Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 2 kwietnia

02-04-2013 07:33
02.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 2 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Polski dług pod kontrolą. By spłacić zadłużenie państwa każdy pracujący Polak musiałby oddać zarobki z 16 miesięcy. Grek - z ponad 4 lat. (s.B1)

W pierwszym kwartale wzrost PKB wyniósł 0,7 proc. - szacują ekonomiści. Gorzej już nie będzie, ale z dołka będziemy wychodzić bardzo powoli. (s.B2-B3)

Zastój na rynku fuzji i przejęć. Spółki nie palą się do akwizycji, choć mają gotówkę, a akcje nie są drogie. (s.B7)

PARKIET

Z powodu pogody marzec dla większości firm z branży odzieżowej był słaby. Liczą one jednak na odrobienie strat w kolejnych miesiącach. (s.2-3)

Pierwszy kwartał należał do funduszy inwestujących za granicą - przede wszystkim w USA i Japonii. Eksperci są zdania, że wciąż warto na nie stawiać. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Nadal nie wiadomo, jak ma wyglądać współpraca PGE, KGHM, Tauronu i Enei przy budowie pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. List intencyjny ważny był do końca marca. (s.17)

Mamy podliczone dwa miesiące za sobą i rzeczywiście widzimy po wynikach budżetu, że nie było najlepiej. Bardzo ważna będzie ostateczna informacja o dochodach za marzec, bo w lutym były wyjątkowo niskie wpływy z VAT. Okaże się, czy nie było to jakieś zdarzenie o charakterze jednorazowym. Pierwsze sygnały o marcowych podatkach trochę uspokajają - powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Polkomtel będzie walczył przed sądem o unieważnienie przetargu na pasmo 1800 MHz potrzebne do budowy sieci LTE. Tak zareaguje, jeśli Urząd Komunikacji ELektronicznej odrzuci protesty przegranych uczestników. (s.A1, A9)

NewConnect ginie. Słabe notowania i spadające zaufanie do spółek zniechęcają do debiutów na tym rynku. By go reanimować, potrzeba szybkich i radykalnych zmian. (s.A13)

Spółki giełdowe w 2012 roku mocno odczuły słabą koniunkturę w gospodarce. Więcej niż co czwarta zanotowała stratę. Te, którym udało się wyraźnie poprawić wyniki, należały do wyjątków. Ten rok również nie zapowiada się najlepiej. (s.A14-A15).

PULS BIZNESU

MSP i GPW bronią funduszy emerytalnych. Bez OFE warszawską giełdę i polski rynek kapitałowy czeka degradacja - twierdzą przedstawiciele resortu skarbu i giełdy. (s.6-7)

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju szykuje 200 mln euro na wsparcie mikroinstalacji OZE. Przygotowuje też nową strategię. (s.10). (PAP)

pr/