Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 30 kwietnia

30-04-2013 07:24
30.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 30 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Szanse na miejsce w zarządzie PGNiG ma wiceminister środowiska i główny geolog kraju Piotr Woźniak - mówi osoba zbliżona do rządu. (s.B1)

Ponad 44 proc. pensji przeciętnego Polaka zabiera państwo w formie podatków. Daje nam to miejsce w środku europejskiej stawki. (s.B2)

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski podkreśla w rozmowie z "Rz", że ważne jest, by pozycja OFE na GPW nie została zachwiana. "Ważne jest, aby reforma OFE zapewniła utrzymanie środków, które są zainwestowane na giełdzie, jak i dalsze zasilenie warszawskiego parkietu" - poinformował wicepremier. Eksperci dobrze oceniają tę deklarację. (s.B3)

PARKIET

Inwestorzy odwrócili się od rynku alternatywnego, a opisujący go indeks szoruje po dnie. GPW zapowiada reformę, która ma zmienić tę sytuację. To ruch w dobrym kierunku - oceniają eksperci. (s.3)

Od kilku dni zauważalnie wzrosły obroty akcjami Boryszewa. Na rynku pojawiają się liczne głosy, że może chodzić o sztuczne zawyżenie obrotów, co umożliwiłoby spółce pozostanie w indeksie WIG 20. Po dzisiejszej sesji powstanie bowiem ranking, który przesądzi o zmianach w składzie indeksu. (s.5)

Multimedia negocjują warunki 1,1 mld zł pożyczki. "Trwa proces związany z emisją obligacji, którego głównym celem jest zrefinansowanie naszego zadłużenia. Do zakończenia procesu nie chciałbym jednak komentować szczegółów tej operacji" - poinformował Andrzej Rogowski, prezes spółki. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Wywiewa auta z Europy. Opel zamknie w niemieckim Bochum nie tylko fabrykę aut, ale i dwa inne zakłady. Również Peugeot nie wykluczył wcześniejszego zamknięcia fabryki w Aulnay pod Paryżem. (s.17)

PULS BIZNESU

W tym roku powierzchnia nowoczesnych biur w Warszawie przekroczy 4 mln mkw., z czego tylko na Mokotowie 1 mln mkw. (s.18)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Firmy handlujące nielegalnym paliwem stają się coraz bardziej zuchwałe. Wynajmują już nawet legalnie działające stacje benzynowe. (s.A1)

W 2012 roku zagraniczni turyści zażądali zwrotu VAT za towary warte 1,7 mld zł. (s.A7)

Polska motorem private equity. Fundusze mogą liczyć u nas na stopy zwrotu wyższe średnio o 6 proc. niż w krajach rozwiniętych Europy Zachodniej. (s.A9) (PAP)

morb/