Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 12 marca

12-03-2013 07:19
12.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 12 marca.

RZECZPOSPOLITA

LOT musi się spieszyć z planem restrukturyzacji. Do 20 marca zarząd przewoźnika ma przedstawić resortowi skarbu program ratunkowy. (s.B1)

Nie będzie automatycznego przedłużenia działalności specjalnych stref ekonomicznych. To odpowiedź Ministerstwa Finansów na plany resortu gospodarki, zakładającego wydłużenie funkcjonowania stref z roku 2020 do 2026. (s.B4)

Popyt na węgiel będzie wzrastał i to mimo konkurencji ze strony łupków - wynika z raportu MAE przedstawionego w poniedziałek w Katowicach. (s.B5)

Nowa platforma nC+ rusza 21 marca. Ruszyła już też kampania nowej platformy powstałej z połączenia platformy cyfrowej "n" i Cyfry+. O szczegółach oferty wciąż niewiele wiadomo. (s.B7)

Wskaźniki opłacalności ekonomicznej wykazują, że Sierra Gorda to bardzo atrakcyjne przedsięwzięcie - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth. Zapytany o dywidendę z zeszłorocznego zysku powtórzył, że rekomendacja zarządu będzie "wypośrodkowaniem między potrzebami inwestycyjnymi spółki a wyważonymi oczekiwaniami akcjonariuszy". (s.B16)

PARKIET

Niewykluczone, że Zetkama powiększy w tym roku grupę. Ekspansja oznaczałaby jednak brak dywidendy. "Prowadzimy rozmowy, które mogą zaowocować przejęciem" - powiedział Leszek Jurasz, prezes spółki. (s.6)

GAZETA WYBORCZA

Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia solidarnej odpowiedzialności sprzedawcy i kupującego za zobowiązania podatkowe. Przedsiębiorcy protestują. (s.1,21)

Już ok. 2 mld zł rocznie Krajowy Fundusz Drogowy płaci za spłatę długów na budowę dróg, zamiast budować za to drogi. A teraz rząd planuje wydłużenie czasu spłaty tych długów. (s.21)

PULS BIZNESU

30-letnia umowa na dostarczanie ciepła dla Olsztyna rozpaliła wyobraźnię inwestorów. Do rywalizacji o budowę elektrociepłowni w formule PPP stanęły m.in. GDF, Dalkia, Remondis, Strabag i Energa. (s.4)

Zatrudnienie spada, bezrobocie rośnie, a mimo to - według NBP - handel w sklepach powinien się ożywiać. Kryzys w konsumpcji zaczyna się kończyć. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Za kilka lat od 20 do nawet 50 tys. przedsiębiorstw i gospodarstw będzie samodzielnie produkować ciepło i prąd z wykorzystaniem gazu płynnego - szacują firmy handlujące LPG. (s.A1,A8)

Promocja cenowa, która miała umożliwić sprzedaż przez LOT 250 tys. biletów w trzy dni, zakończyła się umiarkowanym powodzeniem. (s.A8) (PAP)

morb/