Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 19 lutego

19-02-2013 07:34
19.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 19 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Rząd wycofał się chwilowo z deregulacji zawodów maklera papierów wartościowych i giełd towarowych. (s.A1,C2)

Ruszyły ostatnie unijne konkursy dla firm. W tym roku przedsiębiorcy mogą sięgnąć jeszcze po ok. 2 mld zł dotacji z Brukseli. (s.B1)

Zarabiamy coraz mniej, coraz trudniej też o pracę. Analitycy prognozują, że wydatki prywatne w najbliższych miesiącach nie będą rosły. (s.B3)

PGE zastanawia się, co zrobić z przetargiem na budowę w Elektrowni Turów nowego bloku wytwórczego o mocy 450 MW na węgiel brunatny. Oferty, które wpłynęły do spółki, są zasadniczo wyższe od założonego budżetu spółki. "Oferta, którą złożyliśmy w przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Turów, nie może zostać znacząco poprawiona" - powiedział "Rz" Matthias Jochem, wiceszef Hitachi Power Europe. (s.B4)

InPost wchodzi we współpracę z Generali. To kolejna po Link4 firma ubezpieczeniowa, z jaką operator pocztowy nawiązał współpracę. Umowa obejmuje m.in. sprzedaż indywidualnych ubezpieczeń majątkowych, następstw nieszczęśliwych wypadków i turystycznych oraz pełen wachlarz produktów komunikacyjnych. (s.B9)

PARKIET

Jak pokazują pierwsze wyniki finansowe domów maklerskich, ubiegły rok był bardzo wymagający dla branży. Większość graczy musiała pogodzić się z tym, że wyniki z 2011 r. są nie do powtórzenia. Brokerzy wierzą jednak, że najgorsze mają już za sobą. (s.1)

"W portfelu zleceń grupy Mostostal Zabrze znajdują się umowy warte 660 mln zł. Szacujemy, że złożone oferty umożliwią pozyskanie zleceń na ten rok oraz następne lata za kolejne 794 mln zł" - mówi Bogusław Bobrowski, prezes Mostostalu Zabrze. Dodaje, że z aktualnego portfela zdecydowana większość przypada do realizacji w tym roku. (s.4)

Bakalland kupił od Marka Jutkiewicza pakiet akcji Mispolu. "Na razie wszystko wskazuje na to, że będziemy obecni na NWZ i zagłosujemy przeciw uchwale o dematerializacji akcji Mispolu" - ujawnia Marian Owerko, prezes Bakallandu. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Dodatkową dziurę w budżecie państwa na 10, ale może nawet ponad 15 mld zł, mogą spowodować niższe od założonych inflacja i wzrost PKB. Jeśli dołożyć do tego przeszacowane na starcie dochody budżetu, to mniej więcej w połowie roku kroi nam się jego nowelizacja - przewidują eksperci. (s.21)

LOT miał w 2012 roku 157 mln zł strat - podało Radio ZET, powołując się na dokumenty przesłane przez resort skarbu do Sejmu. Czy spółka otrzyma kolejne rządowe wsparcie na restrukturyzację? (s.22)

PULS BIZNESU

Zarząd Hindustan Copper zaaprobował ofertę konsorcjum z udziałem polskiej spółki na modernizację kopalni Rakha. "Ten kontrakt był wcześniej przyznany Kopeksowi, ale został wygaszony. Doszło do jego wznowienia" - wyjaśnia Michał Wierzchowski z CC Group, reprezentującej Kopex. (s.6)

W 2013 roku deweloperzy najchętniej będą kupować działki pod biura i centra handlowe w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. (s.16)

Spółki paliwowe rosną na przekór analitykom. Orlen, Lotos i PGNiG kolekcjonują negatywne rekomendacje, ale inwestorzy pozostają niewzruszeni. (s.21)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Na rynku działa ok. 6,7 tys. sklepów z artykułami kosmetycznymi, z których 40 proc. pozostaje w rękach sieci handlowych. Analitycy firmy badawczej PMR szacują, że do końca tego roku będzie do nich należeć już połowa rynku. (s.A10)

Play, czwarty pod względem liczby klientów operator komórkowy, szykuje się do batalii prawnej z konkurentami w sprawie niższych cen usług. Chodzi o ceny, które płacą klienci Orange i T-Mobile a także Plusa dzwoniący do Playa. Pole do obniżek powstało po tym, jak UKE ściął o połowę hurtowe stawki połączeń. Największe sieci niespecjalnie garną się do zmian w cennikach, bo utrzymywanie dotychczasowych stawek oznacza dla nich ekstraprzychody. (s.A11)

Ponad 30 prospektów emisyjnych leży w Komisji Nadzoru Finansowego. "Zarówno liczba jak i wartość ofert publicznych w tym roku powinna być wyższa niż w ubiegłym" - uważa Agnieszka Bogaj-Grylicka, kierownik zespołu rynku pierwotnego DM Raiffeisen Polbank. (s.A12)

Firmom z branży żywnościowej nie zapłacono w 2012 r. faktur na kwotę 3,7 mld zł, o jedną czwartą większą niż w 2011 r. (s.A13) (PAP)

morb/