Przegląd prasy gospodarczej, środa, 13 lutego

13-02-2013 07:28
13.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w środę, 13 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Eksport pomógł w 2012 roku małym firmom. Najmniej pesymistyczny jest mały biznes na Opolszczyźnie i Podkarpaciu. Kiepskie nastroje panują w Łódzkiem. (s.B2)

Przez ostatnich pięć lat inflacja była bardzo dotkliwa. Wielu rodzinom podwyżki płac ledwo starczyły na pokrycie rosnących kosztów życia. (s.B2,B3)

OFE kupiły w styczniu papiery za 14 mld zł: 5,8 mld zł wydały na akcje, 8,2 mld zł na obligacje skarbowe. (s.B4)

PARKIET

Spółki budowlane z warszawskiej giełdy mają za sobą kolejny słaby kwartał - wynika z szacunków "Parkietu" przygotowanych na podstawie prognoz biur maklerskich. Łączna sprzedaż ośmiu przedstawicieli branży, dla których przygotowano prognozy, w IV kw. spadła rok do roku o o 20,4 proc. (s.1,4)

Rubicon Partners NFI wykupił przed terminem wszystkie roczne obligacje wyemitowane we wrześniu 2012 r. Ich łączna wartość to 21 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodziły głównie ze sprzedaży 5-proc. udziału w spółce DTP zajmującej się skupem i windykacją należności. (s.5)

KDM Shipping, spółka specjalizująca się w rzecznym i morskim przewozie towarów masowych, zamierza istotnie zwiększyć flotę. Kupiła właśnie jeden używany statek do przewozu ładunków, negocjuje nabycie kolejnego. Planuje też zakup w Chinach sześciu nowych statków. (s.5)

W ciągu kilku najbliższych miesięcy Czerwona Torebka ma sfinalizować zakup sklepu internetowego Merlin.pl. W przyszłości nie zamierza wprowadzać go na giełdę jak osobną spółkę. W związku z planowanym przejęciem jeszcze w lutym może zweryfikować tegoroczne prognozy. (s.6)

Ambra, lider polskiego rynki wina, zamierza zwiększać sprzedaż szybciej niż konkurenci. Liczy też na dalszą poprawę zyskowności. Planuje zwiększyć w tym roku marżę brutto o 1-2 pkt. proc. (s.15)

GAZETA WYBORCZA

Ponad 557 mln zł nie zapłaciły firmy budujące drogi i autostrady podwykonawcom. W przyszłości ma ich przed tym chronić prawo zamówień publicznych. (s.20)

Kurs akcji Gazpromu jest najniższy od połowy 2009 r. Inwestorów zniechęcają kiepskie wyniki koncernu. (s.22)

PULS BIZNESU

Ponad połowa firm nie instaluje terminali, bo obsługa kart jest za droga. Opór przełamie drastyczna redukcja opłat interchange. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W 2012 roku firmy wzięły w leasing lub długotrwały wynajem ok. 160 tys. aut. (s.A12)

Ubezpieczenie nieruchomości w banku to ryzyko przepłacenia. Polisa nabyta bezpośrednio w towarzystwie ubezpieczeniowym może być kilka razy tańsza niż ta od kredytodawcy. (s.A14) (PAP)

mto/