Rostowski apeluje do RPP o szybsze obniżanie stóp procentowych (opis)

21-02-2013 20:52
21.02. Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski zaapelował w czwartek do Rady Polityki Pieniężnej o szybsze obniżki stóp procentowych. Poinformował również, że obecnie priorytetem dla rządu będzie walka ze spowolnieniem gospodarki.

"Spowolnienie ma miejsce na skutek tego co się dzieje w strefie euro i także na skutek, i możemy tylko nad tym ubolewać, że Polska ma najwyższe realne stopy procentowe w całej Unii Europejskiej. O wiele wyższe niż jakikolwiek inny kraj" - powiedział Rostowski w TVP Info.

"W sytuacji, w której europejska gospodarka robi się coraz chłodniejsza, to RPP zamiast pomagać polskiej gospodarce rozgrzać się trochę, to jeszcze bardziej ją schładza. To zwiększa koszt kredytu, zwiększa koszt kapitału. Dlatego też apelujemy do RPP, aby szybciej obniżała stopy procentowe banku centralnego" - dodał.

RPP począwszy od listopada ubiegłego roku obniżyła stopy procentowe cztery razy z rzędu po 25 pb.

Rostowski poinformował też, że obecnie dla rządu priorytetem jest walka ze spowolnieniem tempa wzrostu PKB.

"(...) Walczymy z kryzysem i będziemy walczyli w różny sposób, przez ostatnie trzy miesiące pierwszym priorytetem rządu było wynegocjowanie jak największych środków z budżetu UE na lata 2014-2020. Teraz pierwszy, najważniejszy priorytet to będzie nieustająca walka ze spowolnieniem gospodarczym" - powiedział Rostowski.

"Teraz mamy spowolnienie wynikające z recesji w strefie euro. W kontekście tego spowolnienia, działamy już od prawie roku na wielu frontach, wprowadziliśmy wiele ułatwień szczególnie dla przedsiębiorców i dla małych i średnich przedsiębiorstw. 27 lutego wchodzi w życie ustawa, która pozwoli ruszyć z wielkim programem gwarancji kredytowych dla kredytów obrotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, będziemy mogli zagwarantować prawie 40 mld zł kredytów. Pierwsze kontrakty, bo będziemy to robili przez duże banki, będą podpisywane na dniach po wejściu w życie ustawy" - dodał.

"Mamy obecnie w Sejmie bardzo ważną ustawę o elastyczne rozliczanie czasu pracy, co pozwoli elastycznie wykorzystywać siłę roboczą" - przypomniał minister. (PAP)

bg/ jtt/