Skrót wiadomości - czwartek, 2 maja, 17.00

02-05-2013 17:00
02.05. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu 2013 roku obniżył się do 46,9 pkt z 48,0 pkt. w marcu - podał HSBC w komunikacie. Spadkowy trend wskaźnika PMI jest wynikiem negatywnych odczytów subindeksów: produkcji, nowych zamówień, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych.

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w kwietniu kolejny raz wzrósł - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. BIEC zaznacza, że WRP od trzech miesięcy rośnie coraz wolniej, co może zapowiadać pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych w najbliższych miesiącach.

W Polsce w kwietniu upadło 88 firm zatrudniających łącznie ok. 4,2 tys. osób - podała spółka Euler Hermes Collections z Grupy Allianz, powołując się na dane Monitora Sądowego i Gospodarczego. Od początku roku ogłoszono upadłość 328 przedsiębiorstw, o 9 proc. więcej rdr.

W serwisie pracuj.pl w kwietniu pracodawcy opublikowali 29.679 ofert pracy, o 12,0 proc. więcej rdr i o 2,0 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu - poinformował PAP serwis pracuj.pl.

Rada Europejskiego Banku Centralnego (EBC) obniżyła stopy procentowe. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego została obniżona o 25 pkt. bazowych do 0,5 proc. - podał bank w komunikacie.

Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszych działań, mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, jeśli będą one konieczne. Poprawa w gospodarce strefy euro powinna być odczuwalna w drugiej połowie roku, możliwe jest jednak, że kondycja europejskiej gospodarki okaże się słabsza od obecnych oczekiwań - ocenił w czwartek prezes EBC Mario Draghi.

Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszych działań, mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, jeśli będą one konieczne. Poprawa w gospodarce strefy euro powinna być odczuwalna w drugiej połowie roku, możliwe jest jednak, że kondycja europejskiej gospodarki okaże się słabsza od obecnych oczekiwań - ocenił w czwartek prezes EBC Mario Draghi.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 2013 roku 46,7 pkt. wobec 46,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 2013 roku 48,1 pkt. wobec 49,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 2013 roku 44,4 pkt. wobec 44,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zaapelował w czwartek o utrzymanie tempa tworzenia unii bankowej. Nie możemy pozwolić sobie na połowiczny system - powiedział na konferencji w portugalskim Cascais. O opóźnianie tej unii oskarżane są Niemcy.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych spadł w marcu do 38,8 mld USD, z 43,6 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 18 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 324 tys. - poinformował w czwartek Departament Pracy USA.

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 0,7 proc. w I kwartale 2013 r. - podał Departament Pracy w pierwszym wyliczeniu.

W kwietniu 2013 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 6,0 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2012, po wzroście w marcu 2013 r. o 30,0 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Bank centralny Czech pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian, blisko zera - podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w kwietniu 2013 roku 50,4 pkt. wobec 51,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

BUDŻET, DŁUG

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w czwartek 80,95 punktów bazowych, wobec 82,32 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,8 proc. i wyniósł 13.694,04 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 2.174,12 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd GPW zdecydował o zawieszeniu obrotu akcjami Alterco do 31 maja 2013 roku - podała giełda w komunikacie. Zawieszenie notowań Alterco wynika z żądania zgłoszonego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Przychody Grupy LPP ze sprzedaży w kwietniu 2013 roku wyniosły około 329 mln zł, czyli były o około 34 proc. wyższe niż rok wcześniej - poinformowała spółka w komunikacie.

Koncern General Motors Co. zanotował w I kw. 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 67 centów - podała spółka w czwartek w raporcie kwartalnym.

WALUTY

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1492, a kurs złotego do euro na 4,1485 - poinformował NBP.

Złoty po czwartkowej decyzji EBC nieznacznie się umocnił, a w przyszłym tygodniu dla jego kursu kluczowa będzie decyzja rodzimych władz monetarnych - oceniają dilerzy. Ich zdaniem rynek długu, dla którego w przyszłym tygodniu kluczowa będzie decyzja RPP i przetarg MF, może się lekko osłabić.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3191 USD i 129,04 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VI 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 99,59-99,61 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, bo w USA jej zapasy są najwyższe od 82 lat - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 90,93 USD, po spadku o 10 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po spotkaniu Fed i przed posiedzeniem EBC - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 6.890,00 USD za tonę, po wzroście o 1,4 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Po odczycie polskiego PMI za kwiecień "znacznie wzrosły" szanse na obniżkę stóp procentowych na majowym posiedzeniu - ocenia Royal Bank of Scotland, zaznaczając, że w scenariuszu bazowym nadal przewiduje powrót do cyklu obniżek w czerwcu.

Wzrost PKB w 2013 r. wyniesie 1,3 proc., w 2014 r. 2,0 proc., a w 2015 r. 3,0 proc. - prognozuje Danske Bank. Poprzednio bank spodziewał się, że wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 2,4 proc. rdr, a w 2014 r. przyspieszy do 2,9 proc.

Obniżka benchmarkowej stopy procentowej kredytu refinansowego Europejskiego Banku Centralnego o 25 pb. do 0,50 proc. będzie miała ograniczony efekt, ponieważ mechanizm transmisji między EBC a rynkiem nie działa od pewnego czasu - ocenia ośrodek badawczy OpenEurope.

"Dzisiejsze znacząco gorsze od oczekiwań dane o aktywności polskiego sektora przemysłowego wspierają kontynuację cyklu obniżek stóp procentowych. Naszym zdaniem już w przyszłym tygodniu RPP zdecyduje się na obniżkę kosztu pieniądza o 25 pb i z pewnością nie będzie to ostatnia obniżka" - uważa Rafał Sadoch, ekonomista z INVEST-BANKU.

Po odczycie PMI za kwiecień, Capital Economics spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe o 25 pb na majowym posiedzeniu - wynika z czwartkowego raportu CE. Poprzednio firma analityczna spodziewała się, że obniżka o 25 pb nastąpi najprawdopodobniej w lipcu.

W czwartek na GPW przy niewielkich obrotach indeksy notują spadki, choć przez większą część dnia utrzymywały się na plusie. Przyszły tydzień może przynieść kontynuację trwających od kilku sesji wzrostów, które mogą doprowadzić WIG 20 do poziomu 2.400 pkt., a nawet 2.450 pkt. - uważają analitycy.

Dalszy ruch cen paliw na stacjach wydaje się być jednoznacznie spadkowy - oceniają analitycy portalu e-petrol.pl w cotygodniowym raporcie.

Po długim weekendzie na części stacji możliwe są podwyżki cen, ale nie powinny one być gwałtowne - wynika z cotygodniowego raportu BM Reflex.

Kokusai przeważa polskie obligacje w portfelu względem benchmarku Citigroup WGBI - poinformował PAP Toshiro Iyoda, analityk Kokusai Asset Management, japońskiego funduszu inwestycyjnego. W ocenie funduszu rynek może wyceniać za dużo obniżek stóp procentowych NBP.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

We wtorek, 30 kwietnia banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.411,36 mln zł wobec 12.315,07 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Od 1 lipca 2013 r. wprowadzony zostanie nowy regulamin dla kwotowania stawek WIBID oraz WIBOR - poinformowało w komunikacie Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zażąda od Polski zwrotu 79,9 mln euro z funduszy na rozwój obszarów wiejskich. To konsekwencja niewystarczających kontroli wniosków o unijne wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

WYDARZENIA Z KRAJU------------------

Wciągnięcie flagi państwowej na maszt na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego było punktem kulminacyjnym czwartkowych obchodów Dnia Flagi RP. Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że flaga biało-czerwona łączy Polaków ponad granicami.

Prezydent Bronisław Komorowski w Dniu Polonii i Polaków za granicą spotkał się z Polonią Świata. Dziękował działaczom za ich zaangażowanie w działalność służącą - jak mówił - temu, by "polskość trwała, a Polacy mieli silne poczucie związku z ojczyzną".

Senat dalej jako opiekun Polonii i Polaków za granicą będzie się o nich troszczył - zapewnia w rozmowie z PAP marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Przyznaje, że decyzja o przekazaniu z izby wyższej do MSZ środków na finansowanie Polonii była jego przegraną.

Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała w czwartek do sądu akt oskarżenia wobec podlaskiego posła PiS Dariusza Piontkowskiego, któremu zarzuciła przywłaszczenie w 2008 r. funkcji publicznej.

Obradujący w czwartek na Jasnej Górze biskupi deklarują, że środki uzyskane przez Kościół z odpisu podatkowego, jaki ma zastąpić Fundusz Kościelny, będą przejrzyście dzielone na różne rodzaje aktywności. Wskazują, że to bardzo mała część finansów Kościoła.

Biało-czerwoną flagę może dostać w czwartek każdy, kto przyjdzie na plac Szczepański w Krakowie. Mimo ulewnego deszczu przed południem chętnych nie brakowało. "Flaga nie tylko jest potrzebna na murze kamienicy, tę flagę nosimy w środku" - mówił wojewoda małopolski Jerzy Miller.

26 osób oskarżyła prokuratura w aferze łapówkarskiej przy zdawaniu egzaminów teoretycznych na licencję pilota w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego z lat 2008-2009. Oskarżonym - wśród których są i dający łapówki, i urzędnicy je przyjmujący - grozi do 10 lat więzienia.

Prawosławni obchodzą 2 maja uroczystość Wielkiego Czwartku. W tym roku Wielkanoc wypada w Cerkwi i w innych obrządkach wschodnich 5 maja, czyli pięć tygodni po świętach u katolików. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim.

W Dniu Flagi prezydent Bronisław Komorowski z małżonką otworzył przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie plenerową wystawę "Biało-czerwona na morzach i oceanach". Jest ona poświęcona dokonaniom polskich żeglarzy pływających pod biało-czerwoną banderą.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY----------------------

Nowy premier Włoch Enrico Letta zapewnił w Brukseli o zaangażowaniu na rzecz utrzymania zobowiązań poprzedniego rządu ws. naprawy finansów, ale zapowiedział, że przedstawi swoje pomysły na ich wdrożenie. Podkreślał naglące problemy społeczne i kwestię wzrostu.

Do portfeli Europejczyków od czwartku trafiają nowe banknoty o nominale 5 euro, które w przyszłości całkowicie zastąpią te używane obecnie. Nowy banknot od starszej wersji różni się m.in. znakiem wodnym i hologramem, dzięki czemu trudniej go podrobić.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w czwartek, że gdyby osiągnął porozumienie pokojowe z Palestyńczykami, to chciałby w jego sprawie przeprowadzić w kraju referendum.

Brytyjskie terytoria zamorskie, uchodzące za raje podatkowe, będą wymieniać informacje bankowe z W. Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami i Hiszpanią. Ma to ułatwić walkę z unikaniem zobowiązań podatkowych i nielegalnymi źródłami finansowania.

W Czadzie siły bezpieczeństwa udaremniły próbę obalenia rządu - ujawnił w środę w państwowej telewizji minister informacji tego kraju Hassan Sylla Bakari. (PAP)

zdz/ osz/