RPP nie zmienia nastawienia, w marcu wszystkie opcje otwarte - prezes NBP

06-02-2013 16:18
06.02. Warszawa (PAP) - W komunikacie po lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie sugeruje zmiany nastawienia na neutralne - poinformował prezes NBP Marek Belka. W jego opinii RPP nie sugeruje, że w marcu obniżki stóp procentowych nie będzie i pozostawia sobie otwarte wszystkie opcje.

"Nie sądzę, by komunikat mógł sugerować, że zmieniliśmy nastawienie z łagodzącego na neutralne. (...) Nie sądzę, by można było to tak interpretować" - powiedział Belka pytany, czy zmianę ostatniej części komunikatu można odczytać jako zmianę nastawienia RPP.

"Nie oznacza, że sugerujemy że obniżki stóp w marcu nie będzie. To oznacza, że wszystkie opcje są otwarte" - dodał.

"W realizacji bardzo wyraźnej polityki łagodzenia należy dokonać pewnej reasumpcji, zastanowienia" - powiedział prezes NBP.

W komunikacie po lutowym posiedzeniu RPP poinformowała, że kolejne decyzje RPP będą zależały od oceny napływających danych dotyczących koniunktury gospodarczej i presji inflacyjnej, w tym od wyników marcowej projekcji. W komunikacie po styczniowym posiedzeniu Rada poinformowała, że "jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej będzie ograniczone, Rada nie wyklucza dalszego złagodzenia polityki pieniężnej". (PAP)

jba/ fdu/ dan/

X
Poleć artykuł innej osobie

Uzupełnij poniższy formularz

CAPTCHA
 
Graficzne pułapki CAPTCHA