Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 19 marca 19-03-2013 07:21

19-03-2013 07:21
19.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 19 marca.

RZECZPOSPOLITA

Posiadacze lokat zyskają więcej dzięki niskiej inflacji. Nominalne oprocentowanie depozytów błyskawicznie spada w ślad za cięciem stóp przez Radę Polityki Pieniężnej, ale zaskakująco niska inflacja zwiększa realne zyski z oszczędzania w bankach. (s.B1)

UE niszczy bankowy raj na Cyprze. Plan opodatkowania depozytów w cypryjskich bankach wywołał szok na rynkach. Teraz decydenci z Nikozji i Brukseli próbują się z tego wyplątać. (s.B2-B3)

Pomożemy Rosji przy mundialu. W końcu marca rusza do Moskwy misja gospodarcza polskich firm, które chcą uczestniczyć w przygotowaniach do mistrzostw świata 2018 r. (s.B5)

PARKIET

Krezus, spółka Romana Karkosika, rozpoczyna inwestycje w sektorze wydobywczym. Obecnie bardziej realna wydaje się formuła zbadania i udokumentowania złóż, a następnie ich odsprzedaż z zyskiem. Ale wydobycie i dalsze przetwarzanie też mogą dawać bardzo dobre efekty, szczególnie gdy koszty wydobycia będą niskie - mówi w rozmowie z "Parkietem" Karkosik. (s.1,5)

Rosyjski Acron jeszcze powalczy o Azoty? Inwestorowi nie podoba się zmiana statutu uprzywilejowująca Skarb Państwa co do głosów. Niewykluczone jest zaskarżenie uchwały do sądu. (s.4)

GAZETA WYBORCZA

Cypryjski banko mat. Dziś cypryjski parlament ma głosować, czy opodatkować oszczędności klientów banków. W strefie euro znów się zagotowało. Bo skoro da się zabrać pieniądze Cypryjczykom, to czemu nie Grekom czy Włochom. (s.1, 22-23)

Tajemnica minimalnych emerytur. Czy budżet państwa może się zawalić pod ciężarem dopłat do emerytur minimalnych? Rząd ani ZUS nie policzyły, ile one wyniosą. Chodzi o miliardy złotych. (s.18)

PULS BIZNESU

Polacy nie deponowali pieniędzy na Cyprze. Cypryjski podatek od depozytów uderzy Rosjan i mieszkańców strefy euro, ale dla Polaków jego skutki będą minimalne. (s.3)

Pogrom w kosmetyce. Małe sklepy przegrywają z sieciami drogeryjnymi oraz marketami. W najbliższych latach będzie się zamykało 500-600 takich firm rocznie. (s.6)

Warszawa spadła na 10. pozycję z 3. w 2012 r. w rankingu najatrakcyjniejszych miast według inwestorów komercyjnych - wynika z opracowania "Emerging Trends in Real Estate Europe 2013" przygotowanego przez PwC i Urban Land Institute. (s.17)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Rząd kończy prace nad projektem nowelizacji ustawy o zapasach obowiązkowych ropy i paliw. Producenci i importerzy gazu płynnego będą zobligowani do tworzenia rezerw odpowiadających aż 90 dniom krajowego zużycia paliwa. Dotąd gromadzili 30-dniowe zapasy. Przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w tym półroczu. Eksperci szacują, że ta decyzja rządu będzie kosztować firmy z branży autogazu 25-50 mln zł kwartalnie. (s.A1,A8)

Z informacji "DGP" wynika, że w powtarzanym właśnie przetargu na wybudowanie chłodni kominowej nowego bloku węglowego w kontrolowanej przez Eneę Elektrowni Kozienice chce wystartować konsorcjum z udziałem polskiego Erbudu i jednej z niemieckich wyspecjalizowanych firm. Wraz z nimi startuje Chladici Vaże Praha, czeska firma należąca do kontrolowanego przez Kreml Rosatomu - twierdzą źródła. (s.A10)

NC+ zagra pakietami, ale nie pójdzie na wojnę cenową z innymi telewizjami. Na nasyconym rynku trzeba zatrzymać dotychczasowych klientów. (s.A11) (PAP)

jow/