Przegląd prasy gospodarczej, poniedziałek, 18 lutego

18-02-2013 07:43
18.02. Warszawa (PAP) - Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej w poniedziałek, 18 lutego.

RZECZPOSPOLITA

Prezes TVP Juliusz Braun może zapłacić stanowiskiem za kiepską sytuację finansową spółki. Tak uważa część polityków obecnej medialnej koalicji (PO-PSL-SLD) oraz pracowników telewizji. (s.A1,A4)

W tym roku na sprzedaż trafią kolejne duże pakiety akcji banków - warte 6 mld zł. Szykują się transakcje sprzedaży walorów BZ WBK i BNP Paribas. (s.A1,B1)

Do Komisji Europejskiej trafiły wyjaśnienia Polski dotyczące zmowy cenowej przy budowie odcinka drogi S-8 za euro z UE. (s.B1)

W ubiegłym roku sprzedaż wyprodukowanych w kraju mebli wyniosła ok. 29,4 mld zł. Teraz mimo kryzysu branża spodziewa się zwyżek. (s.B2)

Po wielu miesiącach od pierwszych zapowiedzi resort środowiska przedstawił do publicznej wiadomości oraz konsultacji społecznych i międzyresortowych nowelizację prawa geologicznego i górniczego oraz ośmiu innych ustaw związanych z poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu. Na uwagi i opinie oczekuje do 18 marca. (s.B4)

PARKIET

We wtorek posłowie z sejmowej podkomisji ds. energetyki zdecydują o wysokości tzw. obliga giełdowego, czyli o tym, ile gazu firmy będą musiały sprzedać poprzez giełdę. (s.1,4)

Branża windykacyjna ma za sobą udany rok. W 2012 r. wartość spraw, które trafiły do windykacji, przekroczyła 15,2 mld zł - wynika z ankiety przeprowadzonej przez "Parkiet". (s.1,6)

Do lamusa odchodzi obraz akcjonariusza mniejszościowego, który potulnie przyjmuje każdą decyzję zarządu. Drobni gracze są coraz bardziej świadomi swoich praw i nie wahają się z nich korzystać. (s.3)

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski poinformował, że w dzisiejszych warunkach nie jest możliwe, by rząd wspierał budowę polskiej elektrowni jądrowej. Może to zwiastować problemy z realizacją projektu, bo władze PGE regularnie sygnalizują, że pomoc państwa jest niezbędna, by minimalizować ryzyko projektu i bez przeszkód go sfinansować. (s.4)

PULS BIZNESU

Eksperci wytoczyli potężne armaty przeciwko Małgorzacie Krasnodębskiej-Tomkiel, prezes UOKiK: łamanie konstytucji, naruszenie prawa do obrony i działanie ustawy wstecz. Nie tylko biznes protestuje przeciw regulacjom proponowanym przez szefową Urzędu. Projekt założeń do ustawy wprowadzającej kary dla menedżerów za udział w kartelach bulwersuje także pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i Rządowe Centrum Legislacyjne. (s.1,4,5)

KGHM prowadzony przez Herberta Wirtha i Lumina Capital, kierowana przez Stanisława Speczika, byłego szefa KGHM, rywalizują o tę samą koncesję na poszukiwanie miedzi, w rejonie Gaworzyce-Radwanice. Wynik pojedynku będzie znany 6 marca. (s.8)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

Dobre wieści dla akcjonariuszy PBG. Jak ustalił "DGP", jeszcze w tym tygodniu wszystkie instytucje, które finansowały działalność zadłużonej na ok. 3 mld zł grupy budowlanej, otrzymają od zarządców firmy nowe propozycje układowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że PBG chce spłacić połowę zobowiązań, a resztę zamienić na akcje spółki. To więcej, niż zaproponowane w grudniu 40 proc. długu. Plan ma być realizowany przez 5 lat. Najwięksi z wierzycieli, w tym bank Pekao, BZ WBK oraz ING, z komentarzami wstrzymują się do czasu, gdy poznają szczegóły propozycji. Ale już to, że chcą rozmawiać ze spółką, dobrze jej wróży. (s.A1,A8)

Klienci przepłacają za tablety w ofercie operatorów. Sprzęt kupowany w ramach abonamentu telefonicznego kosztuje o 400-600 zł więcej, niż gdyby klient kupił go w sklepie, a internet mobilny wziął na kartę. (s.A9)

Sprzedaż TK Telekom wstrzymana, PKP Cargo bez prezesa w przeddzień debiutu giełdowego, wycena PKP Energetyki zaniżona przez uwikłanie w konsorcja z PNI. Prezes PKP Jakub Karnowski ma problem, bo wpływy z wyprzedaży majątku miały posłużyć do spłaty 4,3 mld zł długu (tylko w tym roku kolej musi uregulować 900 mln zł zobowiązań). "Środki na spłatę długu pozyskujemy głównie z prywatyzacji. Drugie źródło to sprzedaż nieruchomości, z czego zamierzamy osiągnąć w tym roku 160 mln zł. To scenariusz bazowy. Jeśli nie uda się wykonać tych planów, dług zostanie zrolowany. Możemy rozważyć także emisję obligacji" - powiedziała rzeczniczka PKP Katarzyna Mazurkiewicz. (s.A10)

Oferty sprzedaży Wirtualnej Polski trafią do potencjalnych inwestorów w kwietniu - wynika z informacji "DGP" potwierdzonej w dwóch niezależnych źródłach. Doradcy sprzedającego, TP SA, przeprowadzają due diligence. Na podstawie badania przygotują wycenę i ofertę. (s.A12)

Jeszcze w tym roku Targi Kielce, trzeci ośrodek wystawienniczy w Europie Środkowo-Wschodniej, zamierzają zadebiutować na GPW. Wpływy ze sprzedaży akcji mają zostać przeznaczone na zakup gruntów, kampanie promocyjne i budowę hotelu, który uzupełni paletę usług targowo-kongresowych. (s.A12)

KGHM stawia na produkcję miedzi przy wykorzystaniu elektroodpadów. Koncern chce przekształcić Hutę Legnica w hutę złomową. Inwestycja ma dwukrotnie zwiększyć produkcję miedzi. Zakład ruszy w 2017 r. (s.A12) (PAP)

morb/