Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 26 marca

26-03-2013 07:32
26.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 26 marca.

RZECZPOSPOLITA

Polska spada w unijnym rankingu innowacyjności. Nasz kraj znalazł się w grupie najmniej innowacyjnych państw UE - wynika z danych, które dziś opublikuje Komisja Europejska. Oznacza to powrót do sytuacji sprzed kryzysu. (s.B1)

W nowej wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii znajdą się rozwiązania, które utrudnią rozwój energetyki słonecznej - dowiedziała się "Rz". (s.B3)

W 2012 roku nasz obligacje kupili inwestorzy z 50 krajów. Najwięcej trafiło na Stary Kontynent, ale na duże zakupy ruszyły też Azja i Bliski Wschód. (s.B4)

Redukcja opłat i zasady inwestowania - tam według ekonomistów potrzebne są zmiany działania OFE. (s.B9)

PARKIET

Sezon publikacji wyników za IV kw. potwierdził, że coraz trudniej rodzimym spółkom o poprawę rezultatów. Pogarszająca się kondycja gospodarcza kraju sprawiła, że tylko nielicznym udało się poprawić osiągnięcia sprzed roku. Zaledwie co trzecia spółka notowana na warszawskim parkiecie była w stanie wypracować lepsze wyniki niż przed rokiem. (s.1)

Ten rok zapowiada się dla giełdy jako słabszy - ocenia Mariusz Petrowicz, inwestor giełdowy. "Jeszcze przez jakiś czas będziemy mieć do czynienia z korektą, spodziewam się poprawy sytuacji pod koniec roku" - powiedział. Dodał, że rok powinien zakończyć się niewielkim plusie. (s.5)

Midas kończy prace nad emisją obligacji. Wiele wskazuje na to, że gros papierów Midasa o nominale 600 mln zł obejmie Sferia. (s.7)

GAZETA WYBORCZA

Do połowy wieku UE chce stworzyć z Rosją wspólny rynek energetyczny, a już teraz Unia ma promować rosyjskie inwestycje w swoje gazownictwo - przewiduje zaskakujące porozumienie zawarte w Moskwie. (s.17)

Przed oddaniem władzy nad odpadami broniły się firmy śmieciarskie. Teraz producenci opakowań nie chcą ustawy, która ma ich zmusić do odzysku surowców. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

350 mln zł może zaoszczędzić GDDKiA na przetargach. Ale oddawanie kontraktów poniżej szacunków kosztorysowych firmom bez doświadczenia może skończyć się kolejną falą bankructw. (s.A7)

Grupa Allegro zaostrza konkurencję o rynek e-handlu z Empikiem i Merlinem. Agito.pl, sklep z elektroniką należący do Grupy Allegro, wchodzi na rynek handlu książkami w sieci. (s.A7)

Biura maklerskie chcą wspólnie z giełdą ustalić inną datę uruchomienia nowego systemu transakcyjnego - dowiedział się "DGP". Dziś brokerzy spotkają się z zarządem GPW. (s.A14)

PULS BIZNESU

Benefit Systems zetnie koszty. "Od 2014 roku koszty powinny sprzedaży powinny ustabilizować się na poziomie ok. 5-6 proc. wobec ponad 7 proc. obecnie. W tym roku skupimy się na rozwoju działających programów, raczej nie będziemy rozbudowywać oferty" - poinformował wiceprezes spółki Tomasz Józefacki. (s.7)

T-Systems, informatyczne ramię Deutsche Telekom, uwierzyło w Polskę - rozmawia o przejęciach i liczy na podwojenie przychodów. Jest też zainteresowane wejściem na rynek publiczny. (s.7)

Po latach prawnych przepychanek Ministerstwo Transportu spełni postulat firm i organizacji paliwowych oraz kierowców. Przedstawiło projekt rozporządzenia, dzięki któremu pracownicy stacji nie będą musieli przechodzić specjalistycznych szkoleń, by tankować auta zasilane LPG. Dzięki temu kierowcy będą mogli sami obsługiwać dystrybutory. (s.8)

Po roku Małpka Express ma 64 sklepy. Chce w dekadę wydać 600 mln zł na setki kolejnych. (s.8)

W 2013 r. powierzchnia biurowa w Warszawie przekroczy 4 mln mkw. Deweloperzy oddadzą do użytku aż 300 tys. mkw. To rekord. (s.16)

Eksperci wskazali spółki, które zasłużyły na kredyt zaufania. Najlepsze perspektywy mają ich zdaniem LPP i KGHM. (s.20) (PAP)

morb/