Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 22 kwietnia

22-04-2013 07:34
22.04. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 22 kwietnia.

RZECZPOSPOLITA

Jeśli moje pomysły nie będą honorowane, to odejdę. Nie zamierzam być malowanym wicepremierem - deklaruje w rozmowie z "Rz" lider PSL Janusz Piechociński. (s.A1,A4)

W drugiej połowie 2012 r. bogatsze regiony odczuły spowolnienie, co umożliwiło województwom typowo rolniczym i biedniejszym skracanie dystansu - wynika z danych GUS. (s.B1)

Wydatki prorozwojowe w samorządach spadły w 2012 r. o 16,1 proc. Taki trend może trwać do 2015 r. (s.B3)

PARKIET

Początek tego roku był nieco słabszy dla Intersportu, prezes firmy jest jednak optymistycznie nastawiony do drugiego kwartału. Jego zdaniem wynik w całym roku może się poprawić. (s.4)

Commerzbank chce rozwijać swoją działalność w Polsce. "Jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób rozwija się BRE Bank. Polskę uważamy za drugi podstawowy rynek naszej grupy, chcemy więc rozwijać tu nasza działalność" - poinformował "Parkiet" Martin Blessing, prezes Commerzbanku. Dodał, że chodzi o rozwój organiczny. (s.5)

PULS BIZNESU

400 mln zł - taką kwotę uzyskali w ubiegłym roku Polacy procesujący się o odszkodowanie ze skarbem państwa. (s.4,5)

Nowy minister skarbu, choć nieznany, nie będzie kolejnym zderzakiem Tuska. Ma mocną pozycję w PO i dwa lata doświadczeń w biznesie i polityce. Inni politycy wypowiadają się na jego temat w superlatywach. Nawet z opozycji. (s.6)

Pierwsze komentarze po piątkowym przemówieniu premiera wskazywały, że dni Grażyny Piotrowskiej-Oliwy na stanowisku szefa PGNiG są policzone. Z informacji "PB" wynika, że za wcześnie na takie wyroki. "Spodziewałbym się raczej zmian w radzie nadzorczej, która okazała się nieskuteczna. Nie zdziwiłbym się, gdyby sama prezes została w spółce" - poinformował wpływowy polityk PO. (s.7)

PRESCO uważnie obserwuje krajowy rynek pod kątem akwizycji. Jednocześnie analizuje rynki zagraniczne. Spółka przyjrzała się trzem krajom, a w przypadku jednego zrobiła bardzo dokładne badanie rynku. Jeśli zapadnie decyzja na tak, rozpocznie budowę od zera biznesu za granicą. (s.7)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Aż 242 mln zł będą kosztować podatników mundurowi odchodzący w tym roku na emeryturę. (s.A1,B15)

Polskie Inwestycje Rozwojowe utknęły. Spółka, która lada moment ma zacząć finansować przedsięwzięcia ważne dla naszej gospodarki, na razie składa się z szefa i asystentki. Nie ma NIP-u, REGON-u ani siedziby, a ma docelowo zarządzać 10 mld zł. Rejestrację może opóźnić zmiana szefa resortu skarbu. (s.A1,A8)

Orange rozpoczął testy szybkiego internetu stacjonarnego w Warszawie. To przygotowania do walki o klientów z oferującymi od dawna szybki internet operatorami kablowymi i Netią. (s.A8)

LOT stracił więcej niż planowano. Znów poprosi o pożyczkę, tym razem ma wystąpić do rządu o kwotę w wysokości 380 mln zł. (s.A9)

PTC, operator sieci T-Mobile, zarzuca Playowi, że w ciągu ostatnich sześciu lat zarobił na uprzywilejowanej pozycji rynkowej blisko 5 mld zł, w tym głównie na asymetrii stawek hurtowych. (s.A9)

Pięć największych sieci paliwowych jest zainteresowanych wejściem do systemu płatności mobilnych PKO BP. Ale czeka z decyzją na start konkurencyjnego systemu. Chcą ocenić, który jest lepszy. (s.A11)

Blisko 6 bln USD mogą w najbliższych latach pochłonąć prace nad poszukiwaniem i wydobyciem paliw kopalnianych na świecie - oceniają Carbon Tracker Initiative i London School od Economics. (s.A13) (PAP)

morb/