Rząd oczekuje od IGTE szczegółów odnośnie emerytur dożywotnich - Kotecki

02-04-2013 17:42
02.04. Warszawa (PAP) - Rząd oczekuje od Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych przedstawienia szczegółów odnośnie dożywotnich emerytur, ponieważ w swojej propozycji Izba skupiła się głównie na prezentacji tzw. wypłaty programowej - poinformował PAP Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

"Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych przedstawiła w swoim stanowisku głównie założenia odnośnie emerytur programowych. Propozycja emerytur dożywotnich nie jest przedstawiona kompleksowo, jedynie jest wspomniana w sposób ogólnikowy" - powiedział PAP Kotecki.

"Czekamy na szczegóły propozycji odnośnie emerytur dożywotnich ze strony IGTE" - dodał.

Izba zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

Zgodnie z propozycję IGTE klient OFE mógłby jednak zdecydować, by emeryturę wypłacać krócej, ale nie krócej niż 10 lat. W przypadku śmierci członka funduszu w trakcie pobierania wypłaty programowej, jego środki podlegałyby dziedziczeniu. Aby zabezpieczyć przyszłych emerytów przed spadkiem wartości ich portfela, na pięć lat przed wiekiem emerytalnym ich oszczędności byłyby przenoszone do funduszu ochrony kapitału. Poziom inwestycji w akcje nie mógłby przekraczać w nim 15 proc.

Dodatkowo w ubiegłym tygodniu przedstawiciele IGTE poinformowali, że celem propozycji PTE w sprawie wypłat jest umożliwienie przyszłym emerytom wyboru, między: gwarancją otrzymania przez emeryta lub jego rodzinę całości kwoty zgromadzonej na koncie OFE, a dożywotniej emerytury wypłacanej ze środków OFE, która nie podlega dziedziczeniu.

"Stoimy na stanowisku, że każdy Polak, którego część pensji obowiązkowo wpłacana jest do OFE powinien móc podjąć decyzję w tej sprawie. Zgromadzone na koncie OFE pieniądze to oszczędności należące do przyszłego emeryta - nie do PTE, ani Ministerstwa Finansów, ani państwa" - napisano w dokumencie Izby.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski ocenił propozycję emerytury programowej jako "szokujące" i nadwyrężają zaufanie przyszłych emerytów do OFE. Poinformował, że obecny rząd ich nigdy nie zaakceptuje.

Z kolei premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że rząd w maju przedstawi propozycje dotyczące przyszłości OFE. Dodał, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że resort pracy zakończył już przegląd systemu emerytalnego i powinien być on upubliczniony w połowie kwietnia, a następnie poddany konsultacjom społecznym. (PAP)

bg/ jtt/