Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 26 lutego

26-02-2013 07:34
26.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 26 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rosnące bezrobocie uderzy w budżet. Zła sytuacja na rynku pracy i niska inflacja obniżą dochody państwa o 10-18 mld zł. (s.B1)

W konkursie na nowe stacje nadawane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej do Krajowej Rady wpłynęło już 12 wniosków. To jeszcze nie koniec. (s.B2)

Polacy trzymają na depozytach bankowych, w OFE, akcjach i jednostkach udziałowych TFI prawie 1,1 bln zł. W porównaniu z końcem 2011 roku oszczędności naszych obywateli wzrosły o 11,6 proc. i są najwyższe w historii. (s.B4)

Przedsiębiorstwa i banki pozyskały w zeszłym roku z emisji papierów dłużnych 25 mld zł. W tym roku ma być podobnie. (s.B4)

Bank Pocztowy uruchamia nowy serwis internetowy. W 2015 r. chce mieć 1 mln klientów obsługujących kontro zdalnie. (s.B7)

W styczniu tego roku sprzedaż farmaceutyków w aptekach sięgnęła 2,5 mld zł, aż o 28 proc. więcej niż rok wcześniej. (s.B8)

PARKIET

Mimo spowolnienia gospodarczego gros spółek wypłaci w tym roku dywidendę, choć w wielu przypadkach będzie ona niższa niż w 2012 r. (s.1)

Analitycy i maklerzy wytypowali 15 firm, które mogą zaskoczyć inwestorów nowatorskimi rozwiązaniami, a co za tym idzie - dać zarobić. Najwięcej wskazań otrzymał Integer i Cormay. (s.1,2,3)

GAZETA WYBORCZA

Jacek Bartkiewicz, który rzucił posadę w banku BGŻ, prawdopodobnie zamienia ją na fotel członka zarządu NBP. (s.20)

PULS BIZNESU

Bez czerwonych i żółtych certyfikatów elektrociepłownie ledwo zipią. W końcu odzyskają wsparcie, ale na rekompensaty nie mają co liczyć. (s.4)

Leśnicy myślą o budowaniu biogazowni i farm słonecznych. Czekają na ustawę o OZE, o lasach i na pieniądze z Unii. (s.8)

Wahania notowań na warszawskim parkiecie należą do najniższych w historii. Takie uspokojenie zwykle poprzedzało dalszą zwyżkę. (s.24)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Stopa bezrobocia pierwszy raz od marca przekroczyła poziom 14 proc. Dziś wynosi 14,2 proc., w grudniu sięgała 13,4 proc. Tak źle nie było nawet w czasie pierwszej fali kryzysu pięć lat temu. A będzie jeszcze gorzej. (s.A1)

Na trwających w Barcelonie targach telekomunikacyjnych Deutsche Telekom wskazał na Polskę jako jeden z kluczowych rynków. Najpierw ogłosił, że będziemy pierwszym krajem w Europie, gdzie klienci będą mogli kupić smartfon Alcatela z najnowszym systemem operacyjnym Mozilla Firefox OS. W poniedziałek natomiast poinformował, że w tym roku uruchomi w Krakowie inkubator dla internetowych start-upów. (s.A8)

Jeszcze w kwietniu rząd ma przyjąć pakiet ustaw łupkowych - dowiedział się "DGP". Chodzi o projekt nowelizacji prawa geologicznego przygotowanego przez Ministerstwo Środowiska oraz przepisy podatkowe, nad którymi pracuje resort finansów. (s.A10)

Nordea Bank Polska może zmienić właściciela - dowiedział sie "DGP". Według informacji gazety jego właściciel, skandynawska grupa Nordea Bank Sweden AB, zatrudniła Bank od America/Merril Lynch, by pomógł jej w znalezieniu zainteresowanego polską spółką. Brokerzy wysłali już zaproszenia do Pekao, BNP Paribas i PKO BP. (s.A12)

Po latach nieobecności na scenie biznesowej Agenor Gawrzyał powraca w nowej roli. Tym razem nie po stronie instytucji finansowych, a dłużnika. Koordynuje restrukturyzację blisko 3 mld zł długu PBG. W zeszły piątek miał pierwszy sukces. Nowy plan restrukturyzacji spotkał się z ciepłym przyjęciem wierzycieli. Przed nim jednak miesiące zmagań, by doprowadzić do podpisania ugody. (s.A16) (PAP)

morb/