Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 9 kwietnia

09-04-2013 07:26
09.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 9 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Gazowy chaos w rządzie. Premier i wicepremier nie konsultują się w sprawie kluczowej dla Polski. Kto podejmuje decyzje? Nie wiadomo. Trwają poszukiwania osoby w rządzie, która zgodziła się na podpisanie przez EuRoPol Gaz memorandum z Gazpromem w sprawie budowy gazociągu przez Polskę na Słowację z pominięciem Ukrainy. (s.A1, A4-5)

Lepiej zarabiamy, ale nie wydajemy. Dzięki niskiej inflacji nasze dochody w końcu zaczęły realnie rosnąć. Ale na razie nie przekłada się to na wyższe wydatki konsumpcyjne. (s.B2-B3)

Strategia PGE coraz bliżej. Spółka intensywnie pracuje nad ostateczną wersją zaktualizowanej strategii inwestycyjnej. Z informacji "Rz" wynika, że publikacja dokumentu może nastąpić w czwartek, 18 kwietnia. W ubiegłym tygodniu PGE zrezygnowała z dalszych prac nad budową dwóch bloków w Elektrowni Opole. Ostatniego słowa nie powiedziało jeszcze konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa, które miało realizować kontrakt. Z informacji "Rz" wynika, że sprawa może zakończyć się w sądzie. (s.B6)

PARKIET

Ruszył sezon publikacji wyników amerykańskich firm. W I kwartale br. amerykańskie spółki po raz pierwszy od III kwartału 2009 r. mogły odnotować spadek zysków. Jeśli te obawy się potwierdzą, hossa na Wall Street może napotkać przeszkodę. (s.4)

CEDC wystąpiło o ochronę sądu przed wierzycielami. Poparcie właścicieli obligacji producenta Żubrówki jest zbyt małe, aby mógł on wprowadzić w życie swój plan spłaty długu. W głosowaniu nad planem naprawczym wzięło udział po ok. 95 proc. posiadaczy papierów dłużnych z 2013 i 2016 r. Tymczasem, aby plan mógł zostać przyjęty musiałoby go poprzeć 98 proc. wszystkich właścicieli obligacji z 2013 r. i 95 proc. właścicieli obligacji z 2016 r. (s.5)

Trwają rozmowy Wilbo z wierzycielami w sprawie zawarcia układu, ale na razie nie wiadomo jaki jest harmonogram działań. W rybnej spółce może pojawić się inwestor. (s.5)

Grupa PGNiG informowała rząd o Jamale II. Spółka podała, że ministrowie gospodarki i skarbu wiedzieli o podpisaniu memorandum z Gazpromem. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Gaz ośmieszający. O planowanym gazociągu z Białorusi przez Polskę do Słowacji był uprzedzony wicepremier Janusz Piechociński. Ale według informacji "Gazety" - także PGNiG, i to już od listopada, gdy uzyskał obniżkę cen rosyjskiego gazu. (s.1,5,18)

Polski dług idzie jak woda. Rentowność naszych obligacji spadła wczoraj do rekordowo niskich poziomów. To dobra wiadomość dla polskiego budżetu i inwestorów w funduszach obligacji. Ale eksperci studzą emocje. (s.17)

PULS BIZNESU

Penta zerka na sieć szpitali. Do grona inwestorów, którzy rozmawiają z zarządem EMC Instytut Medyczny, dołączyli Czesi. Według informacji "PB" rozmowy są zaawansowane. (s.3)

Bardzo drogi parasol na klimat. Przystosowanie gospodarki do zmian pogodowych pochłonie do 2020 r. 62-81 mld zł. Ewentualne straty spowodowane bezczynnością będą wyższe. (s.4-5)

Gospodarka utopiła w śniegu 6 mld zł. Na braku wiosny tracą konsumpcja, budownictwo i przemysł. (s.5)

Orlen nie chce płacić więcej. Związkowcy żądają podwyżek, ale zarząd twierdzi, że i tak zarabiają dużo. Temperatura sporu w koncernie rośnie. (s.6-7)

Trakcja spodziewa się siedmiu tłustych lat. Paliwem dla spółki będzie nowa perspektywa UE. Zanim pieniądze się pojawią, zrobi porządek na własnym podwórku. (s.9)

Ursus ma nowe pomysły dla miast i wsi. To dopiero początek - przekonuje legendarny PRL-owski producent ciągników, chwaląc się sprzedażą w styczniu i lutym wyższą o 420 proc. Planów ma bez liku - nawet w telekomunikacji. (s.10-11)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

OFE przejadły nasze pieniądze. Na siebie zarobiły. Przez 14 lat istnienia otwarte fundusze emerytalne fatalnie zapracowały na nasze emerytury. Od chwili powstania OFE (1999 r.) do funduszy z naszych składek trafiło 184,8 mld zł. Dzisiaj ich aktywa to 270 mld zł. Ale pod względem wartości jest to niemal dokładnie tyle samo. (s.A1)

Giełdowa alternatywa dla Playa. Najmniejszy operator komórkowy rozważa debiut na GPW, który zapewni udziałowcom wyjście z inwestycji z zyskiem. Takie spekulacje krążą wśród bankierów inwestycyjnych, prawników i w środowisku telekomunikacyjnym. (s.A8)

W przyszłym tygodniu NC+, platforma satelitarna, która powstała po fuzji telewizji n i Cyfry+, ma przedstawić zmiany w ofercie. (s.A9)

PGE śladami zagranicznych koncernów. Po odwołujących inwestycje niemieckim RWE oraz francuskim EdF z budowy elektrowni zrezygnował największy polski gracz. Potrzebna jest dyskusja o roli PGE w krajowej energetyce - uważają eksperci. (s.A11)

To już koniec fuzji bankowych. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak twierdzi w rozmowie z "DGP", że w tej chwili w Polsce mamy optymalny poziom koncentracji, a na kolejne znaczące połączenia nie ma miejsca. Na sprzedaż jest tylko jeden krajowy bank - z drugiej dziesiątki naszego sektora, notowany na giełdzie. Po zapowiedzianej fuzji z Deutsche Bankiem PBC, Deutsche Bank Polska ma wejść na warszawską giełdę (s.A12) (PAP)

jow/