaś roczne minimum inflacja osiągnie w czerwcu, gdy spadnie do ok. 0,5 proc. rdr - oceniają ekonomiści z banku Pekao SA. Z bazowego scenariusza analityków Pekao SA wynika, że po obniżce stóp proc. w czerwcu, w II połowie roku RPP nie będzie zmieniała poziomu stóp.

PKB eurolandu wzrósł w I kw. 2013 r. o 0,1 proc. kdk wobec spadku o 0,6 proc. kdk w IV kw. 2012 r. Oznacza to, że strefa euro wyjdzie z technicznej recesji (dwóch kwartałów ujemnego odczytu pod rząd) - ocenia bank Credit Suisse.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Zasoby geologiczne metanu w Polsce wynoszą około 250 mld m sześc. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach przekonują, że przy odpowiednich nakładach metan może stać się dla polskiej energetyki tak samo ważny jak atom czy gaz z łupków.

W marcu tego roku po raz pierwszy od wielu miesięcy zmniejszył się stan zwałów niesprzedanego węgla. To efekt spadku wydobycia oraz znaczącego zwiększenia eksportu w pierwszym kwartale br., przy spadku sprzedaży krajowej o blisko 3 proc. Spadły też ceny węgla.

W tygodniu zakończonym w środę, 8 maja, bilans napływu i odpływu na polską giełdę środków z funduszy inwestujących w rynki wschodzące wyniósł minus 20 mln USD - podał w raporcie Royal Bank of Scotland, powołując się na dane EPFR.

Średnia marża detaliczna w cenie benzyny bezołowiowej Pb95 na dzień 9 maja wyniosła 15 gr, co stanowi 3 proc. ceny - wynika z analiz BM Reflex. Średnia marża detaliczna w cenie ON wyniosła 13 gr, co stanowi 2 proc. ceny.

Sejm uchylił w piątek ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT. Oznacza to, że Skarb Państwa nie będzie już musiał zachować co najmniej 51 proc. akcji polskiego przewoźnika, tym samym otwarta została droga do prywatyzacji spółki.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Sejm uchwalił w piątek obywatelską ustawę o okręgach sądowych, która określa strukturę sądów powszechnych w kraju i m.in. ma przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku tego roku.

Reorganizacja sądów przeprowadzona przez Jarosława Gowina to początek szeroko rozumianej reformy, która ma usprawnić wymiar sprawiedliwości - ocenia minister sprawiedliwości Marek Biernacki. Dodał, że nadal będzie przekonywał posłów do tych zmian.

Sejm uchylił w piątek ustawę o przekształceniu własnościowym PLL LOT. Oznacza to, że Skarb Państwa nie będzie już musiał zachować co najmniej 51 proc. akcji polskiego przewoźnika, tym samym otwarta została droga do prywatyzacji spółki.

Artur Dunin (PO) poinformował PAP, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, czyli 14 maja przekaże projekt ustawy o umowie partnerskiej szefowi klubu Platformy Rafałowi Grupińskiemu. Konserwatywne skrzydło PO zapowiada, że nie poprze projektu niezgodnego z konstytucją.

Stosunki dwustronne oraz bieżąca sytuacja w Unii Europejskiej - to główne tematy piątkowej rozmowy premiera Donalda Tuska z kandydatem SPD na kanclerza Niemiec Peerem Steinbrueckiem.

W poniedziałek w Warszawie odbędą się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów: Donalda Tuska oraz Petra Neczasa. Głównymi tematami rozmów będą kwestie europejskie, bezpieczeństwo żywności, współpraca gospodarcza i polityka energetyczna.

Rząd nie poprze projektu ustawy o finansowym wsparciu młodych rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, autorstwa SP - poinformował w piątek wiceminister budownictwa Piotr Styczeń. Sejmowe komisje zarekomendowały odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu.

Krajowa Izba Gospodarcza chce, by polski rząd powstrzymał próby zaostrzenia polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Niebawem przedstawi swoje stanowisko w postaci memorandum i szczegółowego opracowania.

Do końca roku ma powstać program działań antyterrorystycznych oraz spójny system antykorupcyjny - zapowiedział w piątek minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Ok. 16 mln zł będzie kosztować utworzenie w Hucie Stalowa Wola wydziału produkcji luf długich - powyżej 4,5 metra i kalibru 155 mm. Wydział ma powstać do końca przyszłego roku.

Na dwa miesiące sąd aresztował mężczyznę, który na Wawelu groził turystom i wjechał na dziedziniec zamku samochodem - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka krakowskiej prokuratury Bogusława Marcinkowska.

Kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie limitu 24 punktów karnych, nie może bronić się tym, że punkty dostał niesłusznie, a fotoradary działały nieprawidłowo - wynika z piątkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Gaz łupkowy mógłby pomóc krajom UE w rozmowach z rosyjskim Gazpromem na temat uzyskania niższych cen na kupowany od niego gaz - powiedział w piątek w Wilnie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Ocenił, że ceny rosyjskiego gazu dla Litwy są zbyt wysokie.

Litwa jest za mała, by sama mogła unieść projekt budowy elektrowni atomowej - przyznał w piątek goszczący w Wilnie komisarz UE ds. energetyki Guenther Oettinger. Zaapelował do Litwy o tworzenie wspólnego rynku energii elektrycznej z Łotwą, Estonią i Polską.

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił w piątek, że nowe inwestycje w przemyśle samochodowym w tym kraju wyniosą miliard euro.

Po czwartkowych demonstracjach w 30 hiszpańskich miastach i jednodniowym strajku 70 proc. nauczycieli konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya postanowił opóźnić przesłanie do parlamentu projektu ustawy nazwanej przez przeciwników "antyreformą edukacyjną".

Stosując broń chemiczną władze Syrii "już dawno przekroczyły czerwoną linię" wyznaczoną przez Stany Zjednoczone - powiedział premier Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC News.

Północnokoreański Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei przy tamtejszej partii rządzącej potępił w piątek niedawne spotkanie prezydentów USA i Korei Południowej, Baracka Obamy i Park Geun Hie, uznając je za element przygotowań do wojny.

W 66-letniej historii Pakistanu, znaczonej wojskowymi zamachami stanu i rządami generałów, nigdy jeszcze nie zdarzyło się, by wybrany demokratycznie cywilny rząd przekazał władzę następnemu, wyłonionemu w taki sam sposób. Po raz pierwszy dojdzie do tego w sobotę w wyniku przeprowadzanych tego dnia wyborów parlamentarnych.

Sytuacja w Syrii jest w piątek głównym tematem rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. Putin podejmuje gościa w swojej letniej rezydencji w Soczi, nad Morzem Czarnym.

Służby specjalne Wielkiej Brytanii i Rosji będą współpracować przy zapewnianiu bezpieczeństwa Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku - ogłosił w piątek szef brytyjskiego rządu David Cameron po rozmowach z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

17 dni po zawaleniu się budynku mieszczącego fabryki odzieżowe pod stolicą Bangladeszu, Dhaką, z ruin wydobyto żywą osobę - podały w piątek służby ratunkowe, potwierdzając doniesienia miejscowej telewizji.

Patriarcha Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadros II (Teodor II) podczas spotkania z papieżem Franciszkiem w piątek zaprosił go do Egiptu. Audiencja odbyła się w 40. rocznicę pierwszej wizyty poprzedniego zwierzchnika Koptów Szenudy III w Watykanie.

Brytyjskie MSZ poinformowało w piątek o tymczasowej ewakuacji ze względów bezpieczeństwa "niewielkiej części" personelu ambasady Wielkiej Brytanii w Trypolisie. Zbrojne milicje od końca kwietnia oblegają budynki rządowe w stolicy Libii.

Być może w sobotę dwaj amerykańscy astronauci wyjdą na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by sprawdzić skalę wykrytego przez załogę niepokojącego uszkodzenia - poinformowała w piątek rosyjska agencja Interfax.(PAP)

pif/ asa/ osz/