Przegląd prasy gospodarczej, środa, 6 marca

06-03-2013 07:36
06.03. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 6 marca.

RZECZPOSPOLITA

Nie tylko Polska wetuje rewolucję w papierosach. Przybywa krajów, z którymi możemy budować koalicję przeciw nowej dyrektywie tytoniowej. (s.B1)

"Marże rafineryjne pozostaną pod presją. Niedawna poprawa marż jest wypadkową czynników o charakterze strukturalnym, takich ja wyłączenie istniejących mocy produkcyjnych oraz czynników krótkoterminowych, jak pożar rafinerii w Wenezueli, czy niski poziom zapasów, co sprawia, że jest to poprawa na krótką metę" - ocenia Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. (s.B9)

Drugi rok z rzędu spadła liczba sprzedanych na świecie komputerów. W ubiegłym roku nabywcę znalazło 350,4 mln laptopów, netbooków i komputerów stacjonarnych. To o 3,7 proc. mniej niż rok wcześniej. (s.B12)

PKP Cargo w 2012 roku miało solidny zysk i równie solidnego spodziewa się w tym roku - powiedział "Rz" prezes spółki Łukasz Boroń. (s.B16)

PARKIET

Problemy Polbity, której Alior udzielił dużego kredytu, nie ma istotnego wpływu na wynik Aliora - powiedział "Parkietowi" Wojciech Sobieraj, prezes banku. W 2013 roku jego zdaniem cały sektor bankowy może mieć niższy wynik z powodu spowolnienia gospodarczego, ale nie powinno to dotyczyć Aliora. "My jesteśmy w zupełnie innym punkcie. Choćby dlatego, że mamy o wiele większą liczbę placówek niż rok wcześniej i to będzie generowało wyższy dochód" - ocenia prezes. (s.21)

GAZETA WYBORCZA

Środki z OFE dziesięć lat przed emeryturą powinny być stopniowo przenoszone do ZUS, który zajmie się ich wypłatą - proponuje Ministerstwo Finansów w liście, do którego dotarła "Gazeta". (s.23)

Większość polskich internautów zakupy w sieci robi najwyżej kilka razy w roku lub rzadziej. Tylko dla co piątego e-zakupy to codzienność. (s.26)

PULS BIZNESU

Interchange może spadać po dobroci. Mastercard proponuje grę w otwarte karty - obniżamy prowizje, żeby uniknąć ustawowego kagańca. Visa jest gotowa zagrać, ale na własnych zasadach. (s.4)

Sprzedaż linii do produkcji peletu ze słomy stworzonej prze giełdową firmę ZUK Stąporków ma w tym roku ruszyć pełną parą. Pomogą Norwegowie. W zeszłym tygodniu producent dał wyłączność na zagraniczną sprzedaż linii norweskiej spółce Serogstad obecnej w 70 krajach. (s.5)

Celon Pharma, spółka pracująca nad lekami generycznymi i innowacyjnymi, może wejść na giełdę najwcześniej w 2014 roku. Chce pozyskać 100-120 mln zł, z czego 70-80 mln zł przeznaczy na badania, a pozostałą część na ekspansję zagraniczną. (s.9)

Na rynku pracy zapanowało przedwiośnie. Odsetek pracodawców, którzy będą tworzyć miejsca pracy, jest wreszcie wyższy niż tych, którzy chcą je likwidować. (s.11)

PTC ostro wchodzi w sprzedaż dla firm. Oferuje usługę konkurencyjną do Orange Open. To telefonia stacjonarna, komórkowa, internet stacjonarny i mobilny. W przeciwieństwie do Orange, PTC nie będzie oferował telewizji. (s.15)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Tylko mieszkańcy sześciu stolic wojewódzkich nie odczuli dotychczas kryzysu w portfelach. Dostali podwyżki wyższe niż inflacja. W pozostałych aglomeracjach płace realne spadły. (s.A1)

W kryzysie bardziej od zanieczyszczonego powietrza Europejczycy obawiają się wysokich cen energii. Rosnąca rola węgla szczególnie martwi Norwegię, drugiego co do wielkości dostawcę gazu ziemnego na europejski rynek. Norweski Statoil oświadczył, że UE nie ma strategii co do miejsca gazu w jej bilansie energetycznym. (s.A6)

Rynek motoryzacyjny odżył dzięki zakupom samochodów przez firmy. Tak dużo nowych aut jak w pierwszych dwóch miesiącach tego roku firmy nie kupowały od pięciu lat. (s.A8)

PKP Intercity twierdzi, że Przewozy Regionalne nie płacą za bilety IC sprzedawane w swoich kasach. Jak powiedział "DGP" wiceprezes PKP Intercity Paweł Hordyński, kwota należności sięgnęła już prawie 100 mln zł. W ubiegłym tygodniu w tej sprawie odbyło się kilka spotkań przedstawicieli obu spółek. (s.A8)

Budżet nie ma żadnych szans na uzyskanie w tym roku zaplanowanych 2,85 mld zł z tytułu handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. (s.A9)

Spotkanie z prezesami i właścicielami 12 firm z Pekinu, Jinan, Szanghaju i Hongkongu to bilans objazdu biznesowego Jerzego Wiśniewskiego, wiodącego akcjonariusza PBG. Wiśniewski nie zdradza nazw firm, z których przedstawicielami się spotkał. "DGP" ustalił, że są to m.in. CNEEC, NCPE i Shanghai Electric. (s.A11) (PAP)

morb/